Tak reaguje dziecko w brzuchu, gdy mama płacze. "Chłonie emocje"

2021-12-07 11:25

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy mama płacze lub się denerwuje? Czy dziecko tak jak mama może odczuwać smutek? Te pytania często zadają sobie rodzice, ale także naukowcy, którzy od lat próbują dociec, jak spadek nastroju mamy wpływa na rozwijające się w jej łonie dziecko. Sprawdź, co udało się im ustalić!

Tak reaguje płód, gdy mama płacze

i

Autor: Getty images Zobacz, jak dziecko w brzuchu odczuwa emocje kobiety

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy mama płacze? Naukowcy są zgodni - to co doświadcza maleństwo w twoim łonie, jest ściśle związane z tym, co sama czujesz. Jeśli więc ty płaczesz, bo jest ci źle lub smutno, twoje dziecko również chłonie te emocje.

Co więcej - jak pokazało badanie przeprowadzone w 2017 roku na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine - emocje mamy są jednym z elementów, które pozwalają dziecku uczyć się i zdobywać informacje na temat zewnętrznego świata. Zatem stan emocjonalny matki wpływa na rozwój dziecka w trakcie życia płodowego i po porodzie.

Spis treści

  1. W jaki sposób dziecko odczuwa płacz mamy?
  2. Kiedy dziecko jest w stanie usłyszeć płacz mamy?
  3. Kiedy płacz mamy jest groźny dla dziecka?
M jak mama: Skąd biorą się wahania nastrojów w ciąży?

W jaki sposób dziecko odczuwa płacz mamy?

Kiedy płaczesz towarzyszy ci stres. Twój organizm wtedy zaczyna produkować duże ilości kortyzolu - hormonu stresu, który z łatwością przenika również do krwi twojego maleństwa. Tylko opanowanie złych emocji jest w stanie powstrzymać ten proces.

Staraj się więc dbać o to, by w ciąży mieć dobry nastrój i samopoczucie. O twój dobrostan emocjonalny muszą też dbać twoi najbliżsi.

Przeczytaj: Stres i nerwy w ciąży. Czy stres szkodzi dziecku, jak sobie poradzić ze stresem?

Kiedy dziecko jest w stanie usłyszeć płacz mamy?

Na wczesnym etapie ciąży twoje dziecko jeszcze nie słyszy dźwięków z zewnątrz, nie usłyszy więc także twojego płaczu. Wszystko jednak zmienia się w drugim trymestrze ciąży - a dokładnie w jej 5 miesiącu! W tym czasie jego słuch jest już dobrze wykształcony i z dnia na dzień jeszcze poprawia się jego sprawność.

Słyszy nie tylko odgłosy z wnętrza twojego organizmu (bicie serca, przelewanie wód płodowych, szum płynącej krwi), ale także zaczyna odbierać różne bodźce ze świata zewnętrznego. Z pewnością też usłyszy także twój płacz, który będzie odczuwał w ten sam sposób co ty.

Kiedy płacz mamy jest groźny dla dziecka?

Mamy, którym zdarza się płakać w ciąży od czasu do czasu, nie powinny się martwić. Okazjonalny płacz nie wpłynie źle na rozwój i zachowanie ich dziecka po porodzie. Problem pojawić się jednak może w sytuacji, gdy stany płaczliwości się często powtarzają.

Wówczas dziecko narażone jest na długotrwałe działanie hormonów stresu. Dlatego, gdy czujesz, że nie radzisz sobie w ciąży z emocjami i jesteś często zestresowana, skonsultuj swój stan z lekarzem prowadzącym ciążę. Depresja w ciąży jest równie często spotykana jak depresja poporodowa, ale mówi się o niej niestety o wiele rzadziej niż o baby blues.

Jeśli stany płaczliwości i rozbicia towarzyszą ci niemal każdego dnia, nie daj się zbyć stereotypowymi stwierdzeniami "To tylko humory ciążowe", ale porozmawiaj otwarcie ze specjalistą i daj pomóc sobie i swojemu dziecku.

Badania wykazały, że dzieci mam, które w ciąży cierpiały na depresję są zwykle bardziej niespokojne, płaczliwe i same częściej chorują na depresję. Dlatego tak ważne jest utrzymanie dobrego samopoczucia w ciąży. Dbaj o siebie i bądź dla siebie dobra!

Przeczytaj koniecznie: Dotknęła mnie depresja w ciąży. Jak sobie z nią poradziłam?

Nadopiekuńcza czy wyluzowana? Jakim rodzicem będziesz?

Pytanie 1 z 10
Musisz przygotować plan porodu. Co jest dla ciebie najważniejsze?