Pamela - bo to imię jest naszym dzisiejszym bohaterem - nie należy do tych najpopularniejszych. Jest wśród imion, które Polakom kojarzą się niedobrze, jako te wulgarne i wredne. A jego znaczenie jest wręcz przeciwne - słodkie i urocze.
Imię Pamela wymyślił żyjący w XVI w. angielski poeta, sir Philip Sidney. Tak nazywała się bohaterka jego poematu „Arkadia Hrabiny Pembroke” (znanego również po prostu jako „Arkadia”). Uważa się, że Pamela znaczy tyle co „cała słodycz”, chociaż nie ma stuprocentowych dowodów na to, że to właśnie jego twórca miał na myśli. Miało powstać od greckich słów oznaczających „wszystko” i „miód”.
To imię kojarzy się przede wszystkim z Pamelą Anderson. I chociaż gwiazda odeszła od swojego dawnego wizerunku, dla wielu to wciąż gwiazda „Słonecznego patrolu” i bohaterka afery związaną z wykradzionym intymnym nagraniem.

Ile osób w Polsce ma na imię Pamela?
Zgodnie z rejestrem PESEL (stan na 22.01.2025 r.) w Polsce żyje 2 861 kobiet noszących imię Pamela, 809 ma tak na drugie imię.
W 2024 r. urodziło się zaledwie 10 dziewczynek, którym rodzice nadali imię Pamela, trzy dostały tak na drugie imię. A w poprzednich latach?
- w 2023 r. imię Pamela nadano 18 dziewczynkom,
- w 2022 r. - 13,
- w 2021 r. - 6,
- w 2020 r. - 18,
- w 2015 r. - 3,
- w 2010 r. - 7,
- w 2005 r. - 18,
- w 2000 r. - 58.
Jakie są zdrobnienia imienia Pamela?
Imię można zdrabniać na wiele sposobów, np.: Pamelka, Pamulka, Pamka, Pamcia, Pam, Pamelunia. Ważne, aby wybrać formę, która będzie podobała się właścicielce tego imienia.
Polecany artykuł:
Czy można nadać dziecku angielskie imię?
Tak, niezależnie od obywatelstwa i narodowości, rodzice mogą wybrać dla dziecka obce imię. Może ono nie wskazywać jednoznacznie na płeć, ale być powszechnie przypisywane do danej płci.
Warto także pamiętać o innych zasadach:
- dziecko może mieć maksymalnie dwa imiona,
- imię nie może być ośmieszające lub nieprzyzwoite,
- imię nie może być zgłoszone w formie zdrobniałej.
Chociaż to ciągle ewoluuje, do niedawna imię Kuba funkcjonowało jako zdrobnienie od Jakuba, dziś jest i samodzielnym imieniem.
Pamiętaj, że kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić przyjęcia wybranego przez rodziców imienia. Nada wtedy dziecku imię z urzędu, masz 14 dni aby odwołać się od tej decyzji administracyjnej do wojewody.