Szpital położniczy. Jak wybrać szpital do porodu?

2013-12-02 17:32

Szpital położniczy to miejsce ważne dla każdej kobiety, w końcu tam przyjdzie na świat jej dziecko. Polskie oddziały położnicze są bardzo różne, dlatego kwestii wyboru szpitala do porodu lepiej nie pozostawiać przypadkowi. Zanim wybierzesz szpital do porodu dla siebie, powinnaś mieć rozeznanie, jaki on jest. Oto czego warto się dowiedzieć wybierając szpital do porodu.

Co wolno a czego nie w czasie porodu

i

Autor: _photos.com|photos.com Co wolno, a czego nie w czasie PORODU?

Spis treści

  1. Standard pomieszczeń i organizacja oddziału położniczego
  2. Bezpieczeństwo i jakość opieki medycznej w szpitalu do porodu
  3. Odległość od szpitala
  4. Stosunek do rodzącej i jakość opieki położnych
  5. Poród rodzinny, kontakt z rodziną po porodzie
  6. Metody łagodzenia bólu porodowego
  7. Polecamy wideo: Poród aktywny

Tytułowe pytanie warto sobie postawić jak najwcześniej, aby mieć czas na zorientowanie się, jakie są okoliczne szpitale położnicze i dokonać świadomego wyboru, w którym z nich chcesz urodzić swoje dziecko. Naszym zdaniem lepiej nie pozostawiać tej kwestii przypadkowi, bo szpitale są bardzo różne.

Nawet wprowadzony 2,5 roku temu standard opieki okołoporodowej nie sprawił niestety, że wszędzie tak samo rzetelnie przestrzega się zawartych w nim zaleceń. Najwięcej bowiem zależy od konkretnych ludzi – ordynatora oddziału, lekarzy i wreszcie położnych. To oni decydują o zwyczajach i praktykach, jakie obowiązują w placówce, nawet jeśli niektóre z tych praktyk są sprzeczne ze standardem.

Trzeba je poznać, pytając o interesujące cię sprawy bezpośrednio w szpitalu, ale także słuchając opinii osób, które tam rodziły, oraz czytając fora internetowe. Te opinie są zwykle najbardziej wiarygodne, choć oczywiście subiektywne. Twoim zadaniem jest wyrobić sobie własne zdanie na podstawie tego, co usłyszysz i przeczytasz. A oto kwestie, na które powinnaś zwrócić uwagę, wybierając szpital do porodu.

Standard pomieszczeń i organizacja oddziału położniczego

Nie jest to rzecz najważniejsza, ale w XXI wieku pewne warunki powinny być jednak spełnione. Sala porodowa powinna zapewniać poczucie intymności, nawet jeśli nie jest jednoosobowa. Sprawdź, czy są w niej sprzęty pomagające w porodzie (piłki, stołki, worki sako, liny) i czy blisko jest łazienka. To oczywiste, że lepiej będziesz się czuła w szpitalu, w którym są kameralne sale poporodowe, wygodne łóżka i szczelne okna. Zwróć też uwagę, jak jest zorganizowany blok porodowy. Idealnie byłoby, gdybyś mogła być w tej samej sali od początku porodu do jego końca. Ale nie wszędzie tak jest – w niektórych szpitalach są tzw. sale przedporodowe, wspólne dla kilku rodzących, a dopiero na koniec rodząca przechodzi (albo jest przewożona) do sali porodowej.

Bezpieczeństwo i jakość opieki medycznej w szpitalu do porodu

Wiele mam przy wyborze szpitala do porodu kieruje się jego wyposażeniem w specjalistyczną aparaturę medyczną. Warto oczywiście wiedzieć, czym szpital dysponuje, ale może jeszcze ważniejsze jest zorientowanie się, jak lekarze zachowują się w sytuacjach, gdy wystąpią trudności i poród nie postępuje. Bo zdrowa, fizjologiczna ciąża nie musi kończyć się porodem w szpitalu o najwyższym stopniu referencyjności – wystarczy normalny szpital, w którym w razie czego szybko zostanie zrobione cesarskie cięcie. Chodzi jednak o to, by nie zwlekano z decyzją o cesarce zbyt długo, a wiadomo, że w tej kwestii wiele zależy od poglądów i podejścia lekarzy – są tacy, którzy chcą ograniczyć liczbę cesarskich cięć za wszelką cenę, a to niedobrze. Warto więc zrobić wywiad, czy szpital ma opinię bezpiecznego pod tym względem, czy nie było w nim w ostatnim czasie wypadków narażenia zdrowia pacjentek.

Dobrze wiedzieć

Odległość od szpitala

To kryterium nie powinno mieć decydującego znaczenia. Nie namawiamy cię, rzecz jasna, do wyjazdu na drugi koniec Polski, ale naprawdę nie warto rodzić gdzieś tylko dlatego, że tam masz najbliżej. Dziecko rodzimy zwykle tylko raz albo dwa razy w życiu – to wydarzenie ogromnej wagi i warto trochę nadłożyć drogi, aby wybrać dobry szpital. Są kobiety, które wybierają nawet dość odległe od domu miasta, zamieszkują tam przez jakiś czas, by nie jechać daleko do porodu – i bardzo sobie chwalą takie rozwiązanie, bo mają pewność, że poród odbędzie się tam, gdzie sobie wymarzyły.

Stosunek do rodzącej i jakość opieki położnych

To sprawa szalenie ważna, a trudna do obiektywnej oceny. Kiedy będziesz odwiedzać szpital, zapewne spotkasz się tam z sympatią, otwarciem i miłym przyjęciem, bo taka jest rola osoby oprowadzającej, która chce cię zachęcić do wyboru tego szpitala. Ale jak to wygląda w praktyce, najlepiej dowiedzieć się od swojego lekarza prowadzącego – o ile masz do niego pełne zaufanie, i od byłych pacjentek.

Pytaj, jak były traktowane przez położną i lekarza i czy są zadowolone z tej opieki. Czy położne były życzliwe, ciepłe, wspierające, otwarte na twoje oczekiwania i potrzeby, czy też oschłe, obojętne, złośliwe, apodyktyczne itp. Wiele zależy od sposobu bycia i cech konkretnych osób, ale też od tego, na ile pozwala i czego wymaga szef oddziału. A więc dowiedz się, czy możesz tam np. liczyć na poród w dowolnej pozycji, czy położne chcą i umieją chronić krocze, czy nie trzeba „walczyć” o możliwość zejścia z łóżka itp. Jeśli wiesz, że położne w tej placówce są bardzo różne i możesz trafić źle, ale jest też taka, którą wszyscy chwalą – warto sobie zapewnić jej opiekę, choćby i za dodatkową opłatą (sprawdź, czy w szpitalu jest taka możliwość). Tylko poznajcie się najpierw i sama oceń, czy ci odpowiada.

Serdeczna, wspierająca położna to prawdziwy skarb, więc na pewno będą to dobrze wydane pieniądze. O jakości opieki świadczy też to, na ile wdrożone są tam zalecenia ze standardu, np. czy szpital honoruje plan porodu i stara się go przestrzegać, czy nie ma problemu z porodem rodzinnym, czy dziecko po porodzie jest od razu podawane mamie, jak długo z nią przebywa itp. Nowoczesny szpital, otwarty na potrzeby rodzących, powinien również oferować możliwość pobrania krwi pępowinowej.

Poród rodzinny, kontakt z rodziną po porodzie

Poród rodzinny powinien być możliwy w każdym szpitalu, bo każda rodząca kobieta ma prawo do opieki osoby bliskiej podczas porodu. Ale może się to odbywać w różnych warunkach. Warto się dowiedzieć, czy sala do porodów rodzinnych jest jednoosobowa, i czy taki poród wiąże się z jakimiś opłatami.

Za samą obecność osoby bliskiej szpital nie ma prawa żądać pieniędzy, ale bywa, że są one pobierane z tytułu np. opłaty za ubranie i obuwie ochronne – sprawdźcie, jakiego rzędu są to kwoty. W niektórych szpitalach porody rodzinne odbywają się w salach kilkuosobowych, przedzielonych przepierzeniem, a to nie są warunki zapewniające intymność. Dowiedz się też, jak wyglądają odwiedziny po porodzie. W większości szpitali są wyznaczone godziny wizyt, w innych – nie ma prawie żadnych ograniczeń.

Są placówki, gdzie goście przebywają w salach razem z matkami i dziećmi, oraz takie, w których osoby odwiedzające mogą wejść tylko do specjalnej świetlicy, aby chronić spokój i intymność pozostałych pacjentek. Niestety, są też szpitale łamiące prawo i zakazujące wejścia na oddział pod byle pretekstem. Jeśli jesteś zainteresowana tym, by partner był z tobą po porodzie cały czas, warto szukać takiej opcji – coraz więcej szpitali, także publicznych, ma pokoje, w których może „zamieszkać” cała rodzina. Oczywiście trzeba za to dodatkowo zapłacić.

Metody łagodzenia bólu porodowego

Obecnie metod łagodzenia bólu porodowego jest bardzo wiele i dobrze to świadczy o szpitalu, gdy oferuje przynajmniej kilka z nich. A zatem dowiedz się, czy jest tam możliwość skorzystania np. z podtlenku azotu („gaz rozweselający”), urządzenia TENS albo przynajmniej z wanny i prysznica (woda działa relaksująco).

Istnieją też – nieliczne – ośrodki, w których położne potrafią uśmierzać ból za pomocą akupresury. Oczywiście, najskuteczniejszym sposobem na bolesne skurcze porodowe jest znieczulenie zewnątrzoponowe. I jeśli jesteś mało odporna na ból, powinnaś szukać szpitala, w którym na pewno je otrzymasz. Niestety, nie zawsze deklaracje o takiej możliwości są rzetelne: szpital deklaruje, że znieczulenie jest dostępne i bezpłatne, ale w praktyce okazuje się, że mało kto je dostaje. Bo akurat nie ma anestezjologa albo jest za małe lub za duże rozwarcie...

Trzeba to zweryfikować, rozmawiając z byłymi pacjentkami (także przez internet). Jeśli szpital sam zachęca do wizyty u anestezjologa przed porodem, jest duża szansa, że znieczulenie tam dostaniesz. Taka wizyta jest bardzo ważna i namawiamy cię do tego, by z niej skorzystać.

Polecamy wideo: Poród aktywny

Poród aktywny przeznaczony jest dla mam, które chcą w pełni i w zgodzie ze swoim ciałem przeżyć przyjście na świat swojego dziecka. Zapytaliśmy eksperta o to co właściwie znaczy poród aktywny, jakie zalety ma poród aktywny i jak wygląda sala, w której możesz rodzić aktywnie. Dowiesz się również w jakie są niefarmakologiczne sposoby łagodzenia bólu i w jakich pozycjach można urodzić szybciej.

miesięcznik "M jak mama"