Czy sprzątanie w ciąży jest bezpieczne? Czy można sobie pozwolić w ciąży na mycie okien lub podłogi? Pewnie zastanawiasz się nad tym, planując porządki. Przecież w ciąży trzeba się "oszczędzać"... Tymczasem okazuje się, że sprzątanie w ciąży jest możliwe, o ile robisz to z rozsądkiem. Sprawdź, czy sprzątanie w ciąży jest bezpieczne i jak chronić brzuch w czasie obowiązków domowych.
Spis treści
- Zanim zaczniesz sprzątać w ciąży - pomyśl!
- Sprzątanie w ciąży - czego nie wolno ci robić?
- Sprzątanie w ciąży środkami chemicznymi
- Jakich pozycji unikać w ciąży?
- Bezpieczne sprzątanie w ciąży
Zanim zaczniesz sprzątać w ciąży - pomyśl!
Jeśli ciężarna dobrze znosi ciążę, najczęściej nie użala się nad sobą i odważnie zabiera się za większość fizycznych prac. Czasem rzeczywiście są to czynności, które może wykonywać, ale niekiedy nie mając świadomości, porywa się na zadania, które mogą mieć dla niej przykre konsekwencje. Wiosenne porządki – w domu i ogrodzie powinny być wykonywane z dużym rozsądkiem.
Zanim wskoczysz na parapet myć okna w ciąży albo postanowisz przekopać przydomowy ogródek - zrozum, że ponosisz odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i za malucha, którego nosisz pod sercem.
Zamiast udawać supermenkę i pokazywać wszystkim dookoła, jaka jesteś silna, odpuść - przynajmniej teraz – i poproś kogoś o to, by wyręczył cię w tych mniej bezpiecznych zadaniach. Sprzątanie w ciąży jest możliwe, ale z rozsądkiem!
Sprzątanie w ciąży - czego nie wolno ci robić?
Najniebezpieczniejszymi czynnościami związanymi ze sprzątaniem w ciąży są te zadania, które wymagają użycia dużej siły oraz te, do których wykorzystuje się żrące chemiczne substancje. Wspomniane przekopanie ogródka jest ponad siły ciężarnej kobiety, która zbytnim forsowaniem się może zaszkodzić i sobie i dziecku.
Nieodpowiednim zadaniem dla przyszłej mamy jest także trzepanie dywanów i dźwiganie w ciąży ciężarów np. miski z mokrym praniem lub wynoszenia ciężkich śmieci.
W czasie ciąży należy również zrezygnować z ryzykownych czynności typu mycie okien w ciąży czy wchodzenie po drabinie. Ciężarne miewają zawroty głowy i wystarczy moment nieuwagi, by spaść z dużej wysokości. Drugim argumentem przeciwko takim zadaniom jest również konieczność unikania podnoszenia wysoko rąk, gdyż może to się przyczynić do naciągnięcie więzadeł, podtrzymujących macicę.
Sprzątanie w ciąży środkami chemicznymi
Środki chemiczne używane w pracach porządkowych w większości są bezpieczne do stosowania nawet przez ciężarne. Zazwyczaj mają wymagane atesty potwierdzające ich nieszkodliwość. Są jednak takie środki, które mają większe stężenia substancji toksycznych i ich używanie powinno odbywać się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
Takimi wyjątkowo silnymi detergentami są m.in.: środki do udrażniania rur, żrące substancje do czyszczenia piecyków, pasty do podłóg, wybielacze. Stosowania tych chemikaliów odradza się przyszłym mamom, które mogłyby być narażone na kontakt z tym środkami – zarówno poprzez skórę, jak i wziewne.
Prace z użyciem tych detergentów lepiej powierzyć innym domownikom. Jeśli jako przyszła mama, chcesz sprzątać w ciąży przy użyciu detergentów, najbezpieczniej, gdy będziesz używać produktów bezpiecznych lub robić to w rękawiczkach. Warto również zrezygnować ze wszelkich środków w aerozolach, gdyż podczas rozpylania można się nawdychać toksycznych oparów.
O wiele lepsze są środki płynne i w proszku, które stosuje się bezpośrednio na powierzchnię przeznaczoną do czyszczenia.
Warto być ostrożną również podczas prac w ogrodzie. Przyszła mama nie powinna mieć kontaktu z pestycydami, więc lepszym odchwaszczaniem będzie to robione ręcznie, a nie przy użyciu środków chemicznych.
Również praca w ziemi może być niebezpieczna, bo w glebie mogą znajdywać się niebezpieczne pasożyty pozostawione przez zwierzęta. Z tego samego powodu należy unikać sprzątania w ciąży kociej kuwety, a jeśli już nie mamy wyjścia – robić to tylko w jednorazowych rękawiczkach.
Jakich pozycji unikać w ciąży?
Ruch w ciąży niezagrożonej jest jak najbardziej wskazany. To najważniejszy argument przemawiający za tym, by przyszła mama pozostawała jak najdłużej aktywną. Tej aktywności mogą sprzyjać między innymi czynności związane ze sprzątaniem, jeśli są wykonywane z dużym rozsądkiem.
Sprzątanie w ciąży obejmujące np. ścieranie kurzu, porządkowanie szafek i półek, prasowanie, pranie, zmywanie, podlewanie kwiatków, mycie łazienki i podłóg, na pewno nie zaszkodzi ciężarnej. Trzeba jednak pamiętać, żeby odpowiednio do tych zadań podejść.
Jeśli odkurzanie – to tylko w pozycji, w której schylanie się, nie spowoduje ucisku na brzuch i nie obciąży pleców. Najlepiej używać do tego jak najdłuższej rury, a wszelkie odkurzanie pod szafkami robić w pozycji na kuckach.
Jeśli przyszła mama bierze się za mycie podłóg, nie powinna robić tego na kolanach, ale w pozycji stojącej przy użyciu mopa. W ogóle należy zrezygnować ze schylania się i przy zniżaniu się lub podnoszeniu czegoś z podłogi o wiele lepiej jest przykucnąć niż robić to stojąc.
Ponieważ przyszła mama nie powinna zbyt długo pozostawać w pozycji stojącej, bo to mocno obciąża jej kręgosłup, w miarę możliwości lepiej wykonywać niektóre czynności siedząc. Prasowanie na siedząco jest możliwe, jeśli odpowiednio dostosuje się wysokość deski do prasowania.
Do zmywania można użyć barowego wysokiego stołka, a jeśli takiego nie ma pod ręką, wystarczy stojąc przy zlewie, postawić jedną nogę na niskim taborecie, co jakiś czas zmieniając nogi.
Pamiętaj! Sprzątanie w ciąży jest dozwolone, ale tylko wtedy, gdy zdrowy rozsądek podpowiada przyszłej mamie, jak robić to bezpiecznie. Nieumyte okna czy nieprzekopany ogródek to nie koniec świata, dla którego warto ryzykować zdrowie swojego dziecka. Ciąża trwa tylko 9 miesięcy i jest dobrym argumentem, by dać sobie trochę taryfy ulgowej.
Bezpieczne sprzątanie w ciąży
- Prasowanie w ciąży
Deskę do prasowania ustaw na takiej wysokości, żebyś nie musiała się pochylać (albo prasuj na siedząco – deska powinna być wówczas na wysokości łokci). Przygotuj sobie podnóżek pod stopy, np. pudełko wypełnione książkami. Oprzyj na nim jedną stopę. To zapewni lepszą stabilizację i odciąży nogę. Co kwadrans zrób przerwę, wykonaj kilka przysiadów, aby pobudzić krążenie i wspomóc mięśnie spełniające funkcję pompy przepychającej krew z nóg w kierunku serca. Nie prasuj dłużej niż 2 godziny. Nigdy nie rób tego na czczo. Głód, spadek poziomu glukozy we krwi i zaleganie jej w naczyniach nóg na skutek stania – to się może skończyć omdleniem.
- Odkurzanie w ciąży
Staraj się wydłużyć rurę od odkurzacza tak, abyś odkurzała prawie bez pochylania tułowia.
- Mycie okien w ciąży
Unikaj tej czynności. Absolutnie nie powinnaś stawać na drabinie, stole czy niestabilnym krześle – to grozi upadkiem, którego skutki mogą być w ciąży poważne. Nie myj wszystkich okien jednego dnia. Wybierz płyn do mycia szyb bez amoniaku. Pojawiają się doniesienia, że wdychanie oparów tego związku w odmiennym stanie może mieć negatywny wpływ na rozwój ciąży.
- Pranie w ciąży
Gdy musisz coś uprać ręcznie, zrób to w umywalce, a nie w wannie. Możesz też miskę z wodą postawić na szafce i prać z wyprostowanymi plecami. Jeśli musisz coś uprać w wannie, uklęknij, a unikniesz uciskania brzuszka.
- Sprzątanie łazienki w ciąży
Nie powinnaś używać: środków do udrożniania rur, usuwających pleśń, zawierających związki chloru oraz likwidujących rdzę. Wdychanie oparów tych produktów może być szkodliwe. Staraj się stosować preparaty ekologiczne lub domowe sposoby radzenia sobie z zabrudzeniami. Osad wokół baterii łazienkowej usuniesz np. po położeniu na 15 minut gazika nasączonego octem. Drzwi od łazienki zostaw uchylone, aby zapach preparatów mógł się ulotnić.
Czytaj także: Ciąża a kot. Czy kot w domu to zagrożenie dla ciąży?
Sprzątanie bez detergentów: jak robić porządki w stylu eko?
Jak zrobić domowe środki czystości? 10 sprawdzonych przepisów
1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy