Astma w ciąży - czy astma oskrzelowa w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka?

2020-08-04 9:14

Astma oskrzelowa w ciąży u niektórych kobiet się poprawia, u innych się pogarsza. Jeśli masz astmę oskrzelową i jesteś w ciąży, musisz na siebie uważać i stosować odpowiednie leki, bo ataki duszności, tak jak niektóre leki, mogą być niebezpieczne dla dziecka.

Czy astma oskrzelowa w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka?

i

Autor: Getty images

Astma oskrzelowa w ciąży to przewlekła choroba zapalna układu oddechowego, polegająca na zwężeniu się oskrzeli. Jej najczęstsze objawy to: utrudniony oddech, duszność, świsty podczas oddychania, napady męczącego kaszlu.Leczy się ją farmakologicznie, głównie preparatami wziewnymi dozowanymi za pomocą inhalatora.

Astma wymaga stałego monitorowania i leczenia, bo gdy nie jest prawidłowo leczona – może nawet zagrażać życiu. Szczególnej uwagi wymaga wtedy, gdy na astmę choruje kobieta w ciąży.

Spis treści

  1. Przebieg astmy w ciąży
  2. Skutki astmy w ciąży dla płodu
  3. Leki na astmę oskrzelową bezpieczne dla dziecka
  4. Poród kobiety z astma

Przebieg astmy w ciąży

Ciąża ma bardzo różny wpływ na astmę – u 1/3 kobiet następuje poprawa i objawy łagodnieją, u 1/3 nie ma istotnych zmian, a 1/3 przyszłych mam z astmą odczuwa pogorszenie stanu (zwykle w III trymestrze).

W ciąży mogą wystąpić większe niż u zdrowych kobiet trudności w oddychaniu i większa skłonność do infekcji. Atak astmy bywa też przyczyną wczesnych skurczów macicy, ale zwykle ustępują one, gdy atak się skończy.

Uwaga: jeśli podczas ataku nie pomaga ci twoje lekarstwo, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Ataki będą rzadsze, jeśli w ciąży unika się czynników alergizujących: pyłków, kurzu, pleśni, dymu z papierosów, środków czystości czy nawet perfum. Z powodu większej skłonności do infekcji powinnaś też robić wszystko, by unikać przeziębienia, grypy i innych infekcji układu oddechowego.

Skutki astmy w ciąży dla płodu

Cechą astmy oskrzelowej jest zmienność objawów. Pod wpływem wielu czynników może dochodzić do poprawy lub pogorszenia jej przebiegu. Podczas ciąży w twoim organizmie zachodzą burzliwe zmiany hormonalne, które mogą wpływać na przebieg astmy.

Zwykle pogorszenie następuje zimą i jest związane z infekcjami wirusowymi oraz niestosowaniem leczenia przeciwastmatycznego, a jest to sprawa zasadnicza – nie tylko ze względu na astmę, ale też jej wpływu na ciążę.

Astma jest jednym z częstszych schorzeń mogących wikłać przebieg ciąży. Wiąże się z nią częstsze występowanie niepowściągliwych wymiotów, rzucawki, łożyska przodującego, nadciśnienia, krwawień z macicy, przedwczesnych skurczów macicy.

Nawracające ataki duszności mogą prowadzić do opóźnienia wzrostu płodu, wcześniactwa, niskiej masy urodzeniowej. Wszystko to przestaje być jednak takie groźne, gdy astma jest dobrze leczona i kontrolowana.

Czytaj: Astma w ciąży – jak wygląda leczenie?

Szczepienie przeciwko grypie w ciąży

Dobrze wiedzieć

Dziedziczenie astmy oskrzelowej

Choroba może mieć podłoże genetyczne, a więc ryzyko, że twoje dziecko będzie miało astmę, jest wyższe niż u innych dzieci. Jednak przy prawidłowym leczeniu dzieci chorych matek zwykle rodzą się zdrowe. Malec ma też większą skłonność do alergii, dlatego powinnaś jak najdłużej karmić piersią.

miesięcznik "M jak mama"

Leki na astmę oskrzelową bezpieczne dla dziecka

Podczas ciąży musisz być pod stałą opieką pulmonologa i ginekologa. Pulmonolog zazwyczaj modyfikuje leczenie, zalecając leki odpowiednie w ciąży, zmniejszając ich dawki lub zmieniając postać leku. Ważne, byś stosowała leki na astmę zapisane przez specjalistę, bo większym zagrożeniem dla dziecka jest sama astma niż jej leczenie.

Nowoczesne leki są bezpieczne dla płodu, dotyczy to zwłaszcza wziewnych glikokortykosteroidów. Większe ryzyko objawów ubocznych występuje przy stosowaniu glikokortykosteroidów doustnych. Rzadko konieczne jest podanie sterydów (w najmniejszej możliwej dawce). W razie zaostrzenia objawów w związku z infekcją bakteryjną należy zastosować antybiotyki.

Nie zwlekaj z wezwaniem lekarza lub pogotowia, gdy:

  • lek zastosowany podczas ataku nie przynosi poprawy lub jest ona krótkotrwała – twój stan się pogarsza,
  • zmniejsza się aktywność ruchowa dziecka (odczuwasz wyraźnie mniej kopnięć).

Poród kobiety z astma

Nawroty astmy w trakcie porodu zdarzają się bardzo rzadko i jeśli nie ma innych przeciwwskazań, możesz urodzić siłami natury. W razie operacyjnego zakończenia porodu, otrzymasz znieczulenie przewodowe (np. zewnątrzoponowe), bo w twoim wypadku niewskazane jest znieczulenie ogólne. Także przy porodzie drogami natury polecane jest znieczulenie zewnątrzoponowe, bo zmniejsza zużycie tlenu.

Jeśli pod koniec ciąży objawy astmy się nasilą, może dojść do porodu przedwczesnego. Dziecko zwykle rodzi się zdrowe, niekiedy może wystąpić gwałtowna czynność oddechowa, ale to stan przejściowy. Możliwe, a nawet wskazane (ze względu na skłonność do alergii) jest jak najdłuższe karmienie piersią.

Czytaj: Omdlenia i zawroty głowy w ciąży. Czy trzeba się nimi niepokoić?

Spirometria - interpretacja, wyniki, jak wygląda badanie?