Gdzie wyczuć serce płodu na domowym detektorze tętna? To pytanie często zadają sobie rodzice, którzy zdecydowali się na kupno takiego gadżetu, umożliwiającego kontrolę pracy serca dziecka bez wychodzenia z domu.
Detektor tętna ma na celu uspokoić przyszłą mamę, że z jej dzieckiem jest wszystko w porządku, ale w praktyce korzystanie z tego urządzenia jest często przyczyna stresu.
Wiele osób nie potrafi znaleźć miejsca, gdzie można wyczuć tętno płodu i wcale nie oznacza to, że serce malca nie bije - po prostu korzystanie z detektora tętna płodu wymaga pewnych umiejętności. Gdzie przystawić głowicę detektora tętna, aby wyczuć bicie serca dziecka?
Spis treści
- Jak wygląda domowy detektor tętna?
- Jak działa domowy detektor tętna?
- Jak używać domowego detektora tętna?
- Po co mieć domowy detektor tętna?
- Kiedy kupić domowy detektor tętna?
- Domowy detektor tętna a KTG
- Wady domowego detektora tętna
Jak wygląda domowy detektor tętna?
Domowe detektory tętna płodu są bardziej kompaktowe od urządzeń KTG, które znaleźć możemy w przychodni lub szpitalu. Urządzeni, które każdy może mieć w domu, składa się najczęściej z głowicy, która jest przykładana do brzucha mamy, oraz wyświetlacza z głośnikiem lub wejściem na słuchawki. Dzięki temu przyszli rodzice słyszą czynność serca dziecka i widzą, ile razy bije ono na minutę.
Jak działa domowy detektor tętna?
Domowy detektor tętna to urządzenie umożliwiające kontrolowanie tętna dziecka będącego w jamie macicy. Działa on na zasadzie fal ultradźwiękowych oraz zjawiska Dopplera. Wyłapuje tym samym tętno płodu i prezentuje je w postaci dźwięku, który słyszą przyszli rodzice. Działanie to jest bezpieczne zarówno dla rozwijającego się dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej.
Dotychczas detektory tętna używane były częściej w gabinetach lekarskich podczas wizyt kontrolnych, w czasie których nie wykonywano badania USG. Przyłożenie detektora w odpowiednim miejscu dostarcza bowiem informacji o obecnej czynności serca dziecka.
Aktualnie, modele są coraz bardziej zaawansowane i mogą być połączone z systemem, który przekazuje na bieżąco i automatycznie dane do analizy osobom wyszkolonym. Poza tym możliwe jest posiadanie aplikacji w telefonie, w której zapisują się wyniki badań. Niektóre modele detektorów mają nawet wbudowaną drukarkę, dzięki czemu chwilę po badaniu wynik ląduje w naszych rękach.
Czytaj również: Jak liczyć ruchy dziecka: kiedy i w jakim celu lekarz każe liczyć ruchy płodu?
Ciężarne mieszkanki Wrocławia będą mogły za darmo wypożyczać aparaturę i robić KTG w domu
Jak używać domowego detektora tętna?
Używanie domowego detektora tętna płodu jest stosunkowo proste. Bardzo istotne jest prawidłowe przyłożenie głowicy do skóry brzucha mamy. Aby umożliwić lepsze przewodzenie fal, głowicę smaruje się żelem do USG. Przesuwając powoli po brzuchu szuka się następnie miejsca, w którym możliwe jest usłyszenie bicia serca dziecka.
Nawet jeśli używamy detektora każdego dnia, okazać się może (szczególnie we wcześniejszych tygodniach ciąży), że czynność serca uda nam się uchwycić za każdym razem w zupełnie innym miejscu na brzuchu. Wynika to z faktu, że dziecko dużo się rusza i często zmienia pozycję.
Im dziecko jest większe, a ciąża bardziej zaawansowana, tym lokalizacja staje się prostsza. Odczyt detektora jest również utrudniony w przypadku wielowodzia oraz nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej u kobiety. Trzeba mieć też na uwadze, że zdarza się wykrycie własnego tętna kobiety. Jest ono jednak znacznie wolniejsze od prawidłowego tętna dziecka.
Zobacz, jakie akcesoria dla przyszłej mamy pomogą przetrwać ciążę
Po co mieć domowy detektor tętna?
Rodzice decydują się na domowe detektory tętna płodu z różnych przyczyn. Czasami zdarza się, że lekarz ginekolog zaleca kontrolę tętna, gdy np. mama słabo czuje ruchy dziecka i nie potrafi powiedzieć, przykładowo, czy ich liczba zmniejsza się. Z powodu faktu, że w I. trymestrze kobiety nie czują żadnych ruchów dziecka, używanie detektora tętna uspokaja je, że dziecku nic nie jest.
Rodzice chcą kontrolować, czy akcja serca maluszka jest prawidłowa i nie dochodzi do zaburzeń. Dzięki tym urządzeniom mogą szybciej zareagować i udać się do szpitala w sytuacji wykrycia nieprawidłowości przez aparat. Jest to istotne szczególnie dla tych rodziców, którzy doświadczyli w przeszłości utraty ciąży.
Dla wielu osób bardzo ważne jest również budowanie więzi z dzieckiem. Zwracają na to uwagę szczególnie mężczyźni, którzy dzięki detektorom tętna mogą słyszeć czynność serca płodu i tworzyć z dzieckiem relację, jeszcze gdy jest ono w jamie macicy.
Kiedy kupić domowy detektor tętna?
O domowym detektorze tętna można pomyśleć już w I. trymestrze ciąży. Większość producentów zaznacza, że urządzenie jest w stanie monitorować czynność serca dziecka już od 10-11. tygodnia ciąży. Bardzo istotny jest jednak fakt, że w tym okresie niezwykle trudno jest zlokalizować miejsce, w którym należy przyłożyć urządzenie.
Znacznie łatwiej usłyszeć tętno dziecka w późniejszych tygodniach, gdy płód jest też mniej ruchliwy. Należy pamiętać, że wiele firm oferuje wypożyczenie sprzętu np. tylko na ostatnie tygodnie ciąży. Są również dostępne abonamenty, w ramach których możliwe są nielimitowane konsultacje otrzymywanych wyników z przeszkolonymi położnymi.
Domowy detektor tętna a KTG
Domowe detektory tętna są obecnie tylko dodatkiem do badania KTG wykonywanego w gabinecie lekarza lub położnej. W ciąży fizjologicznej przebiegającej bez żadnych powikłań, pierwsze KTG powinno się wykonać w dniu terminu porodu. Lekarz kontroluje czynność serca płodu we wcześniejszych tygodniach podczas badań ultrasonograficznych.
KTG umożliwia również rejestrację czynność skurczowej macicy, co jest niezbędne pod koniec ciąży oraz podczas samego porodu. Wspólny zapis czynności serca dziecka oraz skurczów macicy dostarcza lekarzowi informacji o ewentualnych nieprawidłowościach i umożliwia odpowiednią interwencję. Na chwilę obecną, domowe detektory służą raczej jako dodatek do wizyt kontrolnych i nie mogą ich zastępować.
Czytaj również: Monitor oddechu - jaki warto kupić? Ranking monitorów oddechu
Zbędne gadżety dla niemowlaka: lista tych, które naprawdę są niepotrzebne [GALERIA]
Wady domowego detektora tętna
Detektory tętna są bezpieczne dla mamy i dziecka, lecz używanie ich przez kogoś niedoświadczonego może wiązać się z niepotrzebnym stresem, mogącym wpłynąć negatywnie na stan płodu lub kobiety. Należy pamiętać, że efekt działania detektora jest tylko orientacyjny i nie powinien być przyczyną rezygnacji z wizyt kontrolnych lub wizyty na izbie przyjęć, gdy kobieta np. przestanie czuć ruchy dziecka.
Domowy detektor tętna nie zastępuje bowiem ani badania lekarskiego, ani badania KTG wykonanego przez personel medyczny w szpitalu lub przychodni. Przyszli rodzice powinni traktować go jako element budowania więzi z dzieckiem i jedynie jako dodatek do regularnych wizyt u ginekologa.