Spis treści
Boom na bliźniaki trwa. Widać go na ulicach, na których coraz częściej goszczą podwójne wózki, widać również w mediach, które chętnie pokazują gwiazdy, które urodziły bliźniaki. A ciąż mnogich jest coraz więcej - przez ostatnie 27 lat w naszym kraju wskaźnik narodzin bliźniąt wzrósł o 75 procent!
Czy można zaplanować bliźniaki? >>
Ciąża bliźniacza: boomowi winne hormony?
Coraz więcej kobiet stosuje antykoncepcję długoterminową. I choć wciąż największą popularnością cieszą się tabletki antykoncepcyjne, do wyboru mamy coraz więcej metod, m.in. wkładki domaciczne, zastrzyki domięśniowe, implanty podskórne, a nawet... chipy antykoncepcyjne.
Niezależnie od tego, którą z nich wybierzemy, poddajemy się sztucznej regulacji układu hormonalnego. A ta z kolei zwiększa szanse na wydanie na świat bliźniąt. Największe szanse na ciążę bliźniaczą występują w pierwszym miesiącu po odstawieniu antykoncepcji.
Sprawdź, jakie są zalety antykoncepcji długoterminowej >>
Ciąża bliźniacza a in vitro
Na podwyższenie wskaźnika narodzin bliźniąt wpływa również sztuczne zapłodnienie. W czasie zabiegu in vitro w macicy umieszczanych jest kilka embrionów. Ma to zwiększyć szanse na zagnieżdżenie się jajeczka, a w efekcie ciążę. Taka strategia przynosi efekty - 20 procent ze wszystkich ciąż z in vitro to ciąże bliźniacze!
Ciąża bliźniacza a dieta
Co ciekawe, na liczbę ciąż bliźniaczych wpływa również zmiana sposobu odżywiania się człowieka. Nie ma już chyba na rynku produktu, który nie byłby nafaszerowany chemią i konserwantami. Występują one w warzywach, owocach, produktach mlecznych, a nawet mięsach, które zresztą pochodzą od zwierząt karmionych paszą naszpikowaną hormonami. Spożywanie takich pokarmów może zwiększać prawdopodobieństwo zajścia w ciążę bliźniaczą.