Spis treści
- Alergia u dziecka może być dziedziczna
- Alergia u dziecka - pierwsze dziecko bardziej narażone na wystąpienie alergii
- Alergia u dziecka - niektóre leki zażywane w ciąży mogą zwiększać wystąpienie alergii
Alergia u dziecka może być dziedziczna
Alergię można odziedziczyć po przodkach – nie tylko po rodzicach, ale i po dziadkach. Alergolodzy potrafią obliczyć, jakie jest ryzyko alergii u maluchów, u których alergikami jest jedno albo dwoje rodziców, a także któryś z dalszych przodków. Ty też możesz to zrobić, korzystając ze specjalnych kalkulatorów alergii – znajdziesz je na stronach internetowych, np. www. enfamil.pl albo www.zdrowystartwprzyszlosc.pl. Zastosowane tam algorytmy wymagają, by podać informacje na temat alergii, jakie ma ewentualne rodzeństwo oraz przodkowie dziecka – nie tylko rodzice, ale również dziadkowie ze strony mamy i taty. Na tej podstawie program określa ryzyko alergii – czy jest niskie, średnie czy wysokie. Określa również, jaka alergia jest najbardziej prawdopodobna: czy maluszek może mieć alergię pokarmową, skórną czy wziewną. Wreszcie udziela informacji, jak karmić i pielęgnować malca, by spróbować nie dopuścić do alergii.
Kiedyś sądzono, że by zapobiec alergii u dziecka, ciężarna kobieta powinna wyeliminować ze swojego menu niektóre pokarmy, np. orzeszki ziemne, cytrusy, czekoladę, mleko, jajka. Dziś wiemy, bo udowodniono to w wielu badaniach, że dieta eliminacyjna nie tylko nie pomaga zapobiegać alergiom, ale może być szkodliwa i dla mamy, i dla dziecka. Dieta, w której brakuje niektórych składników odżywczych, zbyt rygorystyczna, może prowadzić do niedożywienia mamy i płodu oraz bardzo niekorzystnie odbić się na ich zdrowiu. Podczas ciąży trzeba odżywiać się racjonalnie, dbać o to, by dieta była właściwie zbilansowana.
Alergia u dziecka - pierwsze dziecko bardziej narażone na wystąpienie alergii
Jeśli będziesz mamą po raz pierwszy, zapewne zainteresuje cię informacja, że pierworodni są bardziej narażeni na niektóre rodzaje alergii. Naukowcy z oddziału pediatrii Szpitala Dziecięcego Shiga w Japonii przeprowadzili ankietę wśród rodziców 13 tysięcy dzieci w wieku od 7 do 15 lat i odkryli, że kolejność narodzin dzieci miała wpływ na częstotliwość występowania alergii pokarmowej. Miało ją aż 4 proc. dzieci urodzonych jako pierwsze, 3,5 proc. dzieci drugich oraz 2,6 proc. trzecich i kolejnych pociech w rodzinie. Dzieci urodzone jako pierwsze mają też większą skłonność do nawracających zapaleń spojówek i alergicznego nieżytu nosa. Jest tak prawdopodobnie dlatego, że pierwsze dzieci w rodzinie są zwykle wychowywane w bardziej sterylnych warunkach niż maluchy, które rodzą się w następnej kolejności. U dzieci z podejrzeniem alergii warto wykonać testy alergiczne.
Alergia u dziecka - niektóre leki zażywane w ciąży mogą zwiększać wystąpienie alergii
Jeśli jesteś w ciąży lepiej nie łykaj żadnych medykamentów na własną rękę, a lekarzy, do których chodzisz, informuj o tym, że jesteś w odmiennym stanie. Niektóre lekarstwa, np. te zmniejszające odczyn pH soku żołądkowego (stosowane np. w chorobach żołądka i dwunastnicy, jak inhibitory pompy protonowej, H2-blokery i leki zobojętniające), przyjmowane przez ciężarną, mogą bowiem zwiększać ryzyko astmy i alergii pokarmowej u dziecka. Jeśli na stałe przyjmujesz jakieś leki z powodu choroby przewlekłej, a właśnie zaszłaś w ciążę, ustal z lekarzem, czy – i w jakich dawkach – wolno ci je teraz przyjmować. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność zmiany terapii na taką, która nie będzie szkodziła maluszkowi.