Chlamydia w ciąży budzi duży niepokój wśród kobiet. Zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis w ciąży może nastąpić podczas stosunku płciowego (również oralnego i analnego) bez zabezpieczenia, w czasie porodu lub przez bezpośredni kontakt z zakażona osobą. Nosiciel bakterii chlamydii przez wiele lat może nie wiedzieć o zakażeniu (bakterie są w stanie uśpienia), narażając siebie i partnerów seksualnych.
Choroba ta jest groźna zarówno dla kobiety, jak i mężczyzn. Również zdrowie dziecka jest zagrożone. U noworodków chlamydia może powodować problemy ze wzrokiem i oddychaniem, jeżeli matka chorowała na chlamydiowe zapalenie szyjki macicy.
Czytaj: Dlaczego paciorkowiec jest tak groźny w ciąży?
Choroby przenoszone drogą płciową - jak się leczy choroby weneryczne w ciąży?
Spis treści
- Objawy chlamydii w ciąży
- Zagrożenia wynikające z chlamydiozy w ciąży dla matki
- Zagrożenia wynikające z chlamydiozy dla dziecka
- Jak wykryć i leczyć chlamydię w ciąży?
Objawy chlamydii w ciąży
Chlamydioza to podstępna choroba, bo najczęściej przebiega bez objawów. Czasem występują upławy (nasilone po 7-14 dniach po zakażeniu), ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu. Jeśli infekcja przeniesie się na przydatki, mogą pojawić się bóle w podbrzuszu i podczas współżycia albo krwawienia między miesiączkami.
Zdarza się także krwawienie z pochwy i krwawienie po stosunku. Zarażeni mężczyźni odczuwają pieczenie w trakcie oddawania moczu. Niekiedy objawy chlamydiozy bardzo przypominają reumatoidalne zapalenie stawów.
Czytaj: Bakterie w pochwie w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie
Czy w ciąży trzeba chodzić do lekarza?
Zagrożenia wynikające z chlamydiozy w ciąży dla matki
Chlamydia w ciąży stwarza u kobiety ryzyko:
- zapalenia cewki moczowej,
- nadżerki szyjki macicy u kobiet,
- cysty,
- zapalenia gruczołów Bartholina,
- zapalenia jajowodów (przydatków),
- wtórną bezpłodności,
- zapalenia okołowątrobowe.
Zagrożenia wynikające z chlamydiozy dla dziecka
Zagrożenia dla noworodka kobiet z chlamydiowym zapaleniem szyki macicy to:
- zapalenie gałki ocznej lub zapalenie spojówek,
- zapalenie ucha środkowego,
- zapalenie płuc.
Ryzyko przeniesienia bakterii na dziecko podczas porodu sięga aż 80 proc.!
Jak wykryć i leczyć chlamydię w ciąży?
Prawidłowe rozpoznanie chlamydii w ciąży jest bardzo trudne i w związku z tym rzadko stawiana jest szybka i trafna diagnoza. Wykrycie bakterii chlamydii w ciąży w organizmie jest kosztowne, polega na oznaczeniu poziomu immunoglobulin IgM i IgG we krwi, jak również stwierdzeniu obecności drobnoustrojów w wymazie (ze sromu, szyjki macicy lub ujścia cewki moczowej).
Robi się wymaz z cewki moczowej lub pochwy i bada próbkę wydzieliny pod mikroskopem. Lekarz może też zlecić analizę moczu. Najbardziej wiarygodną metodą jest jednak wykonanie posiewu, czyli wyhodowanie bakterii z pobranego wymazu.
Leczenie chlamydiozy powinno obejmować oboje partnerów w celu uniknięcia powtórnego zakażenia. Zaniedbanie leczenia może prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych dróg rodnych. Zapalenie szyjki macicy, jajników i jajowodów to główne zagrożenia wynikające z chlamydiozy u kobiet.
Jeśli w wyniku stanu zapalnego w jajowodach powstaną zrosty – może to stanowić przyczynę niepłodności. U mężczyzn natomiast choroba może prowadzić do zapalenia najądrzy i prostaty.
Chlamydie mogą powodować bóle i zapalenia stawów, zmiany w układzie nerwowym, spadek odporności, różnego rodzaju schorzenia naczyń, jak również astmę czy skłonności alergiczne. Rozprzestrzenienie się zakażenia może również być przyczyną zapalenia około wątrobowego objawiającego się bólami brzucha, które najczęściej są kojarzone z zapaleniem pęcherzyka żółciowego lub trzustki.
Czytaj: Jakimi chorobami możesz zarazić dziecko podczas porodu