Kierownik USC w Opolu zwrócił się do Rady Języka Polskiego o wydanie opinii na temat imienia "Eska" - brzmiącego dokładnie tak jak nazwa jednej z czołowych w Polsce rozgłośni radiowych. Odpowiedź dr hab. Katarzyny Kłosińskiej była jednoznaczna.
Przeczytaj: To nietypowe imię dostały tylko 133 dziewczynki. Mało kto wie, że pochodzi z Biblii
Czy nazwa „Eska” może być użyta jako imię?
Ciąg znaków Eska nie występuje w polszczyźnie jako imię. Jedne źródło („The Meaning and History of First Names – Behind the Name”), w którym udało mi się znaleźć informację o nazwie Eska, wskazuje, że jest to kaszubskie zdrobnienie żeńskiego imienia „Teresa”. Autorzy publikacji jednak zastrzegają, że informacja ta nie jest zweryfikowana – czytamy w jej opinii.
Rodzice zatem nie mogli nadać córce tego nietypowego imienia i nie dali. Nie znajdziemy go w bazie imion żeńskich w rejestrze PESEL. Kierując się jednak opinią RJP mogli iść za wskazówką i wybrać dla swojej pociechy imię Teresa, które dowolnie mogą przecież zdrabniać do wersji „Eska”.
Imię Teresa: pochodzenie i występowanie
Teresa to greckie imię wywodzące się od dawnej nazwy wyspy Santorini, którą określano ją mianem Thera. W Polsce imię to pojawiło się w XVII wieku. Rozsławiła je natomiast na cały glob św. Teresa z Avili. Imię to było bardzo popularne w latach 60. i 70. Obecnie należy do niszowych. W całym 2021 otrzymało je tylko 81 dziewczynek.
W aktualnej zaś bazie PESEL znaleźć można 343267 kobiet i dziewczynek noszących to imię. Znaczna jednak ich część to osoby urodzone właśnie w poprzednich dekadach.
Przeczytaj także: Serio? tak nazwali dziecko? Oto najdziwniejsze imiona nadane w ostatnich latach