Spis treści
- Jak wybrać ginekologa prowadzącego ciążę: pierwsza wizyta
- >> Sprawdź, czy zabierać męża na wizytę u ginekologa >>
- Jak wybrać ginekologa prowadzącego ciążę?
- >> Przeczytaj: ile kosztuje prowadzenie ciąży prywatnie >>
- >>Przeczytaj również, jak wyglądają badania ginekologiczne w ciąży>>
- >> Dołącz do dyskusji o ginekologach na forum Mjakmama24.pl >>
Jak wybrać ginekologa prowadzącego ciążę? Odpowiedź na to pytanie to ważne zadanie dla każdej kobiety, nie tylko tej spodziewającej się dziecka. Specjalista od ciąży musi być dobrym fachowcem i... osobą budzącą twoje zaufanie, bo przecież będziesz zwierzać mu się ze swoich obaw i problemów, a także pytać o radę.
Jak wybrać ginekologa prowadzącego ciążę: pierwsza wizyta
Podczas pierwszej wizyty lekarz prowadzący ciążę – jeśli nie znał cię wcześniej – powinien przeprowadzić dokładny wywiad. To bardzo ważny element pracy każdego lekarza. Wywiad lekarski w przypadku pacjentki w ciąży nie powinien ograniczać się do pytań o przebyte choroby oraz daty pierwszej i ostatniej miesiączki. Podczas tej rozmowy – i kolejnych – ginekolog może dowiedzieć się także o sytuacji życiowej przyszłej mamy, np. jaki wykonuje zawód. Dzięki temu może jej zalecić dodatkowe badania czy szczepienia, gdy ma ona kontakty z wieloma osobami (zwłaszcza dziećmi lub ludźmi chorymi), bo jest wtedy bardziej narażona na pewne choroby i wirusy. Dobry lekarz powinien też wybadać, czy ciężarna nie ma skłonności do depresji lub alkoholu – i zaproponować pomoc.
>> Sprawdź, czy zabierać męża na wizytę u ginekologa >>
Jak wybrać ginekologa prowadzącego ciążę?
1. Jak wybrać ginekologa prowadzącego ciążę: lekarz powinien pracować w dobrym szpitalu
Jeśli wytypujesz kandydata na twojego osobistego ginekologa, zwróć też uwagę na to, czy pracuje w jakimś szpitalu, a jeśli tak, to w jakim. Wiele pań chce, by prowadzący ciążę lekarz odbierał też ich poród. Dlatego zastanów się, czy najpierw nie wybrać szpitala, w którym chcesz rodzić, a potem dopiero lekarza, który w nim pracuje.
2. Jak wybrać ginekologa prowadzącego ciążę: gabinet prywatny
Pamiętaj, że obecnie nie ma czegoś takiego jak rejonizacja, możesz więc wybrać lekarza, który przyjmuje w innej dzielnicy, możesz też oczywiście zapisać się prywatnie do poleconego ci specjalisty, co nie jest tanie. Według danych "Gazety Prawnej", opublikowanych na portalu forsal.pl, prywatna wizyta u ginekologa kosztuje od 100 do 280 złotych.
Prawie połowa Polek prowadzi swoje ciąże u prywatnych lekarzy. Kobiety w ciąży nie powinny spędzać długich godzin w poczekalni, tylko mieć wizytę umówioną na konkretną godzinę, dlatego szukaj takiego miejsca, gdzie jest to standard.
W przychodniach państwowych terminy wizyt są coraz dłuższe, w Warszawie zwykle oscylują w granicach 6 tygodni. W przypadku ciąży to zbyt długo, zwłaszcza że trzeba ją potwierdzić do 10. tygodnia, aby dostać becikowe.
>> Przeczytaj: ile kosztuje prowadzenie ciąży prywatnie >>
3. Jak wybrać ginekologa prowadzącego ciążę: dostępny pod telefonem
Sprawdź, czy twój lekarz w każdej chwili jest dostępny dla swoich pacjentek. Jeśli poda ci swój numer telefonu, w razie problemów od razu będziesz mogła się z nim skontaktować i poradzić. Niestety, w publicznych przychodniach raczej trudno na to liczyć (chociaż zawsze można spróbować i poprosić), ale dobry lekarz stara się tak poinformować pacjentkę, aby wiedziała, co ma robić i gdzie się zgłosić, gdyby wydarzyło się coś niepokojącego.
Kobieta w pierwszej ciąży zwykle ma sporo pytań, a jeszcze więcej obaw i wątpliwości. Lekarz nie powinien ich lekceważyć, tylko na nie odpowiedzieć, nawet jeśli uważa, że to drobiazgi niewarte zawracania głowy.
4. Jak wybrać ginekologa prowadzącego ciążę: specjalista nie musi być rozmowny
Jak wybrać ginekologa prowadzącego ciążę? Z niektórymi lekarzami jest taki problem, że są kompetentni, ale mało rozmowni. Tak nie powinno być – rolą lekarza jest także wyjaśniać i tłumaczyć. Ale czasami warto się zastanowić, czy nie lepiej pozostać pod opieką dobrego profesjonalisty, nawet gdy nie poświęca na rozmowę tyle czasu, ile byś chciała.
>>Przeczytaj również, jak wyglądają badania ginekologiczne w ciąży>>
Gorzej, jeśli ginekolog mówi mało, a dodatkowo posługuje się żargonem medycznym - pacjentka niewiele rozumie i nie ma pojęcia, czy ciąża przebiega prawidłowo. Dobrze by było, aby lekarz, nawet jeśli nie lubi wdawać się w pogawędki z pacjentką, wyjaśnił wszystko w prosty, zrozumiały dla nieprofesjonalisty sposób. Podczas wykonywania badania ginekologicznego, USG czy pobierania cytologii lekarz powinien objaśniać, co w danej chwili robi, i czemu to służy. To świadczy o tym, że nie traktuje pacjentki przedmiotowo.
Ważne jest również, aby lekarz sposobem bycia budował atmosferę spokoju i bezpieczeństwa. A jeszcze lepiej, jeśli potrafi cię pozytywnie nastroić do tego, co się z tobą dzieje teraz i co będzie się działo podczas porodu.
5. Jak wybrać ginekologa prowadzącego ciążę: lekarz polecony przez koleżankę
Zasięgnij opinii koleżanek: zapytaj, czy mogą polecić kogoś, kto jest dobrym lekarzem, budzi zaufanie i ma cierpliwość do przyszłych mam zadających nawet najdziwniejsze pytania. Prawda jest jednak taka, że lekarz, który przypadł do gustu przyjaciółce, niekoniecznie musi spodobać się tobie. Możesz też poszukać informacji w internecie na forach dla pacjentek.