Jeannette Kalyta to chyba najbardziej znana położna w Polsce, jej nazwisko kojarzą nie tylko kobiety w ciąży i te, które poród mają już za sobą. Na instagramowym profilu @jeannettekalyta znajdziemy wiele cennych informacji - to nie tylko m.in. odpowiedzi na pytania związane z porodem, ale i wiele ciekawostek. Niedawno mogłyśmy przeczytać o wyjątkowym momencie, jakim jest dotknięcie główki rodzącego się dziecka.
Jeden z ostatnich wpisów na profilu prowadzonym przez położną to rolka o podróżach w ciąży. O czym powinny pamiętać kobiety spodziewające się dziecka? Sprawdź, co mówi Jeannette Kalyta.
Czy w ciąży można latać samolotem?
Ciąża fizjologiczna nie jest przeciwwskazaniem do lotu.
W ciąży fizjologicznej zmiana ciśnień w samolocie, oraz wstrząsy związane ze startem i lądowaniem są bezpieczne - istnieje na ten temat sporo badań
- czytamy w opisie rolki na profilu @jeannettekalyta. Znana położna wskazuje jednak, że wielogodzinne loty nie są najlepszym pomysłem, lepiej, aby podróż nie była zbyt długa. A jeśli wybieramy się gdzieś daleko, pamiętajmy o tym, aby starać się wstawać, chodzić - to działania przeciwzakrzepowe.
Położna przypomina także o wizycie u lekarza prowadzącego ciążę przed planowanym lotem. Ginekolog może zalecić jednorazowe podanie zastrzyku z heparyny drobnocząsteczkowej.
Zanim wybierzemy się w podróż, sprawdźmy jeszcze jedną rzecz - zasady panujące w liniach lotniczych, które wybrałaś. - Niektóre z nich będą wymagały zaświadczenia od osoby prowadzącej ciążę - podpowiada Jeannette Kalyta.
Przeczytaj także: Czy w ciąży mogę jechać na wakacje? Wyjaśniamy, do którego tygodnia można bezpiecznie podróżować
Lot samolotem w ciąży - zasady
Jak wyglądają zasady u przewoźników? Sprawdziłam, jak to wygląda w kilku znanych liniach.
Polskie Linie Lotnicze LOT informują, że do 32. tygodnia ciąży kobiety mogą podróżować za zgodą lekarza prowadzącego, bez konieczności posiadania specjalnego zaświadczenia. Zaświadczenie medyczne (MEDIF) należy wypełnić powyżej 32 tc. oraz w przypadku ciąży z powikłaniami i/lub ciąży mnogiej.
Lufthansa wskazuje na swojej stronie, że kobiety, których ciąża przebiega bez komplikacji, mogą podróżować bez zaświadczenia do końca 36. tygodnia ciąży lub do czterech tygodni przed planowanym porodem. "Zalecamy jednak, aby kobiety po 28. tygodniu ciąży miały przy sobie aktualne zaświadczenie od ginekologa" - podkreślono. Dokument powinien zawierać kilka wymienionych przez przewoźnika elementów, m.in. potwierdzenie braku komplikacji w przebiegu ciąży czy przewidywany termin porodu.
Na stronie Ryanair przeczytamy, że po 28. tygodniu ciąży należy przedstawić dokument "zdolność do lotu", wypełniony przez lekarza lub położną. "W przypadku ciąży pojedynczej, podróżowanie nie jest dozwolone po upłynięciu 36. tygodnia ciąży; W przypadku ciąży bliźniaczej/trojaczej, wymagane jest pismo >>zdolność do lotu<< w okresie 28-32 tygodnia ciąży, natomiast podróżowanie jest niedozwolone po upływie 32. tygodnia ciąży" - czytamy na stronie przewoźnika.
"Wizz Air nie przyjmuje na pokład kobiet w ciąży powyżej 34. tygodnia. W przypadku ciąży mnogiej (wielopłodowej) niemożliwa jest podróż powyżej 32.tygodnia" - napisano z kolei w ogólnych warunkach przewozu pasażerów i bagażu Wizz Air UK Ltd. Wskazano również, że powyżej 28. tc. należy dostarczyć formularz o zdolności do odbycia lotu (musi być wystawiony nie wcześniej niż sześć dni przed wylotem).
Na stronie Air France czytamy: "Unikaj podróży począwszy od 37. tygodnia ciąży i przez siedem dni po porodzie".
Przeczytaj także: Rzeczy zakazane w 1. trymestrze ciąży. Zrezygnuj z nich, a zmniejszysz ryzyko problemów
Podróż samochodem w ciąży
Wakacyjna podróż może odbyć się również samochodem. Jeannette Kalyta przypomina, aby robić regularne postoje. Podkreśla również, że kobiety w ciąży powinny pamiętać o zapinaniu pasów.
Pasy bezpieczeństwa są ważne i należy z nich korzystać. Można skorzystać ze specjalnego adaptera, który ułatwi zapięcie pasów kobiecie w ciąży
- czytamy na jej profilu.
Położna przypomina również, że przed każdą dłuższą podróżą powinnyśmy spotkać się z lekarzem lub położną prowadzącą ciążę. A co zabrać, gdy wybieramy się w wakacyjną podróż? - Kartę ciąży, grupę krwi, ostatnie badanie USG - podpowiada Jeannette Kalyta.
Jesteś w ciąży i wybierasz się w wakacyjną podróż? Na który środek lokomocji się zdecydowałaś?
Przeczytaj także: Poród francuski podbija polskie porodówki. Na czym polega?