Spis treści
- Czym jest czop śluzowy?
- Jak wygląda czop śluzowy?
- Czop śluzowy odchodzi: co cię może zaniepokoić?
- Czy jechać do szpitala, gdy odejdzie czop śluzowy?
Czym jest czop śluzowy?
Odejście czopa śluzowego zwiastuje zazwyczaj poród. Zacznijmy od wyjaśnienia sobie, czym jest czop śluzowy. To "korek" tworzący się po zajściu w ciążę u ujścia szyjki macicy. Jego zadaniem jest zabezpieczenie wnętrza macicy przed wtargnięciem do niej drobnoustrojów chorobotwórczych wywołujących wiele różnych infekcji. Czop śluzowy powstaje z wydzieliny pochwowej (śluzu), której w czasie ciąży jest więcej i jest gęstsza.
Jak wygląda czop śluzowy?
Czop śluzowy jest śliski, elastyczny, bardziej gęsty niż surowe białko jaja kurzego, może być bezbarwny lub żółtawy. Pod wpływem skracania i rozwierania się szyjki macicy przed porodem czop śluzowy wypada (może to nastąpić nawet na dwa tygodnie przed porodem lub już na porodówce). Gdy czop śluzowy będzie odchodził, zobaczysz go jako śluzową, bezzapachową wydzielinę pochwową, która może być podbarwiona krwią (dochodzi bowiem do rozerwania drobnych naczyń krwionośnych szyjki macicy, która w ostatnich tygodniach przed porodem jest znacznie bardziej rozpulchniona i przekrwiona).
Czop śluzowy odchodzi: co cię może zaniepokoić?
Jeżeli wydzielina z pochwy staje się nagle wodnista, może to świadczyć o pęknięciu pęcherza płodowego i sączeniu się płynu owodniowego. Zbyt duża ilość krwi w wydzielinie może być wynikiem różnych niebezpiecznych powikłań ciążowych, np. odklejania się łożyska, zagrażających życiu dziecka. Zmiany wyglądu i zapachu wydzieliny mogą być również objawem infekcji dróg rodnych.
Zobacz więcej:
- Pierwsze objawy porodu - kiedy do szpitala?
- Krwawienie w ciąży: przyczyny krwawienia w ciąży
- Gdy rodzisz po raz pierwszy: jak wygląda poród?
Czy jechać do szpitala, gdy odejdzie czop śluzowy?
Odejście czopu śluzowego bez towarzyszących mu innych objawów rozpoczynającego się porodu nie jest wskazaniem do natychmiastowego zgłoszenia się do szpitala. Powinnaś jednak odwiedzić lekarza prowadzącego, by sprawdził stan szyjki macicy i dokładnie określił rodzaj wydzieliny.