Wybrali imię dla syna. Rada Języka Polskiego: "To imię dla agresywnego psa"

2023-10-16 10:33

Wybór odpowiedniego imienia dla dziecka nie jest rzeczą łatwą. Zazwyczaj zajmuje dużo czasu rodzicom, którzy chcą, by imię ich malucha nie tylko dobrze się nosiło, ale i miało znamiona wyjątkowości. Zanim jednak wybierzemy imię dla dziecka, powinniśmy zastanowić się, czy swoim wyborem nie narazimy go na śmieszność.

Imię dla chłopca

i

Autor: Getty Images Wybrali nietypowe imię dla chłopca.

Pewni rodzice postanowili nadać swojemu synowi historyczne imię. Wzbudziło ono jednak konsternację w Urzędzie Stanu Cywilnego, na tyle dużą, że sprawa oparła się o Radę Języka Polskiego. Odpowiedź profesora Stanisława Dubisza była jednoznaczna.

Jakie są najdziwniejsze imiona dla dzieci?

Imię Neron dla chłopca

We Wrześni młoda para zgłosiła się do Urzędu Stanu Cywilnego, by zarejestrować swojego nowo narodzonego syna. Rodzice wybrali dla chłopca imię Neron. Pracownik Urzędu Stanu Cywilnego miał jednak wątpliwości, czy można zarejestrować takie imię dla chłopca. Kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego postanowiła wyjaśnić sytuację w Radzie Języka Polskiego.

Rada Języka Polskiego nie ma wątpliwości

Ocenę imienia Neron dla chłopca przeprowadził prof. Stanisław Dubisz. "Najbardziej znany nosiciel tego imienia cesarz rzymski Neron (Lucius Domitius Ahenobarbus Nero), panujący w latach 54–68 n.e., w europejskiej literaturze i sztuce został przedstawiony jako prototyp tchórzliwego tyrana i zwyrodnialca na tronie oraz prześladowca chrześcijan, co w znacznej mierze jest zgodne z faktami historycznymi" - można przeczytać opinię na stronie Rady Języka Polskiego.

Imię dla psa

To jednak nie koniec — Rada Języka Polskiego uznała, że imię Neron to imię dla... psa, a nie dla człowieka. W artykule, opisującym znaczenie i konotacje imienia, Rada Języka Polskiego stwierdziła, że Neron to imię, które często nadawane jest agresywnym i brutalnym psom. 

Czy urzędnik może odmówić nadania imienia?

Imię dla dziecka powinno spełniać kilka warunków. Nie może mieć charakteru ośmieszającego ani odstręczającego. Musi być zapisane zgodnie z regułami języka polskiego i nie może zawierać żadnych błędów ortograficznych.

Zanim rodzice wybiorą imię dla dziecka, powinni też zastanowić się nad tym, jak ono będzie odbierane w społeczeństwie. Może się okazać, że imię, które nam się podoba, naraża dziecko na śmieszność albo na szyderstwa. W takiej sytuacji imię może stać się przyczyną kompleksów i znacząco wpłynąć na samopoczucie malucha, który będzie je nosił.

Czytaj: Krótkie imiona o ładnym brzmieniu. Nie musisz sięgać po zagraniczne trendy