Alkohol w ciąży - fakty i mity dotyczące picia alkoholu w ciąży

2021-12-15 15:17

Choć w ostatnich latach dużo mówi się już o skutkach picia alkoholu w ciąży, nadal wiele przyszłych mam nie potrafi sobie odmówić lampki wina czy szklanki piwa. Chcemy cię przekonać, że picie alkoholu w ciąży (nawet w niewielkich ilościach) to błąd, którego skutkiem mogą być wady wrodzone i FAS.

Alkohol w ciąży - fakty i mity dotyczące picia alkoholu w ciąży

i

Autor: Getty images Fakty i mity dotyczące picia alkoholu w ciąży

Spis treści

  1. Fakty na temat picia alkoholu w ciąży
  2. Mity na temat picia alkoholu w ciąży

Alkohol w ciąży szkodzi, a mimo to, według badań, ponad 13 proc. Polek w ciąży pije alkohol w mniejszej lub większej ilości. Nawet niektórzy lekarze nie mają nic przeciwko małym ilościom alkoholu w ciąży.

Chcemy przypomnieć, dlaczego nie warto ich słuchać. Nie jesteśmy zwolennikami rozwiązań radykalnych. Nie podobają nam się takie pomysły jak wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu dla kobiet ciężarnych czy nawet karanie za jego spożywanie (a pojawiały się już propozycje takich rozwiązań).

Naszym zdaniem, zawsze lepiej jest przekonywać i edukować niż zmuszać. Chcemy, abyś była świadomą i mądrą mamą. Dlatego demaskujemy popularne mity oraz przytaczamy ważne fakty o wpływie alkoholu etylowego na ludzki organizm. Przeczytaj, przemyśl i zdecyduj – czy warto ryzykować i narażać zdrowie swojego dziecka. I pamiętaj, od tej decyzji może zależeć całe jego życie...

Fakty na temat picia alkoholu w ciąży

  • U kobiet pijących alkohol w ciąży, częściej występują przedwczesne porody i poronienia

Kobiety, które nie zrezygnowały z alkoholu, znacznie zwiększają ryzyko tych powikłań. Badania wskazują, że u ciężarnych, które piły pięć drinków tygodniowo, trzy razy częściej występowało poronienie, przedwczesny poród lub urodzenie martwego płodu.

  • Picie alkoholu może doprowadzić do uszkodzeń w mózgu dziecka

Alkohol przyjmowany w czasie ciąży może spowodować skurcz naczyń pępowinowych, zaburzając przepływ składników odżywczych i tlenu do płodu, co stwarza ryzyko jego niedotlenienia i niedożywienia. Alkohol zaburza też migrację komórek mózgowych, w wyniku czego komórki nerwowe nie osiągają właściwego dla siebie miejsca przeznaczenia, w którym powinny podjąć pracę.

W wyniku tego dziecko ma trudności z zapamiętywaniem, myśleniem, przetwarzaniem informacji. Alkohol może spowodować także obumieranie komórek mózgowych – wtedy dziecko rodzi się z mniejszą ich liczbą i dlatego jego mózg nie może funkcjonować prawidłowo.

  • Picie alkoholu przez matkę obniża poziom inteligencji dziecka

Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburgu (USA) przeprowadzili badania, które dowodzą, że picie nawet niewielkich ilości alkoholu przez kobiety w ciąży może mieć niszczący wpływ na rozwój poznawczy i iloraz inteligencji ich dzieci. Jest to bezpośrednio związane z toksycznym wpływem alkoholu na mózg płodu.

  • Alkohol spożywany przez ciężarną może obniżyć płodność jej syna

Na podstawie badań przeprowadzonych przez uczonych z Uniwersytetu w Aarhus (Dania), stwierdzono, że synowie kobiet, które piły cztery, pięć lub więcej jednostek alkoholu tygodniowo (jednostka to 12 g czystego etanolu) jako młodzi mężczyźni wytwarzali spermę gorszej jakości.

Czytaj również: "Moja sąsiadka pije w ciąży alkohol - czy powinnam to zgłosić?"

Wino i papierosy zanim dowiedziałaś się o ciąży - czy mogłaś zaszkodzić dziecku?

Dobrze wiedzieć

Warto ograniczyć alkohol nawet na 2–3 miesiące przed poczęciem. Badania wykazały bowiem, że etanol wpływa negatywnie na komórki jajowe i jakość męskiego materiału genetycznego.

Mity na temat picia alkoholu w ciąży

  • Szkodliwe jest picie alkoholu w dużych ilościach, ale wypity okazjonalnie kieliszek wina na pewno nie zaszkodzi.

Negatywny wpływ na dziecko może mieć już jednorazowa, niewielka ilość wypitego alkoholu. Im większa ilość alkoholu, tym większe jest ryzyko poważnych uszkodzeń, ale to nie znaczy, że mała ilość jest bezpieczna. Nawet najmniejsza porcja alkoholu jest niebezpieczna dla rozwijającego się organizmu.

Kobieta, która pije alkohol w ciąży, naraża swoje dziecko na wystąpienie nieodwracalnych uszkodzeń. Przyjmują one różne formy: od mikrouszkodzeń układu nerwowego i narządów do pełnoobjawowego FAS (płodowy zespół alkoholowy).

  • Groźne są napoje wysokoprocentowe, np. wódka. Wino i piwo zawierają mało alkoholu, więc nie stanowią zagrożenia.

Nie ma takiego napoju alkoholowego, który wypity przez kobietę w ciąży, jest bezpieczny dla jej dziecka. Piwo, wino i wódka zawierają ten sam alkohol etylowy, tylko w różnych stężeniach. Szklanka piwa 5-proc. (250 ml) i kieliszek wina (100 ml) o zawartości alkoholu 12 proc. zawierają tyle samo etanolu co kieliszek wódki (30 ml), czyli jedną jednostkę czystego alkoholu.

  • Łożysko skutecznie chroni nienarodzone dziecko przed alkoholem wypitym przez matkę.

Cząsteczki etanolu zawartego w napoju alkoholowym bez problemu przenikają przez barierę łożyskową i jeśli przyszła matka pije alkohol, to dziecko pije razem z nią. Wystarczy pół godziny, aby stężenie alkoholu we krwi dziecka było takie samo jak we krwi matki!

Co gorsza, dziecko jest wobec alkoholu bezbronne, bo nie ma jeszcze enzymów, które eliminują alkohol z krwi – skutki jego obecności są więc odczuwane przez płód dwa razy dłużej niż przez matkę.

  • Alkohol może zaszkodzić płodowi tylko w I trymestrze, potem dziecko jest już ukształtowane, więc nic mu nie grozi.

W pierwszym okresie rozwoju uszkodzenia płodu mogą być najpoważniejsze, bo wtedy formują się wszystkie jego narządy, ale alkohol może mieć szkodliwy wpływ na dziecko na każdym etapie jego rozwoju. W II i III trymestrze może spowodować zaburzenia w rozwoju mózgu, poronienie lub przedwczesny poród, spowolnienie przyrostu wagi, a także uszkodzenia komórek mięśni, skóry, zębów, kości (II trymestr).

  • Regularne picie niewielkich ilości czerwonego wina wpływa dobroczynnie na zdrowie przyszłej mamy.

Choć można spotkać się z informacjami, że czerwone wino poprawia trawienie i pracę serca, to jednak w ciąży z takiego „lekarstwa” zrezygnuj. Czerwone wino to też alkohol i ma szkodliwy wpływ na rozwój płodu.

  • FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy, dotyczy tylko środowisk patologicznych, w których kobiety piją nałogowo.

Tego rodzaju zaburzenia zdarzają się w każdym środowisku, niezależnie od statusu społecznego i materialnych warunków życia rodziny. Przyczyną wystąpienia FAS zawsze jest spożywanie przez matkę alkoholu w czasie ciąży, a to zdarza się w każdym środowisku.

Czytaj również: Używki w ciąży: kawa, czekolada, alkohol, papierosy.

Czy w ciąży można pić piwo bezalkoholowe lub wino bezalkoholowe?

miesięcznik "M jak mama"