Ból brzucha na początku ciąży. Czy na początku ciąży boli brzuch jak przy okresie?

Ból brzucha na początku ciąży może niepokoić. Okazuje się, że bolący brzuch w pierwszym trymestrze jest normalnym objawem. Co więcej, często traktowany jest jako jedna z pierwszych oznak ciąży. Niestety, ból brzucha na początku ciąży może być też zwiastunem problemów. Co może oznaczać ból brzucha w ciąży jak przed okresem? Jakie mogą być przyczyny bólu podbrzusza na początku ciąży?

Ból brzucha w ciąży

i

Autor: Getti Images Ból brzucha na początku ciąży. Czy na początku ciąży boli brzuch jak przy okresie?

Ból brzucha w ciąży może niepokoić przyszłą mamę. Jak jednak podkreślają specjaliści, ból brzucha na początku ciąży to wbrew pozorom częsta dolegliwość kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Objawy bólu podbrzusza są zupełnie normalne i związane z fizjologią: organizm kobiety pod wpływem hormonów ciążowych zaczyna przystosowywać się do nowej sytuacji.

Bólu brzucha w ciąży nie należy jednak bagatelizować. Szczególnie jeżeli bólowi podbrzusza towarzyszy jeszcze jeden bardzo charakterystyczny objaw.

Jak boli brzuch w pierwszym trymestrze ciąży?

Kiedy ból brzucha na początku ciąży powinien niepokoić?

Wyjaśniamy.

Zobacz także: Kłucie w brzuchu i skurcze w ciąży. Kiedy ból powinien niepokoić?

Spis treści

  1. Czy na początku ciąży boli brzuch?
  2. Jak boli brzuch na początku ciąży? Przyczyny dolegliwości
  3. Bóle implementacyjne a ból brzucha we wczesnej ciąży
  4. Rozciąganie się macicy a ból brzucha w 1 trymestrze
  5. Zmiany hormonalne a ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży
  6. Czym złagodzić ból brzucha na początku ciąży?
  7. Ból brzucha na początku ciąży. Kiedy jest to niebezpieczne?
  8. Jak rośnie brzuch przyszłej mamy? Zobacz galerię
I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?

Czy na początku ciąży boli brzuch?

Czy na początku ciąży boli brzuch? Odpowiedź brzmi: Tak. Ból brzucha w ciąży to niestety stała dolegliwość. Kiedy kobieta odczuwa dziwny ból w okolicach podbrzusza, a szczególnie, gdy jest to pierwsza ciąża, martwi się, że dzieje się coś złego.

Ból podbrzusza na początku ciąży w zasadzie nie mija aż do porodu. Ból brzucha w 1, 2 i 3 trymestrze nie zawsze jest taki sam. Zmieniają się bowiem jego przyczyny. Ważne jest jednak, aby dokładnie obserwować towarzyszące temu inne objawy. Przyczyn może być bowiem wiele, a wśród nich również te, które zagrażają prawidłowemu rozwojowi płodu.

Jak boli brzuch na początku ciąży? Przyczyny dolegliwości

Wiele kobiet może się zastanawiać, jak boli brzuch na początku ciąży. Zastanawiające może być także rozpoznanie bólu brzucha w pierwszym trymestrze, który powinien być szczególnym sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego.

Prawdą jest, że w większość przypadków ból w podbrzuszu to częsta dolegliwość, która jest odczuwalna, jak przy bólach miesiączkowych. Bólowi podbrzusza w ciąży może towarzyszyć także ból skurczowy, a także palący ból w podbrzuszu, miednicy, a nawet w dolnej części pleców.

I choć w większości przypadków ból brzucha na początku ciąży jest naturalnym sygnałem ciała, to zdarza się, że ból podbrzusza może wskazywać na poważne schorzenia lub dolegliwości.

Wyjaśniamy, co najczęściej odpowiada za ból brzucha na początku ciąży.

Bóle implementacyjne a ból brzucha we wczesnej ciąży

Ból brzucha na początku ciąży może być związany z implantacją zarodka, czyli jego zagnieżdżeniem się w macicy. Ten proces przebiega często w momencie, gdy kobieta nie jest jeszcze świadoma, że oczekuje dziecka. Często myli ten objaw z symptomami nadchodzącej miesiączki, zwłaszcza, że implantacji towarzyszy niekiedy plamienie.

Ból brzucha na początku ciąży pojawia się w okresie między 6. a 12. dniu po zapłodnieniu, czyli akurat w terminie spodziewanej menstruacji. Ból implantacyjny może być odczuwany przez kilka dni.

Czytaj również: Krwawienie implantacyjne: jakie są jego przyczyny, objawy i czym się różni od miesiączki?

Rozciąganie się macicy a ból brzucha w 1 trymestrze

Ból w pierwszych tygodniach ciąży jak przed okresem, czyli przypominający bóle menstruacyjne to kolejny fizjologiczny objaw ciąży. Przyczyną bólu brzucha w pierwszym trymestrze są zmiany zachodzące w organizmie kobiety pod wpływem hormonów ciążowych.

Uczucie bólu w podbrzuszu w ciąży lub kłucia, jak określają to przyszłe mamy, to objaw wywołany rozciąganiem się macicy i jej więzadeł oraz rozciągania się stawów krzyżowo-biodrowych pod wpływem hormonów.

W pierwszym miesiącu ciąży zarodek jest jeszcze wprawdzie bardzo mały, mimo to rośnie dość gwałtownie, co zmusza do wzrostu również macicę – oprócz zarodka, musi się w niej znaleźć miejsce również na łożysko i worek owodniowy.

Szczególnie dokuczliwie mogą to odczuwać kobiety będące w pierwszej ciąży lub panie, które zawsze miały silne bóle menstruacyjne. Przypadłość nasila się podczas wysiłku, podnoszenia i przenoszenia przedmiotów.

Powiększenie się macicy w ciąży zmienia ciśnienie w jamie brzusznej, co dodatkowo powoduje dyskomfort i może być odczuwane jako ból brzucha, a nawet dolnego odcinka pleców.

Zobacz też: Sprawdź, dlaczego boli cię brzuch w ciąży

Niepokojące dolegliwości ciążowe: krwawienie, wymioty, bóle brzucha

Zmiany hormonalne a ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży

Podobne dolegliwości mogą wywoływać również jajniki, które w pierwszych dniach po zapłodnieniu zaczynają inaczej funkcjonować: przestawiają się na produkcję hormonów podtrzymujących ciążę i zapewniających rozwój dziecka.

Jajniki w cyklu rozrodczym wydzielają estrogeny, progesteron, relaksynę, estradiol i androgeny w określonych ilościach ich poziomy zmieniają się pod wpływem zapłodnienia, dlatego jajniki po zapłodnieniu osiągają największe rozmiary – produkują wówczas duże ilości hormonów.

Inną przyczyną bólu brzucha jak przed okresem może być obrzmienie narządów rodnych spowodowane wzrostem ukrwienia w tych okolicach, które z kolei jest konsekwencją zmian hormonalnych. To również naturalny objaw ciąży, wywołany hormonami i zapewniający lepsze warunki do implantacji i rozwoju ciąży. Obrzmienie takie może jednak powodować niewielki ból przypominający bóle menstruacyjne.

Czym złagodzić ból brzucha na początku ciąży?

Ból brzucha na początku ciąży można złagodzić. Pamiętajmy jednak, że nie należy sięgać w tym celu po jakiekolwiek leki przeciwbólowe. Są one w zasadzie niedozwolone w pierwszym trymestrze. Lepiej unikać nawet paracetamolu lub przyjmować go naprawdę tylko w wyjątkowych sytuacjach i po konsultacji z lekarzem. 

Ból brzucha na początku ciąży możemy złagodzić jedynie naturalnymi sposobami.

Gdy zaczyna cię boleć podbrzusze, połóż się i odpocznij. Weź kilka głębokich oddechów i spróbuj się rozluźnić.

Ból brzucha na początku ciąży. Kiedy jest to niebezpieczne?

Niestety, zdarza się, że ból podbrzusza lub ból brzucha na początku ciąży ma inne, niebezpieczne przyczyny.

Ból brzucha na początku ciąży — poronienie

Regularne, rytmiczne bóle, przypominające skurcze, mogą zwiastować poronienie.

Początek ciąży jest niestety okresem największego ryzyka utraty ciąży. Jeśli dodatkowo bólowi towarzyszy krwawienie, trzeba natychmiast udać się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę bólu.

Ból brzucha na początku ciąży — ciąża pozamaciczna

Objawy bólowe daje również ciąża pozamaciczna – to sytuacja, w której zarodek zagnieżdża się poza macicą. To niebezpieczna sytuacja zarówno dla zdrowia matki, jak i płodu, który z reguły nie ma szans na rozwój. Ból brzucha przy ciąży pozamacicznej jest silny, ciągły – nie ma charakteru skurczowego.

Ból brzucha na początku ciąży — mięśniaki macicy

Ból brzucha powodują również schorzenia ginekologiczne, takie jak mięśniaki macicy czy skręt przydatków zdarzający się niekiedy w okresie oczekiwania na dziecko.

Ta druga choroba wywołuje intensywny ból, przypominający uporczywe bóle menstruacyjne, po jednej lub po obu stronach brzucha. Ciężarna cierpiąca na tę przypadłość ma również gorączkę i odczuwa ból podczas stosunku.

Ból brzucha na początku ciąży — inne niebezpieczne przyczyny

Ból brzucha na początku ciąży może być też skutkiem zupełnie innego rodzaju dolegliwości, np. zapalenia wyrostka czy chorób układu moczowego, któremu sprzyja rozszerzenie się cewki i moczowodu pod wpływem ciąży. Ułatwia to bakteriom przemieszczanie się w układzie moczowym i wywołanie stanu zapalnego.

Jeśli czujesz niepokojący ból brzucha w ciąży, powiadom o tym lekarza. Zanim do niego dotrzesz, nie stosuj gorących kąpieli ani termoforów, które mogą doprowadzić do przekrwienia organizmu.

Zobacz również: Zapalenie pęcherza w ciąży - skuteczne sposoby na zwalczenie

 

Jak rośnie brzuch przyszłej mamy? Zobacz galerię

Zobacz, jak rośnie brzuch przyszłej mamy. Obejrzyj naszą galerię.