42 tydzień ciąży – rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-05-28 15:06

42 tydzień ciąży to ostatni tydzień ciąży -  jeśli w tym tygodniu skurcze się nie pojawią, poród zostanie wywołany w szpitalu lub ciąża zakończy się cesarskim cięciem. 

42 tydzień ciąży

i

Autor: Getty images 42 tydzień ciąży to już naprawdę koniec

42 tydzień ciąży to oczekiwanie na rozwiązanie, które powinno nastąpić lada moment. Co dzieje się w 42 tygodniu ciąży i kiedy zgłosić się do szpitala do porodu?

Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)

42 tydzień ciąży - który to miesiąc ciąży?

42 tydzień ciąży to jej dziesiąty miesiąc. O ciąży, która trwa jeszcze w 42 tygodniu, mówi się, że to ciąża „przenoszona”. Być może jednak wcale tak nie jest, tylko przypuszczalny termin porodu obliczony został nieprecyzyjnie, bądź jego dokładne ustalenie było niemożliwe, na przykład z powodu nieregularnych miesiączek lub źle podanej daty ostatniej menstruacji.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. Wielkość i wygląd dziecka w 42 tygodniu ciąży
  2. Ruchy dziecka w 42 tygodniu ciąży
  3. Dolegliwości w 42 tygodniu ciąży
  4. 42 tydzień ciąży – kiedy do szpitala? 

Wielkość i wygląd dziecka w 42 tygodniu ciąży

Typowy noworodek urodzony w 42 tygodniu ciąży różni się nieco od dzieci, które urodziły się w 39 lub 40 tygodniu ciąży. Zazwyczaj jest od nich nieco większy (choć nie jest to regułą) – przeciętna długość dzieci urodzonych w 42 tygodniu ciąży to 56 cm.

Wynika to z faktu, że płód w macicy ciągle rozwija się i rośnie (choć z dnia na dzień jest mu w niej coraz ciaśniej). Przybiera też na wadze: przeciętne płody w 42 tygodniu ciąży ważą 2600-3700 g.

Dzieci z ciąży przenoszonej po porodzie mają zazwyczaj długie paznokcie (niektóre rodzą się już z zadrapaniami na buzi i ciele, do jakich doszło jeszcze w macicy) i długie włoski.

Ich skóra łuszczy się, a dłonie są pomarszczone, zmacerowane (tzw. dłonie praczki) – dzieje się tak na skutek ubytków w mazi płodowej, która chroni skórę przed wilgocią, a której stopniowo ubywa. Są też bardziej aktywne, niż dzieci urodzone przed 40 tygodniem ciąży.

Ruchy dziecka w 42 tygodniu ciąży

Dziecko w macicy ma już bardzo niewiele miejsca, dlatego rusza się mniej, niż wcześniej. Mimo to jego aktywność, czyli ruchy trzeba monitorować przynajmniej dwa – trzy razy dziennie.

Jeśli jesteś już na oddziale patologii ciąży, prawdopodobnie zrobi to za ciebie położna lub lekarz. Natychmiast poinformuj ich, jeżeli w aktywności dziecka zauważysz jakąś zmianę: przestanie dawać o sobie znać, albo stanie się bardzo aktywne.

Czytaj:

Jakie zalety ma poród na stojąco?

Czym drugi poród różni się od pierwszego?

Okresy porodu - od pierwszego do ostatniego skurczu

Dolegliwości w 42 tygodniu ciąży

Swój brzuch nosisz już dziesięć miesięcy, nic więc dziwnego, że masz dość. Zapewne jesteś już bardzo zmęczona ciążą i tym, co ci dolega.

Olbrzymia macica uciska na pęcherz, znacząco zmniejszając jego rozmiary, przez co w 42 tygodniu ciąży możesz mieć wrażenie, że musisz non stop szukać toalety. Zapewne jednak trudno ci się wypróżnić ze względu na dokuczliwe hemoroidy.

Niemal każda przyszła mama ma w tym okresie z chodzeniem po schodach, i z obrzękami nóg, które znikają zaledwie na chwilę.

Przykrą codziennością są wahania nastroju i nadmierna drażliwość, czemu trudno się dziwić – potęguje je bezsenność, ociężałość, ból wywołany naciskiem macicy na narządy i nerwy.

Ale jeśli dziecko wsunęło się już w kanał rodny, być może nieco łatwiej ci się już oddycha.

Czytaj:

7 spraw, które powinnaś załatwić przed porodem

Urlop macierzyński przed porodem - komu przysługuje?

Jak rozpoznać odejście wód płodowych? WIDEO

Jak rozpoznać odejście wód płodowych?

42 tydzień ciąży – kiedy do szpitala? 

Badania w tzw. systemie ambulatoryjnym wykonywane są do chwili zakończenia 41. tygodnia ciąży. Po tym terminie, czyli na początku 42. tygodnia ciąży, trzeba zgłosić się na izbę przyjęć szpitala, w którym będziesz rodziła.

Przyszłe mamy z ciążą przenoszoną kierowane są najpierw na oddział patologii ciąży, gdzie poddawane są kolejnym badaniom.

  • Jednym z tych badań jest test oksytocynowy, który ocenia wydolność łożyska. Inna nazwa tego testu to test dynamiczny wydolności łożyska – ciężarna otrzymuje niewielką dawkę oksytocyny w celu wywołania lekkich skurczy, w trakcie których monitorowane jest tętno płodu oraz reakcje macicy, w tym gotowość do skurczów. 
  • Monitorowana jest także dojrzałość szyjki macicy oraz stan łożyska, które w 42 tygodniu ciąży może już starzeć się lub być niewydolne, przez co płód może otrzymywać zbyt mało substancji odżywczych i tlenu. 
  • Niekiedy wykonywana jest także amnioskopia, czyli badanie pozwalające ocenić kolor wód płodowych i to, czy płód wydalił już smółkę (w takim przypadku będą one zielone), co może świadczyć o zagrażającej zamartwicy. 

Wyniki badań pozwalają ocenić ewentualne zagrożenia. Decyzję o tym, czy czekać na to, aż poród rozpocznie się sam, czy też zacząć go wywoływać za pomocą dostępnych środków lub wykonać cesarskie cięcie, zawsze podejmuje lekarz.

Czytaj:

Jak liczyć ruchy dziecka?

Brak ruchów płodu - kiedy konieczne jest monitorowanie ruchów płodu?

Warto kupić
eporadnik Opieka nad noworodkiem

Autor: redakcja

Noworodek potrzebuje szczególnej opieki, pielęgnacji i uwagi, a młodzi rodzice – wiedzy, jak mu to zapewnić. W tym krótkim poradniku znajdziesz wszystkie najważniejsze zalecenia dotyczące dziecka w pierwszym okresie życia.

Z poradnika dowiesz się:

  • jak często i długo karmić noworodka
  • jak go kąpać, pielęgnować pępek, obcinać paznkocie, przewijać
  • czy podawać mu witaminy
  • co robić, gdy dziecko płacze
  • jak sobie radzić z kolką
  • jakie niepokojące sygnały wymagają konsultacji z pediatrą

Czy to już poród?

Pytanie 1 z 9
W którym tygodniu ciąży jesteś?