Spis treści
- Trzeci trymestr ciąży – siódmy miesiąc
- Trzeci trymestr ciąży – ósmy miesiąc
- Trzeci trymestr ciąży – dziewiąty miesiąc
- Kalendarz ciąży: 28 tydzień
- Kalendarz ciąży: 33 tydzień
- Kalendarz ciąży: 34 tydzień
- Kalendarz ciąży: 36 i 37 tydzień
- Kalendarz ciąży: 41 i 42 tydzień
Trzeci trymestr ciąży to okres, gdy z każdym niemal dniem rosną szanse dziecka na przeżycie poza organizmem mamy. Jest to dobry moment, by rodzice pomyśleli o przygotowaniu wyprawki dla dziecka.
Trzeci trymestr ciąży – siódmy miesiąc
- Dziecko: zaczyna coraz bardziej przypominać noworodka – jego policzki się zaokrąglają i robią się coraz bardziej pulchne. W tym miesiącu mózg zaczyna się intensywnie rozwijać. Maluszek nie rośnie już tak szybko jak w poprzednich miesiącach, w 27 tygodniu waży ponad kilogram i ma ok. 40 cm wzrostu (w pozycji wyprostowanej). Podczas badania USG lekarz może już bez problemu rozróżnić płeć dziecka.
- Mama: w tym okresie znacznie powiększona macica napiera na dolne partie żeber, powodując ich rozszerzanie, z tym związane są bóle kręgosłupa, kłopoty z oddychaniem. Kobiecie w tym okresie może dokuczać zgaga. 30. tydzień ciąży), a także badanie cytologiczne, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży. orfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie na przeciwciała odpornościowe, USG płodu, w przypadku występowania wskazań – podanie globuliny anty-D (28.–
Trzeci trymestr ciąży – ósmy miesiąc
- Dziecko: pod koniec ósmego miesiąca mierzy już 45 cm, waży ok. 2,5 kg. Ruchy dziecka nie są już tak swobodne jak wcześniej – ma ono znacznie mniej miejsca do fikania koziołków. Dziecko połyka ok. 0,5 l płynu owodniowego na dobę. Niestety maluszek nie ma dostatecznie rozwiniętych pęcherzyków płucnych – brakuje w nich surfaktanu, płynu, dzięki któremu pęcherzyki płucne nie zapadają się ani nie sklejają ze sobą podczas wydechu. Dlatego dziecku, które urodzi się w 8. miesiącu, trzeba podawać tlen. Wiekszość dzieci w tym miesiącu przyjmuje pozycję głową w dół.
- Mama: w tym okresie morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie czystości pochwy, antygen HBs, badanie w kierunku HIV (zalecane ale niobowiązkowe), posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących. W grupie kobiet ze zwiększonym ryzykiem zakażenia kiłą lub wirusowym zapaleniem wątroby typu C: VDRL, HCV, a także badanie cytologiczne, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży.
Trzeci trymestr ciąży – dziewiąty miesiąc
- Dziecko: jest już tak duże, że znacznie mniej się rusza. Waży od 2,5 do 3,6 kg (czasem, zwłaszcza przy cukrzycy ciążowej ponad 4 kg). W dziewiątym miesiącu jest już gotowe do przyjścia na świat. Meszek płodowy zanika, pozostaje gruba warstwa mazi płodowej. W jelitach dziecka gromadzi się smółka złożona z żółci i martwych złuszczonych komórek jelit, przewodów żółciowych i trzustkowych, którą maluch tuż po urodzeniu wydali.
- Mama: na 10-14 dni przed porodem macica obniża się. Jest to sygnał, że dziecko przygotowuje się do szybkiego przyjścia na świat. Między 38. a 39. tygodniem ciąży mama powinna obowiązkowo wykonać: badanie ogólne moczu i morfologię krwi. Gdy minie termin porodu, kobieta powinna się zgłaszać na badanie lekarskie co 2–3 dni.
Kalendarz ciąży: 28 tydzień
28 tydzień ciąży to początek trzeciego - ostatniego trymestru. Na tym etapie ciąży ruchy dziecka są coraz bardziej odczuwalne przez mamę, a czasem bywają naprawdę bolesne. Ciało wciąż się zmienia - pojawiają się przebarwienia, rozstępy i pajączki. W 28 tygodniu ciąży mogą również pojawić się tzw. skurcze przepowiadające. Zapytaliśmy eksperta co jeszcze jest istotne w tym tygodniu ciąży.
Kalendarz ciąży: 41 i 42 tydzień
Jest niewielka szansa, że dziecko przyjdzie na świat w planowanym terminie porodu. Czasem zdarza się, że termin mija... i nic się nie dzieje. Co wtedy? Bardzo ważne są częste wizyty kontrolne u lekarza i obserwowanie swojego ciała. Warto liczyć ruchy dziecka - najlepiej robić to pół godziny po głównych posiłkach. Zapytaliśmy eksperta w jaki sposób rozpoznać, że poród się zaczyna i na co jeszcze należy zwrócić uwagę w przypadku ciąży przenoszonej.
Kalendarz ciąży: 33 tydzień
W 33 tygodniu ciąży dziecko układa się już w pozycji do porodu. Jeżeli nie jest to położenie prawidłowe, czyli podłużne główkowe - bardzo prawdopodobne jest, że lekarz zaleci cięcie cesarskie. Istnieją jednak metody obracania dziecka w brzuchu i czasem przynoszą one pożądany skutek. W tym czasie przyszła mama bardzo intensywnie odczuwa ruchy dziecka. Zdarza się, że są one dla niej bardzo bolesne. Zapytaliśmy eksperta co jeszcze jest istotne w 33 tygodniu ciąży.
Kalendarz ciąży: 34 tydzień
W 34 tygodniu ciąży dziecko jest już bardzo duże. Niektóre jego ruchy mogą być nawet dostrzegalne na zewnątrz. Przyszła mama może w tym czasie odczuwać tzw skurcze Braxtona Hicksa. Są one pewnego rodzaju ćwiczeniami macicy i szyjki macicy, które ciało przygotowuje na poród. Skurcze te nie powinny być bolesne. Na skutek działania hormonów i zatrzymywania dużej ilości płynów w organizmie, kobieta może czuć się w tym czasie opuchnięta. Zapytaliśmy eksperta co jeszcze jest ważne na tym etapie ciąży.
Kalendarz ciąży: 36 i 37 tydzień
W 36 tygodniu można już powiedzieć, że ciąża jest donoszona. W organizmie dziecka nie zachodzą już żadne poważne zmiany - jest ono już w pełni ukształtowane i gotowe do przyjścia na świat. Ostatnie tygodnie ciąży służą głównie temu, by dziecko nabrało masy, która po narodzinach będzie podtrzymywać odpowiednią ciepłotę ciała. W 36 tygodniu ciąży przyszła mama może zauważyć, że jej brzuch powoli zaczyna się obniżać. Na tym etapie ciąży wszystkie nietypowe objawy powinny być niezwłocznie zgłaszane lekarzowi.