Bezpieczeństwo brzucha w ciąży. Jak brzuch chroni rosnące w nim dziecko?

2022-01-17 14:31

Co robić, by brzuch w ciąży był bezpieczny? Warto zachować umiar. I nie chodzi tylko o niezdrową żywność czy nadmierny stres, ale o pewne przyzwyczajenia, z których ryzyka nie zawsze zdajemy sobie sprawę. O bezpieczeństwie i ochronie dziecka w brzuchu matki opowiada Bożena Dudek, położna.

Bezpieczeństwo brzucha w ciąży.

i

Autor: Getty images Jak brzuch chroni rosnące w nim dziecko?

Spis treści

  1. Co oddziela dziecko w łonie matki od świata zewnętrznego?
  2. Jakie zachowania w ciąży mogą  być niebezpieczne?
  3. A można uprawiać seks?
  4. W pierwszych miesiącach ciąży wiele mam śpi na brzuchu.
  5. A co ze zwierzętami? Koleżanka ma kota, który dotychczas uwielbiał wylegiwać się na jej brzuchu
  6. Załóżmy, że kobieta upada na brzuch. Co robić?

Co oddziela dziecko w łonie matki od świata zewnętrznego?

Bożena Dudek: Dziecko w łonie matki jest jak w bezpiecznej bańce, ochraniają go wody i błony płodowe. Jest w jałowym środowisku, który umożliwia mu spokojny wzrost i rozwój. Natura dopracowała wszystko w szczegółach, wody zapewniają swobodę ruchu oraz amortyzują urazy, ułatwiają płodową przemianę materii.

Błony płodowe to bariera dla infekcji, można powiedzieć, że to strażnik zdrowia dziecka, a łożysko najlepsza pod słońcem komunikacja wymienna, można powiedzieć - ideał, gdy wszystko przebiega prawidłowo.

Jakie zachowania w ciąży mogą  być niebezpieczne?

B.D.: Dotyczy to choćby jazdy na rowerze lub na rolkach, gdzie dla każdego może się to skończyć upadkiem, a co dopiero dla kobiety z zaburzoną statyką postawy w czasie ciąży. Wiele "nowoczesnych" kobiet zakrzyczy, że to staroświeckie poglądy, ale czy warto ryzykować?

Pamiętajmy, że kobieta w ciąży odpowiedzialna jest nie tylko za siebie. Jeśli ciąża nie jest zagrożona, można uprawiać dyscypliny, które nie nadwyrężają fizycznie, są bezpieczne i mało urazowe. Nie wolno jeździć na nartach, konno, uprawiać łyżwiarstwa. Można natomiast pływać, uprawiać gimnastykę dla ciężarnych, spacerować.

Zwierzęta w domu a choroby zagrażające ciąży

A można uprawiać seks?

B.D.: Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, bez powikłań, w przeszłości nie było poronień i porodów przedwczesnych, to seks w ciąży nie jest przeciwwskazany. Należy jednak wybrać pozycję, która nie uciska brzucha i aby penetracja członka nie była głęboka. Seks jest na tyle ważnym aspektem w naszym życiu, iż warto porozmawiać o współżyciu w czasie ciąży z lekarzem prowadzącym.

W pierwszych miesiącach ciąży wiele mam śpi na brzuchu.

B.D.: O tym jaką przybieramy pozycję do snu decyduje przyzwyczajenie oraz wielkość brzuszka ciążowego. Nie ma możliwości kontrolowania pozycji, w której śpimy. Nie można postawić granicy, która określałaby, do którego tygodnia ciąży można spać na brzuchu, bo proszę mi pokazać kobietę, która w czasie snu nie zmienia pozycji, nie kręci się i nie obraca. Z pomocą mogą przyjść różnego typu rogale i poduszki dla kobiet w ciąży, które uczynią sen komfortowym.

A co ze zwierzętami? Koleżanka ma kota, który dotychczas uwielbiał wylegiwać się na jej brzuchu

B.D.: I nadal może to robić, ale warto zachować zdrowy rozsądek. Przede wszystkim zwierzę powinno być pod opieką weterynarza. Należy również dbać, aby było czyste.

Załóżmy, że kobieta upada na brzuch. Co robić?

B.D.: Wszystko zależy od mechanizmu urazu i siły. Dla spokoju ducha warto się przebadać. Zmierzone zostanie tętno dziecka, może lekarz zdecyduje się wykonać USG. Pamiętajmy, że duży uraz może skutkować poważnym zagrożeniem dla dziecka, ale i dla matki (poród przedwczesny, krwotok). Najczęściej jednak wystarczy obserwacja w celu wykluczenia powikłań. Rozsądek mówi - nie narażajmy się w ciąży!

Bożena Dudek jest autorką bloga www.polozna.blog.pl.

Czytaj również: 1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy

Uciskanie brzucha w ciąży - bądź ostrożna, uważaj na swój brzuszek!

Toksoplazmoza - objawy i leczenie toksoplazmozy w ciąży [WYWIAD]