Mniejsze ryzyko depresji poporodowej u mam, które rodzą w czerwcu, to zasługa pięknej pogody: słońce w naturalny sposób poprawia młodym mamom humor, pozwala też na długie spacery z dzieckiem, co jest dobre i dla nastroju kobiety, i dla zdrowia nowo narodzonego maluszka.
Spis treści
- Gdy rodzisz w czerwcu, uważaj na wysokie temperatury
- Długi weekend czerwcowy
- Gdy urodzisz w czerwcu, wakacje spędź w domu
- Korzystaj z darów lata
Gdy rodzisz w czerwcu, uważaj na wysokie temperatury
Nowo narodzonego maluszka może przywitać upał. Nie jest to korzystne, ponieważ noworodek ma niedojrzały system termoregulacji i łatwiej się przegrzewa, czego skutkiem mogą być potówki w fałdach skóry, na szyi, buzi i pod pieluszką.
Zwracaj więc uwagę na to, aby ubierać go stosownie do temperatury. To, że dziecko ma tylko dwa tygodnie, nie oznacza, że musi mieć na sobie 10 warstw ubranek. Na pierwszy spacer w upalny dzień ubierz je w cienki kaftanik i śpioszki, możesz też zabrać lekki kocyk lub pieluszkę, którą okryjesz dziecko w wózku. Pamiętaj o zabezpieczeniu ciała niemowlęcia przed słońcem – jego cienka i niedojrzała skóra jest bardzo wrażliwa na promienie UV.
Wysoka temperatura nie jest też dobra dla ciebie – może utrudniać gojenie się rany po cesarskim cięciu lub nacięciu krocza i sprzyjać infekcji. Dlatego w czasie upałów szczególnie dbaj o pielęgnację ran i ich higienę.
Jeśli jesteś jeszcze w szpitalu, nie wahaj się prosić personelu o otwarcie okna w sali. Świeże powietrze nie zaszkodzi ani noworodkom, ani ich mamom! Oczywiście ustawcie wózeczki dzieci jak najdalej od okna, ale starajcie się regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywacie.
Długi weekend czerwcowy
Ten miesiąc ma oprócz weekendów jeden wolny dzień – to Boże Ciało wypadające w czwartek 3 czerwca. Warto o tym pamiętać, jeśli szukasz jeszcze ostatnich drobiazgów do wyprawki lub wracasz z nowo narodzonym dzieckiem ze szpitala po kilkudniowej nieobecności w domu.
Jeśli urodziłaś akurat w świąteczny weekend, uprzedź męża, aby w uzupełnił braki w lodówce, bo w obliczu szczęścia i nowych obowiązków mógł o tym zapomnieć.
Gdy urodzisz w czerwcu, wakacje spędź w domu
Jeśli czekasz na poród lub dopiero co urodziłaś, nie masz szans na letni urlop. Z malutkim dzieckiem lepiej nie decydować się na długą podróż samochodem i pobyt w hotelu czy pensjonacie. Mimo to wielu rodziców decyduje się na taki krok. Dotyczy to szczególnie tych, którzy mają starsze dzieci, niecierpliwie czekające na wakacje.
Jeśli jesteś w takiej sytuacji, zaplanuj urlop jak najpóźniej (koniec sierpnia lub wrzesień, jeśli starsze dziecko nie chodzi jeszcze do szkoły), by nowo narodzony malec zdążył zaadaptować się do nowych warunków życia poza łonem mamy. Na miejsce wypoczynku wybierz morze, nad którym powietrze nasycone jest zdrowym jodem, lub pojezierza, które dysponują czystym powietrzem i ciszą.
Czytaj również: Podróż z niemowlakiem oczami lekarza pediatry: porady dla rodziców
Pierwsze tygodnie z noworodkiem. Instrukcja postępowania z dzieckiem
Gdy dziecko urodzi się w lipcu - kilka spraw, o których warto pamiętać!
Korzystaj z darów lata
Czerwiec słynie nie tylko z truskawek, ale i z urodzaju na doskonałe czereśnie, fasolkę, bób oraz szparagi. Zarówno w ostatnich dniach ciąży , jak i po porodzie możesz je jeść bez obaw, bo najnowsze badania dowodzą, że właściwości wzdymające (np. fasoli czy grochu) nie przechodzą do pokarmu.
Oczywiście, jeśli sama czujesz się po nich źle, nie jedz ich, ale nie rezygnuj z nich wyłącznie z obawy, że będą przyczyną kolki lub bólu brzuszka twojego nowo narodzonego dziecka. Bardziej ostrożna bądź z truskawkami – to owoce silnie alergizujące. Zjedz najpierw tylko dwie–trzy i obserwuj maluszka, czy nie zareagował wysypką. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz jeść truskawki bez obaw.