Gazy w ciąży: jak sobie z nimi radzić i jak pozbyć się "balona" w brzuchu?

2021-02-22 10:45

Gazy w ciąży to wstydliwy problem, choć dotyczy prawie połowy ciężarnych. Dlaczego kobiety oczekujące dziecka tak często skarżą się na gazy w ciąży i na zaparcia? Czy są skuteczne sposoby na gazy w ciąży?

Gazy w ciąży: jak sobie z nimi radzić i jak pozbyć się balona w brzuchu?

i

Autor: Getty images Gazy w ciąży: jak sobie z nimi radzić?

Gazy w ciąży to skutek problemów z trawieniem. Najczęściej towarzyszą im wzdęcia i zaparcia polegające na spowolnieniu pracy jelit, które skutkuje długimi przerwami w wypróżnianiu się. Zwykle problem pojawia się w zaawansowanej ciąży – w drugim i trzecim trymestrze i znacznie utrudnia życie przyszłym mamom. Jak walczyć z gazami w ciąży?

Spis treści

  1. Gazy w ciąży: przyczyny występowania gazów
  2. Jak radzić sobie z gazami w ciąży?
  3. Gazy w ciąży: jedz powoli!

Gazy w ciąży: przyczyny występowania gazów

Gazy w ciąży sprawiają kobietom duży dyskomfort. Ich przyczyn występowania w ciąży jest kilka. Najistotniejszy wpływ na tę dolegliwość mają ciążowe hormony. Większa ilość progesteronu wytwarzanego w organizmie ciężarnej przyczynia się między innymi do spowolnienia pracy jelit.

Drugim czynnikiem jest rosnąca macica, która powiększając się, zaczyna uciskać na narządy wewnętrzne, w tym między innymi na jelita, zaburzając ich perystaltykę. Masy kałowe mogą być przez to zablokowane w jelitach i trudniej im się przemieszczać.

Trzecim powodem, dla którego problemy z jelitami częściej występują u ciężarnych, jest nieprawidłowa dieta. Zwykle w trakcie ciąży, kobiety pozwalają sobie na więcej w zakresie jedzenia, spełniają swoje ciążowe zachcianki (nie zawsze zdrowe) i nie skupiają się na zbilansowanej diecie. Niewłaściwa dieta i brak dostatecznej ilości płynów mogą skutkować więc problemami trawiennymi.

Nie wszyscy wiedzą, że pośredni wpływ na gazy w ciąży mogą mieć również preparaty witaminowe  i suplementy dla ciężarnych – szczególnie te z dużą ilością żelaza. Żelazo w nadmiarze może zaburzyć pracę jelit.

Jak radzić sobie z gazami w ciąży?

Ponieważ problemy trawienne mogą skutkować hemoroidami,  które nie znikną po ciąży, warto im przeciwdziałać lub szybko na nie reagować – zanim staną się naprawdę poważnym problemem. Z racji ciąży, w większości zabronione są środki farmakologiczne, dlatego najpierw rozwiązania należy szukać w zdrowym stylu życia, a dopiero przy braku poprawy korzystać z dostępnych dla ciężarnych lekarstw.

Podstawą jest zmiana diety. Z własnego jadłospisu warto wykreślić ciężkostrawne, gazopędne, przepełnione cukrem produkty, zastępując je tymi, które są źródłem błonnika. Błonnik ma zbawienny wpływ na pracę jelit, bo rozluźnia stolec i dzięki temu sprzyja wypróżnieniom.

Dietetycy zalecają ok 30 g błonnika dziennie. Gdzie go znaleźć? Głównie w produktach pełnoziarnistych, ale też i w surowych warzywach i owocach (szczególnie jabłkach).

Oprócz uwzględnienia w diecie błonnika, istotne jest zapewnienie właściwej ilości płynów – dziennie ok 2-3 litrów (z przewagą niegazowanej wody). Trawienie wspomóc mogą również produkty mleczne, a w szczególności te, które zawierają bakterie kwasu mlekowego np. jogurty.

Czytaj także: Problemy z trawieniem w ciąży

Kolka nerkowa w ciąży: przyczyny, objawy, zapobieganie

Gazy w ciąży: jedz powoli!

Poza składem diety, istotny jest sposób jedzenia. Jedzenie w pośpiechu może prowadzić do zaparć i wzdęć, dlatego najlepiej jest jeść na siedząco, dokładnie przeżuwając każdy kęs jedzenia. Ponadto lepiej jeść częściej, a mniejsze porcje niż rzadziej, ale obficie.

Ważna jest również regularność wypróżnień, którą można samodzielnie kontrolować. Powstrzymywanie wypróżnień np. spowodowane porannym pośpiechem może rozregulować cały harmonogram pracy jelit, co z pewnością będzie miało swoje konsekwencje w przyszłości, gdy nagle zaniknie ta naturalna codzienna potrzeba.

Aktywność sportowa to również jedna ze skutecznych recept na gazy w ciąży. Dzięki nawet niewielkiej aktywności w ciąży takiej jak codzienny spacer czy krótka gimnastyka, wzmacnia się mięśnie ułatwiające opróżnianie jelit. Oprócz aktywności, w problemach z jelitami może pomóc medycyna naturalna np. akupresura lub homeopatia.

Sprawdź, jakie są skuteczne sposoby na wzdęcia