Wymioty w ciąży dają ci się we znaki? Oto proste zasady, które pozwolą ci ich uniknąć

2022-06-02 8:24

Pewne zasady odżywiania pozwalają uniknąć ciążowych mdłości, a przynajmniej je złagodzić. Dowiedz się, co pomaga na wymioty i jak jeść, aby nie cierpieć z powodu porannych mdłości i wymiotów w ciąży.

Wymioty w ciąży dają ci się we znaki?

i

Autor: Getty images Oto proste zasady, które pozwolą ci ich uniknąć

Napisano już wiele o sposobach na łagodzenie mdłości w ciąży i o tym, co pomaga na wymioty przyszłej mamy.

Warto jednak wiedzieć, że istnieją pewne zasady prawidłowego odżywiania i stylu życia, które zapobiegają wymiotom ciążowym lub skutecznie je łagodzą. 

Trudno powiedzieć, która z wymienionych tu metod okaże się dla ciebie idealna. Być może wszystkie naraz? Efekty możesz odczuć niemal natychmiast, jednak większość przyszłych mam przestaje odczuwać nudności i skarżyć się na wymioty dopiero po 2–3 dniach. Zobacz, co pomaga na wymioty i jakie zasady stosować, aby ich uniknąć.

Czytaj również: Wymioty w ciąży: bezpieczne i skuteczne sposoby na wymioty w ciąży

Dieta na mdłości w ciąży: co jeść, by zwalczyć nudności

Wczesne objawy ciąży

Ważne zasady zapobiegania wymiotom w ciąży

  • Nie wstawaj gwałtownie z łóżka. By zminimalizować prawdopodobieństwo pojawienia się, najlepiej poleż po przebudzeniu 15–20 minut i wstawaj powoli, żeby żołądek nie podskoczył ci do gardła. W pozycji półleżącej możesz wypić filiżankę herbaty (poproś kogoś, żeby ci ją zaparzył) albo szklankę wody mineralnej, ewentualnie przegryź coś lekkiego (sucharka, bułkę, suszone owoce, płatki migdałowe).
  • Wybierz odpowiedni preparat witaminowo-mineralny. Bardzo wiele kobiet w ciąży narzeka, że wymiotują zaraz po połknięciu tabletki. Niektórym odbija się po słodkiej otoczce, inne drażni wielkość drażetki. Dlatego wybierz preparat o neutralnym smaku i przyjaznym kształcie (poradź się lekarza lub farmaceuty), ewentualnie podziel pastylkę na dwie części. Wypróbuj tabletki z dodatkiem imbiru i mięty, które powinny złagodzić dolegliwości. Zasadniczo zaleca się przyjmowanie preparatu na czczo, gdyż wówczas najłatwiej go przyswoić, jednak niektórym przyszłym mamom bardziej służy połknięcie go dopiero po solidnym, ciepłym posiłku.
  • Nie przejadaj się. Jedz mało, ale często, najlepiej co dwie godziny. Nie czekaj, aż poczujesz się głodna: spadek poziomu cukru we krwi może sprzyjać mdłościom. By temu zapobiec, poza domem miej przy sobie „awaryjny” batonik musli lub garść suszonych owoców.
  • Zwracaj uwagę na to, co jesz. Unikaj tłustych potraw. Zwłaszcza dania smażone w głębokim tłuszczu nasilają nudności. Spełniaj jednak swoje zachcianki. Jeśli masz ochotę na potrawy wysokokaloryczne (ziemniaki, pieczywo, makaron), nie rezygnuj z nich ze strachu przed przytyciem. Jeśli nie masz nadwagi, a trochę sobie pofolgujesz w pierwszym trymestrze, nic się nie stanie. Ty i dziecko potrzebujecie energii, a ich dobrym źródłem są węglowodany. Zazwyczaj kobiety w ciąży odrzuca od wszystkiego, co ma ostry, intensywny smak. Kiedy jednak masz ochotę na śledzia czy kiszonego ogórka, spróbuj go bez obaw. Najczęściej organizm wie, co robi i domaga się dań, które przyjmuje bez sensacji. Pamiętaj jednak, że zachcianki to zazwyczaj objaw niedoborów (np. na kwaśne, gdy brakuje ci witaminy C, na czekoladę przy niedoborze magnezu) i jeśli bardzo się nasilają lub są nietypowe (np. na kredę), trzeba o nich porozmawiać z lekarzem.
  • Zadbaj o witaminę B6 w codziennej diecie. Odpowiada ona za przyswajanie białek i tłuszczów, a także jest sprawdzonym sprzymierzeńcem przy ciążowych mdłościach. Znajdziesz ją w produktach zbożowych, ziemniakach, bananach, kiełkach pszenicy, w tuńczyku i chudym mięsie.
  • Wypróbuj przegryzki. Kiedy tylko poczujesz zbliżające się mdłości, sięgnij po jabłko albo herbatnika. Możesz też powoli sączyć zimną gazowaną wodę mineralną, pamiętaj jednak, że napoje gazowane sprzyjają zgadze.

Zobacz również:  Pierwsze oznaki ciąży: senność i zmęczenie

Jak sobie radzić z mdłościami ciążowymi w pracy, sklepie, na uczelni lub w miejscu publicznym?

Zdrowe odżywianie w ciąży: jak powinna wyglądać dieta w ciąży?

  • Nie zmuszaj się do jedzenia. Apetyt sam wróci. Musisz jednak pić, by nie dopuścić do odwodnienia. Intensywne wymioty w ciąży czasem kończą się nawet pobytem w szpitalu (w celu podania kroplówki), ale nie z powodu niedożywienia, a właśnie nadmiernej utraty płynów. Dlatego popijaj wodę czy herbatę. Doskonale się sprawdza herbatka rumiankowa, z miętą albo melisa. Wypróbuj też rozrzedzony kisiel.
  • Przekąś coś tuż przed snem. Ważne, żeby rano nie obudziło cię intensywne ssanie w żołądku. Nie objadaj się jednak. Wystarczy kawałek chrupkiego pieczywa i szklanka kakao, jogurt lub herbata.
  • Sięgnij po naturalny imbir. Plasterek świeżego korzenia imbiru zalej wrzątkiem i trzymaj 10 minut pod przykryciem. Możesz posłodzić taką herbatkę ciemnym cukrem albo miodem. Utarty, świeży imbir to doskonała przyprawa do sałatek. Możesz też dodawać go do dań gorących, ale wówczas wrzucaj go w ostatniej chwili.
  • Unikaj intensywnych zapachów. Twój węch jest teraz wyjątkowo wrażliwy i możesz źle znosić woń detergentów, kosmetyków, a zwłaszcza jedzenia. Dlatego zrezygnuj z gotowania, bo przygotowywanie posiłków może być ponad twoje siły. Jeśli nie ma nikogo, kto mógłby cię wyręczyć, przygotowuj od razu większe ilości i zamrażaj. Omijaj lokale gastronomiczne, w których intensywne zapachy witają cię już od progu.
  • Nie bądź bierną palaczką, a tym bardziej aktywną. Nie tylko dlatego, że dym papierosowy sprzyja wymiotom, ale przede wszystkim zagraża zdrowiu dziecka.
  • Wietrz starannie mieszkanie. Jeśli to tylko możliwe, śpij przy uchylonym oknie, a zimą przed snem otwieraj na oścież okno przynajmniej na 20 minut. Wietrz często pomieszczenia, w których przebywasz, kaloryfery ustaw na 20ºC. Przegrzane, rozrzedzone powietrze zawiera za mało tlenu.
  • Noś luźne ubrania. Pozwól skórze swobodnie oddychać, unikaj ucisku na żołądek i przeponę. Dobierz starannie biustonosz, zwróć uwagę, by majtki i rajstopy nie uciskały cię w pasie. Gwałtowne zmiany temperatury także nasilają skłonność do wymiotów, dlatego ubieraj się na cebulkę, w chłodniejsze dni nie zapominaj o czapce i rękawiczkach.
  • Myj częściej zęby. Ale nie bezpośrednio po wymiotach (kwas zawarty w wymiocinach sprawia, że szkliwo łatwo uszkodzić). Na początku ciąży wiele kobiet odczuwa specyficzny, wywołujący mdłości smak w ustach. Najskuteczniej pokonasz go, myjąc zęby, a jeśli to niemożliwe, żując gumę bezcukrową lub zjadając miętówkę.
  • Zwolnij. Zmęczenie także może być powodem nasilenia się dolegliwości. Znajdź czas w ciągu dnia, by poleżeć z nogami lekko uniesionymi do góry. Pozwól się wyręczać najbliższym w codziennych obowiązkach. Masz do tego prawo, a oni poczują się potrzebni.

miesięcznik "M jak mama"