Bezpłatne leki dla ciężarnych - program Ciąża Plus. Które leki w ciąży są za darmo?

2021-08-30 11:58

Program Ciąża Plus wzbudził zainteresowanie wielu przyszłych mam. Nie bez powodu – w końcu dzięki niemu, jak obiecywano, wiele leków miało stać się bezpłatnymi dla ciężarnych. Choć na liście próżno szukać popularnych wśród ciężarnych suplementów, jest na niej m.in. szczepionka przeciwko grypie.

Bezpłatne leki dla ciężarnych - program Ciąża Plus. Które leki w ciąży są za darmo?

i

Autor: Getty images Bezpłatne leki dla ciężarnych - program Ciąża Plus. Które leki w ciąży są za darmo?

Bezpłatne leki dla ciężarnych kobiet to coś na co czekało wiele przyszłych mam. Kobiety w ciąży są jedną z uprzywilejowanych grup pacjentów – m.in. niezależnie od tego, czy są one ubezpieczone, czy też jednak nie, mają one prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w ramach powszechnej opieki zdrowotnej.

Pierwsza lista refundacyjna programu obowiązywała od września 2020 roku, liczyła 114 pozycji. Od 1 września 2021 roku w ramach programu Ciąża Plus, na liście pojawił się nieobecny tam wcześniej preparat.

Spis treści

  1. Założenia programu Ciąża Plus
  2. Jakie leki będą darmowe w ramach Ciąża Plus?
  3. Kto może skorzystać z programu Ciąża Plus?
  4. Kto wypisuje receptę na leki z programu Ciąża Plus?
Jakie badania są obowiązkowe w ciąży?

Założenia programu Ciąża Plus

W ramach programu Ciąża Plus ciężarne pacjentki otrzymały możliwość pozyskania pewnych leków bezpłatnie. Lista farmaceutyków dostępnych dla ciężarnych w ramach programu Ciąża Plus zawiera m.in. leki przeciwzakrzepowe, progesteron czy sterydy wziewne.

Od 1 września 2021 dołącza do nich także czterowalentna szczepionka przeciwko grypie Influvac Tetra.

Jakie leki będą darmowe w ramach Ciąża Plus?

W przypadku leków założeniem programu Ciąża Plus jest to, aby pacjentki ciężarne miały w pełni refundowane te preparaty, których zażywanie jest niezbędne do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych związanych z byciem w stanie błogosławionym. Na liście bezpłatnych preparatów znalazły się leki z kilku różnych grup, przede wszystkim:

  • leki przeciwzakrzepowe (np. enoksaparyna),
  • lewotyroksyna (stosowana w niedoczynności tarczycy),
  • służące leczeniu cukrzycy insuliny,
  • zaliczany do hormonów płciowych progesteron,
  • leki przeciwpadaczkowe (takie jak np. karbamazepina czy okskarbazepina),
  • metoprolol (wykorzystywany m.in. w leczeniu zaburzeń rytmu serca czy nadciśnienia tętniczego),
  • leki stosowane w leczeniu obturacyjnych chorób dróg oddechowych, np. astmy (takie jak sterydy wziewne),
  • czterowalentna szczepionka przeciw grypie Influvac Tetra.

Ogólnie więc można powiedzieć, że lista bezpłatnych leków dla ciężarnych obejmuje preparaty stosowane w leczeniu przede wszystkim cukrzycy, padaczki, nadciśnienia tętniczego oraz chorób dróg oddechowych. Wbrew oczekiwaniom wielu pacjentek nie znalazły się na niej często wykorzystywane przez przyszłe mamy suplementy, takie jak np. preparaty zawierające kwas foliowy czy kwas DHA. Wedle najnowszych zmian na liście Ciąża Plus, w najbliższym sezonie grypowym ciężarne będą miały bezpłatny dostęp do szczepionki przeciw grypie.

Kto może skorzystać z programu Ciąża Plus?

Program przewidziany jest dla każdej pacjentki, u której stwierdzone zostanie, że jest ona w ciąży. Aby jednak przyszła mama rzeczywiście mogła skorzystać z bezpłatnych leków dla ciężarnych, ciąża musi zostać potwierdzona przez ginekologa lub przez położną pracującą w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) albo w poradni położniczo-ginekologicznej.

Pacjentka może otrzymać leki bezpłatnie wtedy, gdy na recepcie umieszczony zostanie specjalny kod literowy w odpowiednim miejscu (jest nim litera C).

Kto wypisuje receptę na leki z programu Ciąża Plus?

Ogólnie recepty na bezpłatne leki dla ciężarnych wystawiać mogą ginekolodzy oraz położne, którzy stwierdzili ciążę u pacjentki. Nie są to jednak jedyni specjaliści, którzy mogą sporządzić dla pacjentki taką receptę – taką możliwość mają również lekarze innych specjalizacji.

Warunkiem jest jednak to, aby pacjentka posiadała odpowiednie zaświadczanie potwierdzające to, że jest ona w ciąży – dokument taki jest ważny przez cały czas trwania ciąży oraz do 15 dni od planowanego terminu porodu (taka data powinna zostać umieszczona przez lekarza na zaświadczeniu).

Czytaj również: Dozwolone i zabronione leki w ciąży

Ciąża zagrożona - jakie są przyczyny ciąży zagrożonej i jak wtedy postępować?

1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy

Co wiesz o badaniach w ciąży?
Pytanie 1 z 13
Badania morfologiczne krwi wykonuje się po to, aby: