Spis treści
- 2. trymestr ciąży - kiedy się zaczyna, ile trwa?
- 2. trymestr ciąży, czwarty miesiąc
- 2. trymestr ciąży, piąty miesiąc
- 2. trymestr ciąży – szósty miesiąc
2. trymestr ciąży - kiedy się zaczyna, ile trwa?
Drugi trymestr ciąży zaczyna się od 14. tygodnia ciąży i trwa do 27 tygodnia. Drugi trymestr ciąży przypada na 4, 5 i 6 miesiąc ciąży.
2. trymestr ciąży, czwarty miesiąc
- Dziecko: czteromiesięczny płód ma działające prawie wszystkie narządy zmysłów: reaguje na światło, słyszy i czuje smak połykanych przez siebie wód płodowych (połyka ich ok. litra dziennie). Rozwijają się struny głosowe.Dziecko zanurzone jest niczym w wielkim basenie w płynie owodniowym, który łagodzi wszelkie wstrząsy i zapewnia mu stałą temperaturę. Maluszek wykazuje dużą aktywność ruchową - ma na razie dość dużo miejsca, może się więc przemieszczać, kręcić głową i zginać rączki.
- Mama: ciąża powoli staje się widoczna. Hormony pracują intensywnie i wpływają pozytywnie na wygląd i samopoczucie przyszłej mamy.W drugim trymestrze kobieta w ciąży może odczuwać pierwsze, delikatne skurcze macicy. Z dolegliwości ciążowych najbardziej dokuczliwe są zaparcia. W 4. miesiącu możesz odczuwać również bóle głowy, zawroty głowy, zgagę, niestrawność, wzdęcia.
Dolegliwości ciążowe w drugim trymestrze ciąży
Kalkulator ciąży
Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.
Co chcesz wiedzieć:
W 2 trymestrze ciąży może pojawić się również niewielka zadyszka. Odpowiadają za nią hormony ciążowe, które stymulują ośrodek oddechowy, by zwiększył częstotliwość i głębokość oddechów, a to z kolei pozbawia tchu nawet po tak mało wyczerpującym wysiłku fizycznym, jakim jest wyprawa do toalety.
Hormony powodują też rozluźnienie mięśniówki naczyń włosowatych na całym ciele, a więc również tych znajdujących się w układzie oddechowym, oraz rozluźniają mięśnie oddechowe i mięśnie gładkie oskrzeli, a to utrudnia nabranie powietrza.
2. trymestr ciąży, piąty miesiąc
- Dziecko: stale rośnie. Waży ok. 400 g i ma 20 cm wzrostu. Głowa stanowi 1/3 powierzchni jego ciała. Stopniowo maluszek zaczyna przybierać na wadze.Pod koniec tego miesiąca pojawia się owłosienie, zaczynają wyrastać brwi. Dziecko intensywnie i swobodnie się rusza, reaguje na wszystkie nastroje mamy, dlatego tak ważne jest, by miała ona dobre samopoczucie.
- Mama: zaczyna odczuwać ruchy dziecka. Mogą pojawić się bóle pleców. Kobieta w piątym miesiącu ciąży nadal czuje się znakomicie, może mieć spory apetyt na seks, co jest związane z podniesieniem się poziomu estrogenu.Pomiędzy 15. tygodniem ciąży a 20. tygodniem ciąży obowiązkowo powinna zrobić następujące badania:
- morfologię krwi
- badanie ogólne moczu
- badanie czystości pochwy
- i, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży, badanie cytologiczne.
Między 18. tygodniem ciąży a 22. tygodniem ciąży wykonuje się USG połówkowe, w trakcie którego z dużym prawdopodobieństwem można określić płeć dziecka.
Krótkie spojrzenie na córkę lub syna może być bardzo wzruszającym przeżyciem - zwłaszcza że teraz maluch wygląda już rzeczywiście jak małe dziecko!
Badanie pozwala nie tylko oszacować płeć, ale przede wszystkim zmierzyć malucha i sprawdzić jego wszystkie narządy. Pozwala również upewnić się, czy ilość płynu owodniowego jest odpowiednia oraz ocenić położenie łożyska.
2. trymestr ciąży – szósty miesiąc
- Dziecko: osiąga wagę 700 g, mierzy 25-30 cm. Poprawiają się proporcje jego ciała. Dziecko zaczyna już otwierać oczy, ma zawiązki zębów mlecznych, tworzą się zawiązki zębów stałych. Stale rosną narządy wewnętrzne, wytwarzają się wiązadła stawowe, kostnieje szkielet dziecka.
- Mama: ruchy dziecka są coraz silniejsze i regularniejsze. Ciążowy brzuszek jest już mocno zarysowany. Kobieta może wyraźnie wyczuwać okresy spokoju - gdy dziecko śpi, i aktywności - gdy czuwa. Między 21. tygodniem ciąży a 26. tygodniem ciąży konieczne jest wykonanie badania stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g glukozy (w 24. tygodniu – 28. tygodniu ciąży) – polega ono na dwukrotnym oznaczeniu stężenia glukozy: przed podaniem glukozy (na czczo) oraz po 2 godzinach od jej podania. Pozostałe badania to:
- USG
- badanie ogólne moczu
- przeciwciała anty-Rh u kobiet z Rh(–)
- a także u kobiet z ujemnym wynikiem w I trymestrze – badanie w kierunku toksoplazmozy oraz badanie cytologiczne, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży.
Czytaj:
Dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży: bóle kręgosłupa, zgaga i twardnienie macicy
Badania w 2 trymestrze ciąży. Jakie badania należy wykonać w drugim trymestrze?
Herbaty ziołowe w ciąży: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe