Jak spędzać czas wolny w ciąży: 4 porady na aktywne 9 miesięcy w mieście

2015-10-17 14:01

Ponad 60 procent wszystkich Polaków mieszka w miastach, tam też rodzi się najwięcej dzieci. Czy wiesz, jak unikać zanieczyszczeń środowiska i jak zdrowo przetrwać ciążę w wielkim mieście? Jak spędzać czas wolny w ciąży: poznaj 4 porady na aktywne 9 miesięcy.

Czas wolny

i

Autor: thinkstockphotos.com Czas wolny w ciąży warto wykorzystać do maksimum!

Spis treści

  1. Czytaj więcej: >> Ciąża aktywna towarzysko: 3 powody, dla których warto wychodzić z domu >>
  2. Jak spędzać czas wolny w ciąży: uważaj na zanieczyszczenia
  3. Jak spędzać czas wolny w ciąży: zadbaj o wodę
  4. Jak spędzać czas wolny w ciąży: unikaj hałasu
  5. >> Sprawdź: 7 rzeczy, które powinnaś robić w ciąży, aby twoje dziecko było zdrowe >>
  6. Jak spędzać czas wolny w ciąży: ogranicz kontakt z elektroniką
  7. >> Zobacz: Czego nie wolno ci robić w pierwszym trymestrze ciąży? [10 absolutnie zakazanych rzeczy] >>

Wiadomość o mającym się narodzić dziecku zmieniła twoje priorytety. Teraz na pierwszym miejscu jest twoje zdrowie – od tego zależy bowiem prawidłowy rozwój płodu. Nie wolno ci palić i pić dużych ilości kawy, powinnaś też zacząć ćwiczyć. Ale to nie wszystko! Jeżeli mieszkasz w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku czy innym dużym mieście, musisz być wyjątkowo czujna. Jak spędzać czas wolny w ciąży żyjąc w wielkiej aglomeracji?

Dbanie o ciążę nie ogranicza się jedynie to troski o dietę i kondycję fizyczną: czynników decydujących o zdrowiu przyszłej mamy i dziecka jest dużo więcej. Choć niewiele się o tym mówi, ogromny wpływ na rozwój dziecka w okresie prenatalnym ma środowisko, w którym żyje kobieta – powietrze, którym oddycha, woda, która pije, a także warunki, w których pracuje czy odpoczywa. Nie bez znaczenia jest też stres. Najtrudniej pod w tym względem mają ciężarne żyjące w dużych oraz średnich miastach, a także te aktywne zawodowo.

Czytaj więcej: >> Ciąża aktywna towarzysko: 3 powody, dla których warto wychodzić z domu >>

Jak spędzać czas wolny w ciąży: uważaj na zanieczyszczenia

Największym problemem miast i mieszkających w nich ludzi jest zanieczyszczenie powietrza. Jakość atmosfery w Polsce należy niestety do najgorszych w Europie. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju substancje obecne w atmosferze, które szkodzą naszemu zdrowiu. Najbardziej narażeni jesteśmy na wdychanie pyłów oraz węglowodorów aromatycznych, które powstają w wyniku niecałkowitego spalania związków organicznych i mogą być rakotwórcze (np. benzo(a)piren). Pyły to drobiny kurzu, sadzy, pyłków roślinnych, na których osadzają się chemiczne substancje, także toksyczne. Ich wielkość mierzy się w mikrometrach: niektóre są mniejsze niż 2,5 mikrometra (grubość ludzkiego włosa to 50–90 mikrometrów). Większe pyły przenikają do dróg oddechowych i płuc, powodują kaszel i alergie. Mniejsze – trafiają nawet do pęcherzyków płucnych, a stamtąd do krwi. To oznacza, że na ich działanie narażone są również dzieci w okresie prenatalnym.Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego dowodzą, że dzieci, które w życiu płodowym były narażone na wyższe zanieczyszczenie powietrza, mają mniejszą pojemność płuc i słabszą sprawność m.in. układu odpornościowego. Wiadomo też, że częściej zapadają na infekcje dolnych dróg oddechowych i są bardziej podatne na uczulenia. Polskie statystyki z 2013 roku pokazują, że w Krakowie 50 proc. gimnazjalistów to alergicy. Okazuje się, że największymi „producentami” zanieczyszczeń nie są wcale fabryki czy elektrociepłownie, ale my sami. Dymy z kotłów ogrzewających nasze mieszkania czy spaliny samochodów to główni sprawcy smogu krążącego nad miastem. Najwięcej szkodliwych substancji wdychamy, idąc ulicą lub siedząc w samochodzie, który utknął w korku. Nie uda ci się zupełnie odseparować od zanieczyszczeń krążących w powietrzu, którym oddychasz, możesz jednak ograniczyć ich absorbowanie. Jak spędzać czas wolny w ciąży i nie martwić się tym, co wisi w powietrzu?

Jak sobie radzić z zanieczyszczeniami?

  • Jeśli to możliwe, nie podróżuj w godzinach szczytu. Jeśli stoisz na światłach czy jedziesz ruchliwą ulicą, zamknij w samochodzie dopływ powietrza z zewnątrz – w ten sposób zmniejszysz ilość zanieczyszczeń dostających się do środka.
  • Spaceruj w godzinach rannych lub wieczornych, gdy natężenie ruchu jest najmniejsze. Wybieraj parki i tereny zielone, nie spaceruj po ruchliwych arteriach. Ogranicz wychodzenie na ulicę zimą, gdy jest największe stężenie zanieczyszczeń spowodowanych dymem z pieców i kotłów grzewczych.
  • Jeśli masz w domu kominek lub własny piec, zwracaj uwagę na to, co w nich spalasz. Nie wolno palić śmieci, plastikowych butelek, a także gazet (nie wspominając już o oponach!), bo wypuszczasz do atmosfery szkodliwe substancje.
  • Jeśli jeździsz rowerem, kup w aptece lub sklepie dla rowerzystów specjalną maseczkę i zakładaj ją w trasę. Nie ochroni cię całkowicie przed zanieczyszczeniami, ale przynajmniej ograniczy ich ilość przedostającą się do układu oddechowego. Na wyprawy rowerowe wybieraj spokojne ścieżki leśne lub parkowe, a nie ulice.

Jak spędzać czas wolny w ciąży: zadbaj o wodę

Woda jest potrzebna do budowy tkanek nienarodzonego malca oraz do produkcji wód płodowych, w których żyje. Za jej pośrednictwem do organizmu mamy dostarczane są cenne składniki mineralne. Dlatego tak ważne jest, aby woda, którą pijesz, była czysta i pozbawiona szkodliwych substancji. W ciągu ostatnich dziesięcioleci stan wody w naszych kranach bardzo się poprawił. Nowoczesne systemy oczyszczania gwarantują, że woda z miejskich wodociągów jest smaczna i bezpieczna dla zdrowia, ma w sobie niewielkie ilości minerałów, ale ich rodzaj i ilość zależy od rejonu, w którym znajduje się jej źródło. W większości ujęć nie jest też chlorowana, a jedynie ozonowana, co jest dużo bezpieczniejsze dla zdrowia. Niestety, zanim dotrze z oczyszczalni i sieci wodociągów do naszych kranów, musi przepłynąć przez rury, w których może nasycić się różnymi związkami, niekoniecznie dobrymi dla ciebie i dziecka. Dlatego warto dodatkowo oczyszczać ją w domu. Służą do tego różnego rodzaju filtry w formie czajników lub urządzeń montowanych na rury. Nie pij wody z miejskich studni oligoceńskich – są to wprawdzie wody przebadane i zdatne do picia, ale ich skład nie jest dokładnie znany i nie wiadomo, czy jest odpowiedni dla ciebie (np. warstwy oligoceńskie na Mazowszu zawierają dużo żelaza, a na Śląsku – groźnego ołowiu). Jak spędzać czas wolny w ciąży i nie przejmować się jakością wody?

  • Kup dobry filtr do wody. Najpopularniejsze filtry dzbankowe poprawiają smak i zapach oraz usuwają zanieczyszczenia mechaniczne, chlor, metale ciężkie, takie jak ołów czy kadm lub przynajmniej redukują ich stężenie. Regularnie czyść pojemniki i wymieniaj filtry.
  • Zainwestuj w jonizator wody, który zmienia kranówkę w wodę alkaliczną. Taka woda zawiera jony metali alkalicznych (wapnia, magnezu, potasu i sodu), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki temu zmniejsza się ilość kwasów w organizmie.
  • Pij często butelkowaną wodę mineralną. Będziesz wtedy pewna, że woda jest wolna od szkodliwych zanieczyszczeń, aty dostarczasz organizmowi potrzebnych składników.

Jak spędzać czas wolny w ciąży: unikaj hałasu

Jak spędzać czas wolny w ciąży mieszkając przy ruchliwej ulicy? W mieście nawet w nocy nie jest cicho. Najwięcej hałasu powoduje ruch samochodowy. Im bliżej ruchliwej ulicy mieszkasz, tym większy hałas i wywołane nim drgania docierają do twoich uszu i do uszu twojego dziecka. Okazuje się, że maluszki słyszą dźwięki już w 5. miesiącu ciąży. Choć twoje ciało tłumi odgłosy dochodzące z zewnątrz, to jednak zdaniem naukowców im bliżej rozwiązania, tym właściwości te są słabsze. Podczas badań w Nowej Zelandii zaobserwowano, że na zbyt głośny, nagły odgłos dziecko reaguje gwałtownymi ruchami, przyspieszonym biciem serca, szybszym oddechem – co wskazuje na to, że odbiera go jako nieprzyjemne doznanie. Niektórzy naukowcy podejrzewają, że długotrwały hałas może wpłynąć na jakość słyszenia w przyszłości, a także na to, czy malec będzie osobą spokojną, czy nerwową. Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na to, że hałas szkodzi nienarodzonemu dziecku, to jednak na pewno nie jest dobry dla ciebie. Nadmierna liczba decybeli – powyżej 35 – działa na układ nerwowy: powoduje zmęczenie, problemy ze snem, spadek wydajności i potężny stres.Jak sobie radzić z hałasem?

  • Unikaj przebywania w pomieszczeniach, gdzie jest głośno. Podczas ciąży ogranicz chodzenie do dyskotek i klubów, a także na festyny na otwartej przestrzeni, gdzie ustawione są głośniki emitujące głośne dźwięki.
  • Staraj się nie wychodzić na ulice w godzinach największego natężenia ruchu – hałas przekracza tam czasem 80 decybeli.
  • Gdy tylko możesz, odpoczywaj w ciszy i spokoju – idź do parku, jedź na wycieczkę do lasu, wybierz się na weekend za miasto. Przebywanie z dala od miejskiego zgiełku wyciszy cię i poprawi ci samopoczucie: będziesz spokojniejsza i nie będziesz miała problemów ze snem.
  • Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, a masz możliwości finansowe, pomyśl o wymianie okien na dźwiękoszczelne. Cisza w mieszkaniu przyda się również później, gdy twoje dziecko przyjdzie już na świat.

>> Sprawdź: 7 rzeczy, które powinnaś robić w ciąży, aby twoje dziecko było zdrowe >>

Jak spędzać czas wolny w ciąży: ogranicz kontakt z elektroniką

Prawdopodobnie większość z nas nie zdaje sobie sprawy z ilości fal elektromagnetycznych, na które jesteśmy narażeni. Tzw. niskoenergetyczne promieniowanie niejonizujące wytwarzają wszystkie sprzęty elektroniczne – komputery, laptopy, telewizory, a także telefony komórkowe. Emitują je również linie wysokiego napięcia, których sieć pokrywa każdy skrawek naszych miast. Nie ma dowodów na to, że promieniowanie jest szkodliwe, ale trzeba pamiętać, że w wielu przypadkach nie mieliśmy jeszcze szansy, by to sprawdzić. Niektóre urządzenia, np. komórki, funkcjonują w naszej rzeczywistości zbyt krótko, by ocenić ich długofalowy wpływ na nasze zdrowie. Jednak zdaniem naukowców niskoenergetyczne promieniowanie z pewnością wpływa na rozwój dziecka w okresie prenatalnym i może skutkować wadami wrodzonymi, zaburzeniami rozwoju, może też sprzyjać przedwczesnym porodom, a w przyszłości – niepłodności. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, twierdzi również, że fale emitowane przez telefony mobilne zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów. Jak spędzać czas wolny w ciąży i nie zaszkodzić rozwijającemu się w brzuchu dziecku?

Jak sobie radzić ze sprzętem elektronicznym?

  • Nie noś stale telefonu komórkowego przy ciele, np. w kieszeni spodni. Staraj się odkładać go jak najdalej od siebie. Nie śpij z komórką przy łóżku (nie traktuj jej jak budzika). W chwilach gdy nie musisz używać telefonu, przestawiaj go na tryb „samolotowy”.
  • Ogranicz używanie komputerów, laptopów, tabletów i czytników. Jeśli nie musisz, nie graj w gry, nie surfuj po internecie, a e-booki zastąp zwykłą książką.
  • Nie spaceruj w okolicy sieci trakcyjnych, linii wysokiego napięcia czy transformatorów.
  • Jeśli masz monitor starego typu, załóż na niego specjalny filtr lub wymień go na nowszy model. Fale elektromagnetyczne, wytwarzane przez nowoczesne ekrany ciekłokrystaliczne (LCD), są kilkadziesiąt razy mniejsze.
  • Pamiętaj, że prawo mówi, iż w okresie ciąży czas, jaki przyszła mama spędza w pracy przed ekranem komputera, nie powinien przekraczać czterech godzin na dobę. Dotyczy to zarówno komputerów, jak i monitorów kas fiskalnych. Jeżeli skrócenie czasu pracy jest niemożliwe, pracodawca ma obowiązek przydzielić ci inne zadania.
  • Wyłączaj telewizor i wygaszaj ekran komputera w czasie, gdy z nich nie korzystasz.
  • Kup sobie koc chroniący przed promieniowaniem, którym można zasłonić brzuch podczas pracy przy komputerze. Potem przyda się do przykrywania nim dziecka.

>> Zobacz: Czego nie wolno ci robić w pierwszym trymestrze ciąży? [10 absolutnie zakazanych rzeczy] >>