Mowa oczywiście o męskim imieniu Iwo. Choć brzmi dość obco (osobiście kojarzy mi się z bohaterem argentyńskiej telenoweli „Zbuntowany anioł”), to okazuje się, że w Polsce ma naprawdę długą tradycję. Pierwsze nadanie zanotowano już w 1206 roku. Jak podaje Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, imię to występowało najczęściej w Wielkopolsce i Małopolsce. Od niego pochodziły takie nazwy miejscowe jak: Iwonowice, Iwanowice, Iwony, Iwonie, Iwiczne czy Iwowe.
Przeczytaj także: Imiona dla chłopców - 22 ładne i nieoklepane
Pochodzenie imienia Iwo
Iwo ma trudną do ustalenia etymologię. Zakłada się jednak, że ma pochodzenie germańskie lub celtyckie. Jeżeli założymy germańskie korzenie to imię Iwo może pochodzić od staro-wysoko-niemieckiego słowa oznaczającego cis lub łuk z drzewa cisowego.
Przypisywane cechy charakteru
Mężczyznom noszącym to imię przypisuje się bardzo szlachetne cechy charakteru. Iwo jest odważny, nie boi się wyrażać swojego zdania i potrafi go bronić. Bardzo ważne są dla niego zasady i honor. Gdy popełni błąd, potrafi się do niego przyznać i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Iwo gardzi ludźmi tchórzliwymi, którzy zrzucają swoją winę na kogoś innego. Kieruje się silnym poczuciem sprawiedliwości. Bardzo dużo wymaga od siebie, cały czas dbając o swój stały rozwój. Jest altruistą, który staje w obronie słabszych.
Mały Iwo to bardzo ambitny młody człowiek, który nie lubi przegrywać z kolegami. Uwielbia sportowe zabawy i gry, w których może się sprawdzić. Zawsze staje w obronie słabszych, przez co ma wielu przyjaciół.
Imieniny Iwa
Iwo imieniny obchodzi:
- 19 maja,
- 4 września,
- 27 października,
- 23 grudnia.
Przeczytaj także: Rzadko spotykane imiona dla chłopców. Oto 20 wyjątkowych propozycji