3 miesiąc ciąży. Brzuch wreszcie zaczyna się zaokrąglać!

2021-10-04 12:10

3 miesiąc ciąży trwa od 9 do 13 tygodnia. To okres przejściowy między pierwszym a drugim trymestrem. Brzuch w 3 miesiącu ciąży zaczyna być delikatnie zaokrąglony. Wciąż dokuczają ci przykre objawy ciąży, ale to już wstęp do jej najbardziej przyjemnego etapu. Pod koniec 3. miesiąca powróci apetyt na życie.

3 miesiąc ciąży

i

Autor: thinkstockphotos.com 3 miesiąc ciąży przypada od 9 tygodnia do 13 tygodnia ciąży.

3 miesiąc ciąży to czas, kiedy powoli przyzwyczajasz się do nowej sytuacji życiowej, w której się znalazłaś. Dolegliwości ciążowe powoli mijają, poprawia się również twój nastrój. Jakie badania trzeba wykonać w 3 miesiącu ciąży i jak rozwija się dziecko w tym okresie?

Spis treści

  1. 3 miesiąc ciąży a tygodnie ciąży
  2. Brzuch w 3 miesiącu ciąży
  3. Dolegliwości w 3 miesiącu ciąży
  4. Objawy w 3 miesiącu ciąży
  5. Rozwój dziecka w 3 miesiącu ciąży
  6. Badania w 3 miesiącu ciąży
  7. USG w 3 miesiącu ciąży
  8. Rady na 3 miesiąc ciąży
  9. Ile można przytyć w 3 miesiącu ciąży?

3 miesiąc ciąży a tygodnie ciąży

3 miesiąc ciąży przypada od 9 tygodnia do 13 tygodnia ciąży. To pierwszy trymestr ciąży. Czy ciąża w ogóle ma jakieś dobre strony? – zastanawiasz się zrezygnowana.

Trzeci miesiąc to taki okres przejściowy: z jednej strony to wstęp do najprzyjemniejszego etapu ciąży, ale z drugiej – wciąż możesz silnie odczuwać jej przykre objawy.

Brzuch w 3 miesiącu ciąży

Brzuszek zaczyna być delikatnie zaokrąglony, ale dla osób niewtajemniczonych ciąża nie jest jeszcze widoczna. Macica wprawdzie rośnie, ale na razie nie na tyle, by wypchnąć brzuch do przodu. Jeśli nie mieścisz się w stare spodnie, to nie dlatego, że jest taka dużą, ale dlatego, że twój organizm (w reakcji na ciążę) zaczyna zatrzymywać wodę.

Około 8. tygodnia zaczynasz przybierać nieco na wadze, więc twój brzuszek może się zaokrąglić, ale zmiany te będą na razie niewidoczne spod ubrania.

Czytaj: 

Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Badania w 3. miesiącu ciąży

Dolegliwości w 3 miesiącu ciąży

Należą do nich:

Objawy w 3 miesiącu ciąży

Większość kobiet w 9. i 10. tygodniu ciąży odczuwa wyraźny spadek formy. Przyszłe mamy skarżą się wówczas na ogólne rozbicie i niechęć do jakiegokolwiek wysiłku. Jakim cudem enerdowskie sportsmenki właśnie na początku ciąży osiągały najlepsze wyniki?

Na szczęście, nie jesteś enerdowską sportsmenką i możesz robić, co chcesz. Najlepiej nic. Czy cały ten miesiąc będzie taki? Nie, jest duża szansa, że wkrótce poczujesz się lepiej. Zanim jednak zacznie rozpierać cię energia, miną jeszcze 2–3 tygodnie.

Uczucie gorąca

Zauważyłaś, że odkąd jesteś w ciąży, wciąż jest ci ciepło? To jeden ze skutków zwiększonej objętości krwi. Pod koniec ciąży ilość krwi krążącej w twoim ciele wzrośnie o ok. 50 proc. (z 4 do 5–6 litrów), ale już teraz jest jej znacznie więcej.

Twoje serce bije szybciej, bo musi przepompowywać więcej krwi – tętno wzrasta o 10–15 uderzeń na minutę. I dlatego jest ci ciepło. Ponieważ krwi jest więcej, wzrasta też zapotrzebowanie na żelazo. To ten pierwiastek sprawia, że szpik kostny produkuje czerwone ciałka krwi.

Emocje

Jesteś senna, apatyczna i nic ci się nie chce. Nawet wyskoczyć z przyjaciółką do kawiarni. Bo trzeba tam dojechać, szukać miejsca do zaparkowania albo tłoczyć się w autobusie.

A w tym czasie może nagle zechce ci się siusiu i co wtedy? Poza tym przestałaś się mieścić w swoje ulubione spodnie, więc – tym razem naprawdę – nie masz co na siebie włożyć.

Pod koniec 3 miesiąca po podłym nastroju z jego początku nie powinno być śladu. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zaczniesz odczuwać przypływ energii i apetyt na życie: jedzenie, rozrywki i seks. Przypomnisz sobie, że istnieją też inne potrawy niż sucharki i jogurty, a mąż przydaje się nie tylko do podawania torebek foliowych podczas jazdy samochodem...

Obrzęki

Zwiększona ilość krwi i innych płynów ustrojowych może powodować też obrzęki nóg. Co robić, aby były one jak najmniej dokuczliwe?

  • Rano wmasuj w nogi żel z heparyną lub wyciągiem z kasztanowca. Powtarzaj to kilka razy w ciągu dnia.
  • Nie noś ciasnych ubrań, pasków, pończoch, skarpet ani butów.
  • Noś wygodne, przewiewne obuwie na niskim obcasie (2–3 cm).
  • Unikaj długiego stania, a jeśli to niemożliwe, to nie stój w bezruchu: maszeruj w miejscu, przenoś ciężar ciała z palców na pięty itp.
  • Po powrocie do domu zanurz nogi w chłodnej kąpieli lub zrób zimny okład (15–20 minut)

Rozwój dziecka w 3 miesiącu ciąży

11. tygodniu ciąży malec mierzy ok. 6 cm (bez nóżek), a waży 10 g. Zakończył się okres organogenezy, płód jest bardziej odporny na szkodliwe czynniki.

Wątroba, nerki, jelita i mózg są już w pełni ukształtowane i zaczynają funkcjonować. Wykształcają się zewnętrzne narządy płciowe. Palce dłoni i stóp, dotąd połączone błoną, oddzielają się od siebie. Wyrastają na nich paznokcie. Przezroczystą skórę pokrył delikatny meszek.

Malec porusza rękami i palcami dłoni i stóp. Uśmiecha się, marszczy czoło i ssie swój kciuk.

Badania w 3 miesiącu ciąży

Do10. tygodnia ciąży trzeba wykonać wiele ważnych badań, które ocenią twój stan zdrowia i wykryją ewentualne zagrożenia dla płodu. Większość z nich polega na pobraniu i zbadaniu próbki krwi. W 1 trymestrze powinnaś mieć wykonane następujące badania ciążowe:

  • na oznaczenie grupy krwi
  • poziom przeciwciał anty D (konflikt serologiczny)
  • morfologię krwi, glikemię (cukrzyca)
  • badanie ogólne moczu
  • badanie krwi na obecność przeciwciał cytomegalii
  • toksoplazmozy i różyczki.

Warto również zrobić test na obecność wirusa HIV oraz test podwójny PAPP-A – nieinwazyjne badanie prenatalne, które ocenia ryzyko wystąpienia zaburzeń genetycznych.

USG w 3 miesiącu ciąży

Zastanów się nad zrobieniem USG genetycznego, które wykrywa choroby genetyczne i wady wrodzone. Wykonuje się je od 11. do 14. tygodnia ciąży.

Czytaj: Morfologia krwi: najważniejsze badanie w ciąży

Oblicz termin porodu

Senność i zmęczenie na początku ciąży - dlaczego przesypiasz pierwsze tygodnie ciąży?

Rady na 3 miesiąc ciąży

  • Zdrowo się odżywiaj

W ciąży powinnaś jeść bardzo dużo warzyw (400–500 g dziennie) i owoców (300–400 g dziennie). Poza tym w diecie w ciąży są ważne również: kasze, gruboziarniste pieczywo i inne węglowodany złożone, nabiał (chudy i jak najmniej przetworzony), a także chude mięso (drób, królik, cielęcina).

Pamiętaj, by dwa razy w tygodniu jeść tłuste ryby morskie, które zawierają kwas DHA – ważny dla rozwoju mózgu i wzroku dziecka. Nie jedz: fast foodów, gotowych dań z konserwantami typu instant, słonych przekąsek, wątróbki, surowego mięsa, surowych ryb i owoców morza, surowych jajek i produktów z niepasteryzowanego mleka.

  • Ostrożnie stosuj leki

Wiele leków może ci teraz zaszkodzić, nawet tak popularne jak aspiryna czy ibuprofen. Dlatego przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka farmakologicznego dowiedz się, czy jest on bezpieczny.

Zawsze czytaj ulotkę, w której jest informacja o dopuszczalności stosowania danego leku w ciąży. Uważaj nawet na bezpieczne środki, takie jak paracetamol, by ich nie przedawkować! W razie wątpliwości zapytaj lekarza.

Jesteś już po pierwszej wizycie u ginekologa, który potwierdził – dzięki USG lub badaniu poziomu beta hCG we krwi – że spodziewasz się dziecka.

  •  Nie lekceważ jego zaleceń lekarza

Jeśli zapisał ci suplementy, przyjmuj je i zgłaszaj się na kolejne terminy wizyt kontrolnych. To wszystko ma ogromny wpływ na rozwój maluszka.

  • Kup dobry biustonosz

Jeśli masz tkliwe piersi (czasem robią się takie już w pierwszych tygodniach ciąży), kup dobry, gładki biustonosz (bez koronek). Dobrze wymierz obwód pod biustem i dopasuj miseczkę, biorąc pod uwagę, że za miesiąc czy dwa możesz przytyć, a piersi mogą się powiększyć.

  • Przyjmuj dobre suplementy

Kwas foliowy to niejedyny składnik odżywczy, który powinnaś teraz przyjmować. Pozostałe to: jod, witamina D3 oraz kwas tłuszczowy DHA. Każdy z nich ma udowodniony korzystny wpływ na ciążę i jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) dla wszystkich ciężarnych kobiet. Większość przyszłych mam powinna również suplementować żelazo.

Warto wiedzieć

Zapotrzebowanie na żelazo w 3 miesiącu ciąży

Żelazo znajdziesz zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego (wątroba wieprzowa, podroby, żółtka jaj, wołowina, cielęcina, ryby), jak i roślinnego (żółte i zielone warzywa liściaste, nasiona roślin strączkowych, całe ziarna zbóż).

Przyswajanie żelaza zwiększa witamina C, więc produkty z żelazem jedz jednocześnie z tymi, które zawierają witaminę C (natka pietruszki, papryka, czarna porzeczka, żurawina). Jeśli mimo stosowania diety wystąpią niedobory żelaza, lekarz przepisze ci odpowiednie suplementy.

Jak przeliczyć tygodnie ciąży na miesiące? WIDEO

Który tydzień, który miesiąc ciąży?

Ile można przytyć w 3 miesiącu ciąży?

Gdy skończą się nudności, zaczniesz odczuwać większy apetyt. Ale uważaj, żeby nie jeść za dwoje! Wprawdzie szybciej teraz spalasz kalorie (tempo przemiany materii może wzrosnąć nawet o 25 proc.), ale zapotrzebowanie energetyczne jest na razie niewiele większe niż przed ciążą.

Możesz zjadać najwyżej o dwie kanapki dziennie więcej. Przez cały pierwszy trymestr powinnaś przytyć nie więcej niż 2 kg.

Sprawdź:

Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź, czy Twoja waga jest prawidłowa

Sprawdź, co wiesz o kwasie foliowym

Pytanie 1 z 10
Substancja nazywana kwasem foliowym jest: