Spis treści
- Biustonosz ciążowy: kiedy kupić pierwszy?
- Specjalny biustonosz ciążowy czy zwykły?
- Biustonosz ciążowy: jak prawidłowo zakładać?
- Biustonosz ciążowy: dobieranie rozmiaru
W czasie ciąży w piersiach zachodzą duże zmiany: stają się one jeszcze bardziej wrażliwe na dotyk i coraz większe, co wiąże się z rozciąganiem skóry. Jeśli nie będziesz o nie dbała, twoje piersi mogą zwiotczeć i stracić swój powabny kształt. Trzeba otoczyć je teraz szczególną troską, a jednym z jej najważniejszych elementów – obok ćwiczeń i kosmetyków – jest dobrze dobrany biustonosz w ciąży. Musi on spełniać dwa zasadnicze warunki: powinien idealnie podtrzymywać biust, nie pozwalając mu na zbytnią swobodę, a jednocześnie nie może go w żaden sposób uciskać ani uwierać. Stanik w ciąży powinien być niewyczuwalny dla właścicielki.
Biustonosz ciążowy: kiedy kupić pierwszy?
Kiedy trzeba zmienić biustonosz? To sprawa indywidualna. Większość kobiet na początku ciąży nie czuje jeszcze takiej potrzeby, bo piersi dobrze mieszczą się w dotychczasowej bieliźnie. Ale jeśli biust już w pierwszych tygodniach wyraźnie się powiększył albo stał się lekko obrzmiały i bardzo wrażliwy na dotyk – trzeba szybko zareagować. W ciąży nie wolno kupować biustonosza na zapas, ale też nie wolno zwlekać z jego zmianą, gdy piersi wylewają się górą z miseczek lub są uciskane przez fiszbiny. Trzeba nosić taki rozmiar, by biustonosz perfekcyjnie przylegał do ciała: nie był ani za ciasny, ani za luźny.
Czytaj też: Zasady braffitingu, czyli jak dobrać biustonosz?
Specjalny biustonosz ciążowy czy zwykły?
W zasadzie nie ma czegoś takiego jak specjalne biustonosze dla ciężarnych – możesz wybierać z całej oferty. Wyjątkiem są tzw. biustonosze rosnące, ale to kiepski pomysł: są z bardzo elastycznego materiału, który słabo stabilizuje piersi. Kupując stanik, pamiętaj, że ze względu na szczególne wymagania powinien on mieć kilka istotnych cech. Najważniejsze to: wygodnie, miękkie ramiączka oraz stabilny pas materiału pod miseczkami, otaczający ciało w obwodzie – od tego zależy, czy biust będzie dobrze podtrzymywany. Ramiączka muszą mieć regulowaną długość, ale to dziś standard.
Czytaj też: Jak dbać o piersi w ciąży?
W ciąży powiększa się nie tylko biust, ale też obwód pod biustem, więc stanik musi mieć przynajmniej trzystopniową regulację zapięcia. Można też kupić specjalną przedłużkę. Idealne miseczki powinny okalać całe piersi, a nie tylko ich przód czy dolną połowę. Nie mogą spłaszczać biustu, tworzyć wybrzuszeń przy pachach czy dekolcie, a z drugiej strony biust nie może wyglądać w nich na obwisły. Biustonosz powinien mieć fiszbiny, które zapewniają lepsze podtrzymanie piersi – przy dużym biuście są one nawet zalecane – ale muszą być doskonale dopasowane: nie mogą przecinać piersi, tylko je idealnie okalać.
Czytaj też: Zalety biustoniszy ciążowych
Biustonosz ciążowy: jak prawidłowo zakładać?
1. Zapnij obwód (na najluźniejszą, zewnętrzną haftkę, bo w trakcie noszenia się rozciągnie), załóż ramiączka na ramiona (dostosowując ich długość), a fiszbiny podciągnij tuż pod piersi.
2. Lekko się pochyl, włóż prawą dłoń do lewej miseczki, sięgnij za pachę i wygarnij całą pierś do miseczki, odginając jednocześnie koniec fiszbiny pod pachą kciukiem lewej dłoni. Zrób to samo z prawą miseczką.
3. Stań prosto i zobacz, czy biustonosz dobrze leży. Fiszbiny powinny obejmować całą pierś i kończyć się mniej więcej w połowie pachy. Złączenie miseczek (mostek) powinno przylegać do mostka. Jeśli tak nie jest, to znaczy, że miseczki są za małe – wtedy trzeba przymierzyć kolejny, większy rozmiar miseczki. Nad miseczkami i pod pachą nie mogą tworzyć się żadne „bułeczki”. Pas materiału z tyłu nie powinien podnosić się na plecach. Przy podnoszeniu rąk fiszbiny nie mogą odrywać się od ciała pod biustem. Te dwa ostatnie sygnały świadczą o zbyt luźnym obwodzie.
Biustonosz ciążowy: dobieranie rozmiaru
Przed zakupem biustonosz trzeba koniecznie przymierzyć, nawet gdy kupujesz go przez internet (jeśli uznasz, że nie jest dobry, masz prawo do zwrotu w ciągu 10 dni). Dobrze dobrany stanik powinien mocno trzymać się w obwodzie – nie może być zbyt luźny. Gdy obwód jest za luźny, podjeżdża na plecach - nie znajduje się na tej samej wysokości co z przodu, tylko wyżej. Nie powinien jednak sprawiać bólu czy utrudniać oddychania.
By ustalić swój rozmiar pod biustem, zmierz się miarą krawiecką, układając ją poziomo w miejscu bezpośrednio pod piersiami. Wypuść powietrze z płuc i dość mocno zaciśnij miarkę. Odczytaj wynik. Następnie zaokrąglij go w dół do pełnej piątki – np. jeśli zmierzyłaś 73 cm, załóż, że wyszło 70.
Teraz trzeba dobrać rozmiar miseczki. Zmierz obwód w biuście (luźno, bez ściskania piersi), trzymając miarkę poziomo, tak by otaczała piersi na wysokości brodawek. Odczytanego wyniku nie zaniżaj ani nie zawyżaj. Mając te dwa pomiary (zaniżony pod biustem i w biuście), sięgnij do tabeli rozmiarów biustonoszy (są one różne dla różnych producentów) i odczytaj swój rozmiar. Jeśli jedna pierś jest nieco większa, wybierz rozmiar pasujący do większej piersi. A gdy różnica jest duża, kup model z możliwością wypełnienia miseczek specjalną wkładką z gąbki.
Przeczytaj koniecznie: Kształt brzucha w ciąży a płeć dziecka
miesięcznik "M jak mama"