Zgaga w ciąży to dolegliwość ciążowa bardzo przykra i bardzo często. Zgaga najsilniej dokucza w III trymestrze ciąży. Zgaga w ciąży to nie tylko problem na poziomie fizycznym – zgaga wpływa na pogorszenie się samopoczucia, a często nawet uniemożliwia sen.
Objawia się uczuciem pieczenia bądź palenia w przełyku - to skutek cofania się kwaśnego soku żołądkowego. Niestety, w ciąży nie można sięgać po niektóre leki, aby nie zaszkodzić zdrowiu i rozwojowi dziecka. Dlatego lepiej stosować domowe sposoby na zgagę, a jeszcze lepiej żyć i odżywiać tak, aby nie dopuścić do pojawienia się zgagi w ciąży. Jak to zrobić? Pomogą ci informacje zawarte w naszym artykule.
Spis treści
- Domowe sposoby na zgagę
- Jak sobie radzić ze zgagą w ciąży? Unikaj tych produktów
- Unikaj przejadania się
- Nie jedz zbyt szybko
- Nie kładź się po posiłku
- Zrezygnuj z palenia papierosów
- Jak uniknąć innych przyczyn zgagi?
Domowe sposoby na zgagę
Jeśli dopadła cię zgaga, wypróbuj domowe sposoby na zgagę. Pamiętaj jednak, że są produkty, które u jednych osób łagodzą zgagę, a u innych ją nasilają. Trudno wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje, ale np. mięta albo mleko mogą oddziaływać różnie u różnych osób.
Jeśli więc koleżanka doradziła ci na zgagę w ciąży szklankę mleka, a tobie zrobiło się po nim jeszcze gorzej, to nie znaczy, że masz złośliwą koleżankę, tylko że różnie reagujecie na mleko. Musisz poszukać sposobów, które sprawdzą się właśnie u ciebie.
Czytaj: Zgaga, mdłości pod koniec ciąży: jakie dolegliwości ciążowe czekają cię w końcówce ciąży
Co najczęściej pomaga na zgagę? Zobacz naszą galerię skutecznych produktów łagodzących zgagę.
Herbatki na zgagę
Innymi domowymi sposobami na zgagę są przyrządzone w domu herbatki. Na zgagę pomaga:
- herbata imbirowa: 1 łyżeczkę świeżo startego korzenia imbiru zalej szklanką wrzątku, zaparzaj 10 minut, wypij.
- herbatka z kminu: 2 łyżeczki kminu rzymskiego zalej szklanką wrzątku, zaparzaj 10 minut. Przed wypiciem przecedź napar.
- herbata z wiązówki błotnej: łyżeczkę ziela wiązówki zalej szklanką wrzątku, przykryj i pozostaw pod przykryciem przez 15–20 minut. Odcedź i wystudź napar, wypij, gdy wystąpią objawy zgagi.
Jak sobie radzić ze zgagą w ciąży? Unikaj tych produktów
Zgagę powodują i nasilają niektóre produkty spożywcze, dlatego trzeba ich unikać. Chociaż główną przyczyną zgagi w ciąży jest zwiotczenie mięśni przewodu pokarmowego (wskutek działania progesteronu), to bardzo wiele zależy też od tego, co jesz. Wiadomo, które produkty nasilają pieczenie.
Do zgagi przyczyniają się: potrawy tłuste (mięso, wędliny, nabiał), potrawy smażone, ostro przyprawione, z kofeiną (kawa, herbata, czekolada, coca-cola), z glutaminianem sodu (zupy w proszku, konserwy), napoje gazowane, owoce cytrusowe, soki owocowe z kartonów, warzywa cebulowe.
Unikaj przejadania się
Przyczyną zgagi jest przejadanie się i nadmierne obciążanie żołądka. To fakt. Wypełniony „po brzegi” żołądek – przy osłabionym zwieraczu przełyku – na sto procent skończy się zgagą, bo kwasy żołądkowe, nie mieszcząc się w nim, będą się przesuwały do przełyku. Dlatego jedna z podstawowych zasad zdrowego odżywiania brzmi: nigdy nie najadaj się do syta, zawsze pozostaw w żołądku trochę miejsca.
Zgadze sprzyjają obfite posiłki i zbyt długie przerwy między nimi. Absolutnie tak! Małe posiłki jadane często to znacznie lepsze rozwiązanie niż trzy obfite posiłki główne. Dlatego zamiast tradycyjnych trzech posiłków dziennie powinnaś jeść w ciąży pięć posiłków: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację.
A każdy zakończ, zanim poczujesz pełność w żołądku. Staraj się, aby przerwy pomiędzy posiłkami wynosiły nie więcej niż 3–3,5 godziny, bo gdy przerwa jest dłuższa, pojawia się uczucie głodu, co pobudza wydzielanie soków żołądkowych.
Zobacz: Ból w klatce piersiowej w ciąży - przyczyny. Kiedy do lekarza?
Bezpieczne leki na zgagę w ciąży
Nie jedz zbyt szybko
Jedzenie w pośpiechu często prowadzi do refluksu i zgagi. Aby pokarm był właściwie trawiony, posiłki należy spożywać w spokojnej atmosferze i w wolnym tempie. Szybkie jedzenie sprzyja połykaniu większych ilości powietrza, co może wpływać na wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego i przyczyniać się do częstszego występowania zgagi.
Nie kładź się po posiłku
Nie wolno leżeć po posiłku, bo to powoduje zgagę. W pozycji leżącej kwasy żołądkowe bardzo łatwo przesuwają się do przełyku, powodując pieczenie. A zatem jeśli cierpisz na zgagę w ciąży unikaj leżenia po posiłku, kiedy żołądek jest pełen: nie leż płasko i nie schylaj się przez 2–3 godziny po jedzeniu.
Jest to ważne zwłaszcza wieczorem: po kolacji zawsze odczekaj trzy godziny, zanim położysz się spać. A jeśli źle się czujesz i nie możesz tyle czekać, układaj się w pozycji półsiedzącej albo podłóż coś pod nogi łóżka u wezgłowia. Chodzi o to, aby głowa była uniesiona mniej więcej 15–20 cm powyżej klatki piersiowej.
Zrezygnuj z palenia papierosów
To kolejny ważny argument przeciwko paleniu papierosów w ciąży. Jeśli jeszcze nie rzuciłaś palenia – zrób to koniecznie i natychmiast. Także bierne palenie, czyli wdychanie dymu z papierosów osłabia mięsień zwieracza przełyku. Jak ognia unikaj zatem zadymionych miejsc i zwracaj uwagę palaczom, żeby nie palili w twoim towarzystwie.
Palenie papierosów jest czynnikiem zwiększającym ryzyko zgagi. Nałóg nikotynowy przyczynia się do zgagi na dwa sposoby. Po pierwsze, nikotyna powoduje rozluźnienie mięśni zwieracza przełyku, a więc go osłabia. Po drugie, palenie papierosów dodatkowo pobudza wytwarzanie kwasu żołądkowego.
Jak uniknąć innych przyczyn zgagi?
Objawy refluksu mogą nasilać także inne przyczyny, których na pierwszy rzut oka nie łączy się ze zgagą. To na przykład:
- ciasne ubrania. To prawda! Ubrania, które opinają się ciasno wokół brzucha, powodują ucisk na żołądek i napieranie zawartości żołądka na dolny zwieracz przełyku, co prowadzi do cofania się treści pokarmowej do przełyku. Do elementów garderoby mogących wywoływać takie problemy należą zwłaszcza ciasne paski oraz bielizna wyszczuplająca. Zdecydowanie unikaj więc noszenia tego typu rzeczy w czasie ciąży,
- otyłość sprzyja cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. U osób otyłych zwiększa się ciśnienie w jamie brzusznej, co może nasilać cofanie się zawartości żołądka do przełyku. Staraj się więc przytyć tylko tyle, ile to konieczne. Dodatkowe kilogramy nigdy nie są dobre, także podczas ciąży,
- niektóre lekarstwa. Rzeczywiście, pewne preparaty farmaceutyczne mogą oddziaływać w ten sposób, więc weź to pod uwagę. Bądź czujna, zwłaszcza jeśli przyjmujesz leki na bezsenność, obniżające ciśnienie krwi, przeciwdepresyjne albo stosowane w leczeniu chorób kardiologicznych.