Ciąża ektopowa, czyli taka, podczas której płód rozwija się poza jamą macicy, pojawia się u 2 na 100 kobiet. Najczęściej ciąża ektopowa dotyczy pań w wieku od 26 do 30 lat. Przyczyn wystąpienia ciąży pozamacicznej może być wiele.
Torbiele jajników, mięśniaki macicy, przebyte choroby przenoszone drogą płciową, takie jak np. rzeżączka, stany zapalne w obrębie przydatków, zapłodnienie metodą in vitro. Wśród przyczyn zwiększających możliwość pojawienia się ciąży ektopowej jest wcześniejszy poród za pomocą cesarskiego cięcia.
Bardzo rzadko zdarza się, że ciąża pozamaciczna zacznie się rozwijać w bliźnie powstałej właśnie na skutek tego zabiegu.
Spis treści
- Ciąża ektopowa: częstotliwość występowania w bliźnie po cesarskim cięciu
- Objawy ciąży pozamacicznej w bliźnie po cesarskim cięciu
- Leczenie w przypadku umiejscowienia ciąży w bliźnie po cesarskim cięciu
Ciąża ektopowa: częstotliwość występowania w bliźnie po cesarskim cięciu
Ciąża pozamaciczna w bliźnie po cesarskim cięciu jest najrzadziej występującą formą ciąży pozamacicznej.
Dr n. med. Błażej Nowakowski i dr n. med. Przemysław Spychała ze Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu zauważają, że do 2007 roku w literaturze anglojęzycznej opisano zaledwie 70 przypadków wystąpienia ciąży ektopowej zlokalizowanej w bliźnie po cesarskim cięciu.
Przyjmuje się, że statystycznie występuje ona u 0,15 procenta kobiet, które przebyły cesarskie cięcie.
- W ostatnich latach liczba tego typu ciąż ektopowych zaczęła jednak rosnąć. Lekarze częściej wykonują cesarskie cięcie, więc w konsekwencji częściej zdarzają się ciąże, które rozwijają się w bliźnie - zauważa w rozmowie w programie "Pytanie na śniadanie" dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog.
Sprawdź: Ciąża na leżąco. Pomysły na zagospodarowanie czasu.
Objawy ciąży pozamacicznej w bliźnie po cesarskim cięciu
Ciążę ektopową, która rozwija się w bliźnie po cesarskim cięciu, diagnozuje się podczas badania USG. Nierzadko kobiecie, która taką ciążę nosi, towarzyszą obfite krwawienia, z którymi zgłasza się do lekarza.
Co pozwala mu, podczas wykonywania badania ultrasonograficznego, stwierdzić, że ma do czynienia z tego rodzajem ciążą ektopową? Przede wszystkim:
- pusta jama macicy, brak umiejscowienia w niej pęcherzyka ciążowego, który podczas prawidłowo przebiegającej ciąży powinien pojawić się po około 4 tygodniach;
- wyraźnie widoczny pusty kanał szyjki macicy;
- pęcherzyk ciążowy bez echa zarodka lub bez czynności serca płodu (w zależności od wieku ciąży) w przedniej części przesmyku macicy;
- brak lub defekt tkanki mięśniowej macicy między pęchrzem moczowym a pęcherzykiem ciążowym.
Leczenie w przypadku umiejscowienia ciąży w bliźnie po cesarskim cięciu
Warto podkreślić, że tego typu ciąża ektopowa, w przeciwieństwie do najczęściej występującej - jajowodowej - ma szansę być donoszona.
- Część z tych ciąż, które zagnieździły się wewnątrz macicy po cięciu, może przesuwać się wewnątrz jamy macicy. Taka ciąża może być donoszona i najczęściej kończy się cesarskim cięciem. W trakcie cięcia lekarz stwierdza uszkodzenia w obrębie blizny. Niestety, mogą pojawić się nawet bardzo niebezpieczne krwotoki - dodaje dr n. med. Południewski.
Ciąża ektopowa, umiejscowiona w bliźnie po cesarskim cięciu zdarza się tak rzadko, że trudno mówić o opracowanej przez lekarzy głównej linii leczenia. Najczęściej u pacjentki wykonuje się laparoskopię, a następnie ciąża jest usuwana. Ryzyko powikłań jest bowiem ogromne.
Oprócz krwotoków, możliwe jest pęknięcie macicy, co skutkuje dramatycznymi konsekwencjami dla matki i dziecka. Po wystąpieniu pęknięcia należy jak najszybciej otworzyć brzuch kobiety, wydobyć płód i - w ostateczności - usunąć macicę. Następnie należy poddać kobietę transfuzjom krwi.
Dowiedz się: Ból brzucha na początku ciąży to powód do zmartwień?
Od 2005 roku stosuje się również do leczenia ciąży ektopowej fal ultradźwiękowych o wysokiej energii (HIFU). Doprowadzają one do martwicy tkanek, które pojawiły w miejscu występowania zmian patologicznych.
Terapia skutkuje zmniejszeniem do zera poziomu beta-HCG, brakiem jaja płodowego w obrazie USG oraz pozwala na uniknięcie powikłań. Warto dodać, że metodę tę już od lat z powodzeniem stosuje się w leczeniu raka prostaty.
Większa ilość ciąż ektopowych umiejscowionych w bliźnie po cesarskim cięciu, wynikła z coraz częstszego przeprowadzania tego typu zabiegów, pozwala na udoskonalanie metod leczenia i większą kontrolę nad przebiegiem tej nietypowej ciąży pozamacicznej.
- Dlatego pamiętajmy o tym, że nawet ciąża pozamaciczna, umiejscowiona w bliźnie po cesarskim cięciu, może przesunąć się w dobrym kierunku i funkcjonować potem jak normalna ciąża, rozwijająca się w jamie macicy - konkluduje dr n. med. Grzegorz Południewski.
TVP/x-news