Dlaczego w ciąży mam ochotę na kwaśne lub słodkie?

2022-03-21 16:26

Zachcianki w ciąży obrosły legendą. Ogórek kiszony z ciastem czekoladowym, nagła ochota na poziomki w styczniu... To jednak nie tylko legendy - prawdą jest, że sposób odżywiania w ciąży się zmienia. Czym spowodowane są ciążowe zachcianki na słodkie i kwaśne potrawy?

Dlaczego w ciąży mam ochotę na kwaśne lub słodkie?

i

Autor: materiały prasowe Dlaczego w ciąży mam ochotę na kwaśne lub słodkie?

Zachcianki w ciąży to żadna fanaberia, słabość, kaprys ani folgowanie apetytowi. Naukowcy już dawno udowodnili, że ciążowe zachcianki to odpowiedź organizmu przyszłej mamy na niedobory minerałów i substancji odżywczych. Upodobanie do nietypowych dań i połączeń tłumaczą także procesy przemiany materii, jakie zachodzą w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka. Dlaczego niektóre kobiety w ciąży mają ochotę na słodkie, a inne tylko na kwaśne potrawy?

Czekasz właśnie na narodziny dziecka? Masz tysiące wątpliwości i pytań? Porozmawiaj o nich z innymi mamami na grupie "Rodzę w 2023 roku. Największa grupa dla mam"

Spis treści

  1. Zachcianki w ciąży to efekt zmian w organizmie
  2. Czemu służą dziwne zachcianki w ciąży?
  3. Nagła zmiana kulinarnego gustu w ciąży
  4. Zachcianki w ciąży w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem
Ciąża a dieta

Zachcianki w ciąży to efekt zmian w organizmie

Wiadomo, że zapotrzebowanie energetyczne w ciąży jest większe o 300–500 kalorii dziennie. Powoduje to zwiększony popyt na produkty będące źródłem dobrze przyswajalnej energii – dlatego ciężarna chętnie sięga po łatwo wchłaniane węglowodany, czyli słodycze.

Przyszła mama potrzebuje też dwa razy więcej wapnia, żelaza i białka. To właśnie z białkiem dostarczany jest azot, który jest niezbędny, aby zabezpieczyć prawidłowy wzrost płodu, łożyska, macicy, gruczołów sutkowych i krwinek czerwonych. Organizm nie magazynuje azotu, dlatego ciężarna musi codziennie dostarczać go w diecie.

Czytaj również: Anemia w ciąży. Co powinnaś o niej wiedzieć?

Zdrowe odżywianie w ciąży: jak powinna wyglądać dieta ciężarnej

Czemu służą dziwne zachcianki w ciąży?

Odczuwanie smaków przez przyszłą mamę jest dość nietypowe. Nie przeszkadzają jej dziwne kompozycje, np. tort czekoladowy przegryzany marynowanym czosnkiem.

Okazuje się, że takie zestawienia mają swój cel – zmieniają smak zjadanej potrawy, co zapobiega nudnościom. Sprawiają też, że można zjeść jej więcej. Kobiety ciężarne najczęściej mają wzmożoną ochotę na produkty:

  • kwaśne – w ten sposób uzupełniają zapotrzebowanie na witaminę C (występującą w dużych ilościach w owocach i kiszonkach) oraz żelazo (zachcianki na pomidory i suszone śliwki);
  • słodkie – ciastka i cukierki pozwalają szybko uzupełnić braki energetyczne, a czekolada – niedobór magnezu; w dużej ilości – zachcianki na duże ilości pożywienia, zwłaszcza na dania mięsne, pojawiają się czasami nawet u wegetarianek. Dostarczają ciężarnej potrzebnego białka.
Obalamy mity!
  • Ciężarne, które prawidłowo komponują swoją dietę, dostarczając organizmowi wszystkich niezbędnych minerałów i witamin, mają mniej zachcianek.
  • Pewnie nieraz słyszałaś, że jeśli masz ochotę na smaki kwaśne, to urodzisz chłopca, a jeśli na słodkie – dziewczynkę. Nie wierz w to. Pogląd, że zachcianki ciążowe mówią nam o płci dziecka, jest mitem.

Nagła zmiana kulinarnego gustu w ciąży

Ochota na nietypowe dania zmienia się wraz z przebiegiem ciąży. Przez pierwsze 12 tygodni, kiedy kształtuje się łożysko i wszystkie najważniejsze układy i narządy dziecka, niezbędne składniki pobierane są z organizmu matki. Jeśli dochodzi do niedoborów jakichś minerałów, pojawiają się zachcianki.

Na początku ciąży skierowane są one na konkretne produkty, a wobec innych pojawia się niechęć. Często zdarza się, że ciężarna nie może patrzeć na ulubione dotąd potrawy czy przebywać w pomieszczeniach nasyconych intensywnymi zapachami. Mogą ją drażnić nawet ulubione perfumy, a zapach świeżo zaparzonej kawy doprowadzać do mdłości.

Często zanim ciąża zostanie rozpoznana, kobieta już odczuwa ogromną niechęć do alkoholu (głównie piwa), herbaty i papierosów. W II trymestrze  i III trymestrze, gdy następuje szybki wzrost płodu, zachcianki się nasilają. Jadłospisem przyszłej mamy rządzi wtedy zasada: dużo, często i suto.

Zachcianki w ciąży w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem

Choć uleganie zachciankom to prawidłowy objaw ciąży, zawsze warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Istnieją bowiem produkty, które są niewskazane dla kobiet oczekujących dziecka.

  • Dotyczy to głównie dań zawierających surowe mięso i ryby (niebezpieczeństwo zakażenia toksoplazmozą!) oraz surowe jajka (salmonelloza i czerwonka bakteryjna).
  • Na czarnej liście znajdują się alkohole (i nie ma tu wyjątku dla czerwonego wina, które rzekomo „poprawia krew”), narkotyki, papierosy.
  • Kobiety, u których w czasie ciąży zaobserwowano skracanie się szyjki macicy, a także te, które miały w przeszłości kłopoty z utrzymaniem ciąży, do terminu porodu powinny rozsądnie zaspokajać zachcianki na słodycze. Ich nadmiar prowadzi do zwiększonej produkcji prostaglandyn odpowiedzialnych za rozwieranie szyjki macicy.
  • Udowodniono też, że zbyt duża ilość tuńczyka w diecie zwiększa ryzyko dostarczenia do organizmu rtęci, która czasem powoduje zaburzenia rozwoju płodu. Należy unikać jego nadmiaru zwłaszcza w I trymestrze ciąży. Przez całą ciążę nie należy nadużywać witaminy A, gdyż może to zaszkodzić dziecku. Dużo tej witaminy zawiera wątróbka, tak więc jedzenie jej codziennie na obiad nie jest dobrym pomysłem.

Czytaj również: Zdrowe przekąski w ciąży: co możesz jeść między posiłkami?

Produkty zakazane w ciąży: zobacz, czego nie wolno ci jeść

miesięcznik "M jak mama"