Bezsenność może być pierwszą oznaką ciąży? Sprawdzamy, ile w tym prawdy

2022-11-07 10:55

Ciążą i związane z nią wahania hormonalne wpływają na wzorce snu. Zazwyczaj w pierwszych tygodniach ciąży objawem tych zmian są ciągła senność i zmęczenie. Ale nie tylko. Część kobiet skarży się na coś zupełnie odwrotnego. Czy bezsenność może być jedną z pierwszych oznak ciąży?

Kobieta leżąca w łóżku, z otwartymi oczami

i

Autor: Getty images Czy bezsenności może być pierwszą oznaką ciąży? Wyjaśniamy, skąd się borą problemy ze snem u przyszłych mam

Bezsenność może być objawem wczesnej ciąży, ale zwykle nie jest jednym z pierwszych sygnałów oczekiwania na dziecko. Co więcej – częściej jest spotykana w trzecim trymestrze niż pierwszym.

Sam problem bezsenności jest zaburzeniem, które dotyka milionów ludzi bez względu na płeć i wiek, dlatego lepiej nie traktować jej jako jedynego symptomu ciąży, choć może nim być.

Spis treści

  1. Czy bezsenność może być wczesną oznaką ciąży?
  2. Co jest powodem bezsenności na początku ciąży?
  3. Kiedy mija bezsenność spowodowana ciąża?
Poradnik Zdrowie: Epidemia bezsenności - webinar z psychiatrą

Czy bezsenność może być wczesną oznaką ciąży?

Sen to ważna część naszego życia wpływająca na zdrowie i wiele mówiąca o naszym organizmie. Sen i czuwanie są regulowane przez hormony, a te w czasie ciąży zaczynają szaleć. Nic dziwnego, że pierwsze tygodnie ciąży mogą odbić się na wzorcu snu kobiety.

Zazwyczaj odczuwa ona niezwykłą senność i zmęczenie. Niektóre przyszłe mamy mówią, że już wstając rano myślą o tym, kiedy znów będą mogły się położyć. Ale czasem jest odwrotnie – burza hormonów spowodowana ciążą objawia się trudnością w zasypianiu i nieprzespanymi nocami.

I chociaż specjaliści podkreślają, że sama bezsenność w ciąży nie jest głównym objawem tego stanu (bieganie do apteki po test ciążowy wyłącznie na tej podstawie to raczej niedobry pomysł), ale jeśli już się pojawi, może wynikać z faktu, że oczekujesz dziecka, a nie z powodu jakiejś innej dolegliwości.

Czytaj również: Problemy ze snem w ciąży - 3 dolegliwości, które utrudniają sen

Sen w ciąży. Czy w ciąży można się wyspać?

Co jest powodem bezsenności na początku ciąży?

Pierwszy trymestr ciąży obejmuje wiele zmian, które wpływają na organizm kobiety. Jednym z ich jest wzrost progesteronu. To on odpowiada za zmiany we wzorcu snu, które dotykają przyszłe mamy. 

Statystki pokazują, że senność spowodowana wzrostem progesteronu to wczesny objaw ciąży, który obserwuje u siebie ok. 37,5% kobiet między 6. a 7. tygodniem ciąży. Ale hormon ten jest również odpowiedzialny za częste przerwy we śnie, co może wpływać na jakość snu.

Hormony ciążowe odpowiadają również za wszystkie inne dolegliwości ciążowe, a te mogą przyczyniać się do bezsenności. Kłopoty ze snem mogą pojawić się w wyniku tkliwości piersi, nudności, napadów głodu, częstego biegania do łazienki w celu oddania moczu, a także senności w środku dnia – gdy utniesz sobie godzinną drzemkę o 17, możesz mieć problemy z zaśnięciem po 22. Częstym powodem bezsenności na początku ciąży może być też lęk i stres wywołany informacją o dziecku.

Kiedy mija bezsenność spowodowana ciąża?

Badania pokazują, że ok. 10. tygodnia ciąży kobiety zaczynają spać lepiej. Oznacza to dłuższy czas snu w nocy i mniej drzemek w ciągu dnia. Niestety, problemy wracają pod koniec ciąży, choć są spowodowane innymi czynnikami.

Zazwyczaj problemem jest zgaga spowodowana uciskiem macicy na żołądek, duży brzuch, który utrudnia przyjęcie wygodnej pozycji czy ból pleców spowodowany nienaturalną pozycją kręgosłupa w ciągu dnia.

Na każdym etapie ciąży warto pamiętać o tym, że większość leków na bezsenność nie jest zalecana w okresie ciąży. Dlatego zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem w kwestii metod ułatwiających zasypianie. Najlepiej nie przyjmować w ciąży melatoniny, której wpływ na płód nie został zbadany, trzeba też unikać tabletek nasennych na bazie hydroksyzyny oraz niebenzodiazepinowych leków nasennych.