Spis treści
Pieczenie, swędzenie, ból przy oddawaniu moczu to zwykle objawy infekcji intymnej pochwy, z która należy jak najszybciej udać się do ginekologa. Kiedy jednak mimo stosowania leków ból pochwy nie mija, może to oznaczać wulwodynię, chorobę przewlekłą. Co zrobić, kiedy odczuwamy ból przedsionka pochwy, jakie są objawy i metody leczenia wulwodynii?
Ból pochwy: czym jest wulwodynia?
Wulwodynia nie jest powikłaniem infekcji intymnej pochwy. To choroba przewlekła, której przyczyny ciężko jest określić. Lekarze uznają, że powodują ją uszkodzenia nerwów lub nadmierna wrażliwość skóry. Być może wpływ na jej występowanie mają również geny.
Ból pochwy: objawy wulwodynii
Wulwodynia objawia się chronicznym bólem pochwy, bólem krocza lub sromu. Uczucie bólu pochwy jest tak silne, że przeszkadza nie tylko w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, ale również we współżyciu seksualnym. Ból pochwy i dyskomfort psychiczny mogą stać się przyczyną problemów z płodnością.
Ból pochwy: leczenie wulwodynii
Wulwodynię można leczyć na kilka sposobów: farmakologicznie, poprzez zabiegi rehabilitacji mięśni dna macicy oraz chirurgicznie. Pacjentkom proponuje się również psychoterapię jako metodę na rozluźnienie spiętego i zestresowanego organizmu. Lekarz może również zalecić właściwą dietę w celu wyeliminowania czynników, które mogą nasilać dolegliwości związane z bólem pochwy.