Imię Ernest wywodzi się z języka germańskiego. Pochodzi dokładnie od staro-wysoko-niemieckiego (najstarsza forma języka niemieckiego) słowa o znaczeniu "powaga, zapał, walka". W Polsce znane jest od XIII wieku. Najbardziej popularne jest na Śląsku. Na całym świecie imię to chyba najbardziej kojarzy się ze sławnym amerykańskim pisarzem, laureatem literackiej nagrody Nobla, dziennikarzem - Ernestem Hemingwayem.
Przeczytaj także: Ponadczasowe biblijne imię dla chłopca. Jeszcze niedawno było bardzo popularne, dziś już zapomniane
Popularność imienia Ernest
Imię Ernest od lat cieszy się w Polsce popularnością na zbliżonym poziomie. Przykładowo w 2021 roku zostało nadane 155 razy, w 2020 - 138 razy, a w 2019 - 130 razy. Cały czas pozostaje więc niszowym imieniem.
Przypisywane cechy charakteru
Ernest to człowiek o silnej osobowości. Jest stanowczy i wytrwały. Budzi respekt i posłuch. Otoczenie często się go radzi, uznając za duży autorytet. Dzieci noszące to imię są bardzo absorbujące. Cały czas skupiają na sobie uwagę rodziców i całego otoczenia. Potrzebują dużo ciepła i zrozumienia.
Jednocześnie walczą od małego o swoją autonomię. Już jako kilkulatkowie wiedzą, czego chcą i nie dadzą się zwieść z wytyczonej przez siebie ścieżki. W zabawach z rówieśnikami lubią podkreślać swoją władzę, narzucając innym własne reguły. Często grają tzw. pierwsze skrzypce w grupie.
Zdrobnienia imienia Ernest
Imię Ernest najczęściej zdrabniane jest do postaci: Erni, Erneczek, Ernuś, Ernestek, Ernesto, Ernesti, Ernestuś.
Imieniny Ernesta
Ernest obchodzi imieniny 12 stycznia, 13 marca, 27 marca, 13 lipca, 31 lipca, 13 sierpnia oraz 7 listopada.
Imię Ernest w innych językach
- Język angielski – Ernest
- Język niemiecki – Ernst
- Język francuski – Ernest
- Język włoski – Ernesto
- Język hiszpański – Ernesto
- Język portugalski – Ernesto
- Język ukraiński - Ернест
Przeczytaj także: Imiona dla chłopców - 22 ładne i nieoklepane