Spis treści
- Hospicjum perinatalne: dla kogo jest przeznaczone?
- Hospicjum perinatalne: na czym polega opieka?
- Hospicjum perinatalne: jak wygląda sytuacja w Polsce?
Hospicja powstały w Szkocji, jednak początkowo były to placówki, które otaczały opieką osoby podróżujące. Dopiero w 1967 roku powstało hospicjum w takiej formie, jaką znamy obecnie. Założyła je Angielka Cicely Saunders, której celem było umożliwienie osobom w terminalnym okresie śmiertelnej choroby jak najlepszych warunków życia: zmniejszenie bólu, złagodzenie objawów choroby i wsparcie psychologiczne dla chorego i jego rodziny. Hospicjum perinatalne to stosunkowo nowa gałąź opieki paliatywnej. Ten rodzaj placówki powstał specjalnie po to, by pomagać odejść z tego świata tym, którzy dopiero się na nim zjawili, jak i ich rodzinom.
>>Przeczytaj również, czego może odmówić lekarz, który podpisał klauzulę wiary>>
Hospicjum perinatalne: dla kogo jest przeznaczone?
Badania prenatalne to dla wielu rodzin ogromny stres. Każdy rodzic marzy przecież o tym, by jego dziecko urodziło się zdrowe i jak najmniej cierpiało. Niekiedy dzięki tego rodzaju badaniom można uratować życie i zdrowie płodu, ale część z rodziców otrzymuje po nim smutną wiadomość o ciężkiej kondycji dziecka. To właśnie oni - mamy i ojcowie dzieci, u których wykryto w trakcie prowadzenia ciąży wady letalne lub nieuleczalną chorobę - mogą udać się do hospicjum perinatalnego z prośbą o pomoc. Wady letalne są znacznymi zaburzeniami rozwojowymi płodu, które mogą prowadzić do poronienia już w czasie ciąży bądź do przedwczesnej śmierci noworodka po urodzeniu, mimo zastosowania leczenia. Wśród wad letalnych wyróżnia się m. in.: acranius - brak kości czaszki czy holoprozencefalię, polegającą na niedokonanym podziale przedomózgowia, wielkomózgowie, przedmózgowie, rozszczep kręgosłupa. Lekarze, choć potrafią dokładnie zdiagnozować, na co dziecko jest chore, nie zawsze w odpowiedni sposób przekazują tę wiadomość rodzicom. Co więcej, zazwyczaj w takich przypadkach doradza się terminację ciąży, ponieważ dziecko i tak nie ma szans na przeżycie i w takiej sytuacji jest ona legalna. Mama i tata mogą też usłyszeć od osób ze swojego otoczenia pytania o to, "czy na pewno chcą urodzić zdeformowane dziecko". Oni także potrzebują pomocy, dlatego należy podkreślić, że opieką hospicjum perinatalnego obejmuje się nie tylko chore dziecko, ale jego matkę, ojca i rodzeństwo.
>>Przeczytaj również o najczęściej występujących wadach wrodzonych u dzieci>>
Hospicjum perinatalne: na czym polega opieka?
Hospicjum perinatalne, jak wspomniano, udziela pomocy i dziecku, i jego rodzinie. W każdej z placówek rodzice otrzymują pełną informację na temat choroby dziecka: dowiadują się, jak ona przebiega i jakie są rokowania. Hospicja perinatalne oferują również skorzystanie z pomocy lekarzy-specjalistów, czasem położnej. Pracownicy placówki towarzyszą rodzinie od momentu zgłoszenia się jej do hospicjum perinatalnego, przez całą ciążę, poród, jak i okres połogu i, jeśli dziecko przeżyje ten okołoporodowy czas, zapewniają mu opiekę.
Nie bez znaczenia jest wsparcie psychologiczne udzielane rodzinom przez hospicjum perinatalne. Rodzice i rodzeństwo otrzymują je w trakcie ciąży, po porodzie, psycholog pomaga również przejść rodzinie przez trudny okres związany ze śmiercią dziecka i jego pogrzebem, a później - również w czasie żałoby. Co więcej, wokół hospicjum perinatalnego tworzą się grupy rodziców, które przeszły podobną tragedię, organizowane są specjalne spotkania. W hospicjum perinatalnym istnieje także możliwość zyskania rady, opieki ze strony osoby duchownej.
>>Przeczytaj również, jak rozmawiać z rodzicami, których dziecko zmarło>>
Hospicjum perinatalne: jak wygląda sytuacja w Polsce?
Pierwsze hospicjum perinatalne w Polsce powstało w 2006 roku w Warszawie przy Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. Rodzice mogą również szukac pomocy w Śląskim Hospicjum Perinatalnym w Katowicach, Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum Perinatalnym Fundacji Gajusz w Łodzi, w Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, Krakowskim Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, w Lubelskim Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia i w stołecznej Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. Warto dodać, że pomoc oferowana przez hospicjum perinatalne jest bezpłatna.