Przebarwienia i inne plamy na skórze - czy da się ich pozbyć po ciąży?

2022-05-09 15:56

Plamy na skórze w ciąży to tylko jeden z licznych problemów skórnych przyszłych mam. Ciąża to wyjątkowy czas dla skóry, w czasie którego mogą się pojawić różnorodne zmiany: ciemne plamy na skórze, pajączki, wysypka. Przeczytaj, skąd się biorą przebarwienia oraz plamy na skórze i jak się ich pozbyć?

Przebarwienia i inne plamy na skórze - czy da się ich pozbyć po ciąży?

i

Autor: Getty images Przebarwienia i inne plamy na skórze - czy da się ich pozbyć po ciąży?

Niektóre zmiany skórne w ciąży, jak przebarwienia w ciąży, czerwone plamy na skórze, ostuda czy pajączki są naturalnym zjawiskiem i choć mogą budzić niezadowolenie, nie stanowią powodu do niepokoju.

Takie przebarwienia w ciąży  to efekt działania hormonów ciążowych. Wyższy poziom estrogenów sprawia, że część melanocytów (komórek produkujących melaninę, barwnik, którego zadaniem jest pochłanianie promieni UV) pracuje dużo intensywniej niż przed ciążą. Skąd się biorą przebarwienia oraz plamy na skórze i jak się ich pozbyć?

Spis treści

  1. Plamy na skórze w ciąży - skąd się biorą?
  2. Ostuda - plamy na skórze twarzy
  3. Linea negra - czarna kresa na brzuchu
  4. Pajączki i rumień - rozszerzone naczynia krwionośne
  5. Inne problemy skórne w okresie ciąży
Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Plamy na skórze w ciąży - skąd się biorą?

Zmiany skórne związane z przebiegiem ciąży, a nie wywołane przez chorobę to przede wszystkim przebarwienia, które pojawiają się w 2. trymestrze ciąży. Są skutkiem wzrostu ilości melaniny, czyli ciemnego barwnika. Ciemnieją znamiona barwnikowe, brodawki sutkowe, otoczka brodawki, a także śluzówka intymnych okolic.

Przebarwienia są bardziej widoczne u kobiet o ciemnej karnacji niż u blondynek. Mogą wyglądać jak piegi lub mieć postać rozległych plam, rozłożonych symetrycznie po obu stronach twarzy (wtedy mówimy o masce ciążowej). Przebarwienia mogą się pojawiać również na dekolcie, rękach, tułowiu.

Ostuda - plamy na skórze twarzy

Ostuda (chloasma, melasma) - pojawia się w 2 trymestrze ciąży i zazwyczaj znika w ciągu roku po porodzie. To ostro odgraniczone przebarwienia o nieregularnym kształcie, zwykle w brązowym odcieniu, występujące najczęściej na twarzy. Zajmują głównie skórę policzków i czoła oraz w okolicy szczękowej, rzadziej górnej wargi. Nie swędzą ani nie bolą.

Ich powstaniu sprzyjają zachodzące w ciąży zmiany hormonalne (nadmiernego odkładania się melaniny w naskórku i w skórnych makrofagach). Zmiany zwykle bledną lub ustępują całkowicie.

Ryzyko wystąpienia ostudy rośnie podczas niefrasobliwego opalania. Aby ich uniknąć, wystarczy chronić się promieniowaniem ultrafioletowego w każdej postaci: solarium, lamp jarzeniowych, spacerów nasłonecznioną ulicą bądź wylegiwania się na plaży.

Ponadto latem (a także w innych porach roku w słoneczne dni) przed każdym wyjściem z domu trzeba nakładać na skórę dobry krem z filtrem (minimum SPF 15), który zabezpieczy ją przed promieniami ultrafioletowymi.

Czytaj również: Przebarwienia na twarzy w ciąży. Ostuda i przebarwienia słoneczne

Jak zmienia się cera i skóra ciała w ciąży?

Linea negra - czarna kresa na brzuchu

Linea negra to ciemnobrązowa linia biegnąca przez środek brzucha, aż do linii spojenia łonowego. Do tej pory jako linea alba nie była widoczna, ale pod wpływem hormonów ciążowych ściemniała - staje się bardziej widoczna i także ciemnieje w drugim trymestrze. Kresa znika kilka tygodni po porodzie. 

Pajączki i rumień - rozszerzone naczynia krwionośne

Naturalnym problemem skórnym w ciąży jest także prześwitywanie przez skórę małych naczyń żylnych. Tzw. pajączki naczyniowe pojawiają się zwykle na twarzy, szyi, klatce piersiowej, piersiach i ramionach. Pod wpływem ciążowych zmian hormonalnych dochodzi do poszerzenia naczyń krwionośnych.

Ta sama przyczyna jest odpowiedzialna za powstanie rumienia dłoni. Zmiany te nie mają większego znaczenia i znikają szybko po porodzie.

Warto wiedzieć

Inne dolegliwości skórne w ciąży

  • Opryszczka ciężarnych. Nie ma nic wspólnego z wirusem opryszczki. Przyczyną jest atak układu immunologicznego ciężarnej. Zaczyna się złym samopoczuciem. Wypryski pojawiają się w okolicy pępka, na tułowiu i nogach. Później występują bąble jak po poparzeniu pokrzywą. Leczenie polega na stosowaniu maści i przyjmowaniu leków wyciszających układ immunologiczny. Ustępuje 1–2 tygodnie po porodzie.
  • Liszajec opryszczkowaty. Przypomina łuszczycę: na zaczerwienionej skórze pojawiają się drobne krostki. Zmiany występują najczęściej w pachwinach i zgięciach stawów. Po porodzie stopniowo ustępują.
  • Świerzbiączka ciężarnych. Pojawia się między 25. a 30. tygodniem ciąży. Na skórze górnej części tułowia, ramionach i udach pojawiają się niewielkie grudki. Wysypka bardzo swędzi, łatwo o zadrapania i strupki. Zmiany ustępują po porodzie.

Inne problemy skórne w okresie ciąży

W czasie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy mogą się jednak pojawiać też niepokojące wysypki lub uporczywe swędzenie. Nasileniu mogą ulec dotychczas występujące choroby skórne, np. łuszczyca, trądzik czy toczeń rumieniowaty.

  • Swędzenie w ciąży

Skutkiem rozciągania i napinania skóry jest swędzenie. Jeśli występuje sporadycznie i ustępuje po zastosowaniu balsamu, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak świąd jest dokuczliwy, dotyczy stóp, dłoni i nasila się w nocy, trzeba koniecznie powiedzieć o tym lekarzowi.

Dokuczliwe swędzenie skóry bywa objawem cholestazy ciężarnych. Objawy tego schorzenia pojawiają się zwykle po 20. tygodniu ciąży. Przyczyną są zaburzenia pracy wątroby i wzrost stężenia kwasów żółciowych we krwi.

Choroba ma najczęściej łagodny przebieg i nie powoduje trwałego uszkodzenia wątroby. Leczenie preparatami przepisanymi przez lekarza złagodzi swędzenie.

Swędzące grudki i ogniska pokrzywkowe (PUPPP) pojawiają się zwykle w 3 trymestrze, obejmując skórę poniżej pępka. Wysypka może stopniowo rozszerzać się na uda, pośladki, a nawet ramiona. Najczęściej są to swędzące grudki i bąble przypominające poparzenie pokrzywą.

Zwykle mają średnicę 1–2 milimetrów, mogą być otoczone nieco jaśniejszą obwódką. Bledną po ucisku palcem. Poza dokuczliwym swędzeniem i niezbyt ładnym wyglądem wysypka nie jest groźna ani dla mamy, ani dla dziecka. Ustępuje kilka tygodni po porodzie.

miesięcznik "M jak mama"