Kinesiotaping w ciąży to stosunkowo młoda metoda fizjoterapeutyczna. Polega na naklejaniu na ciało podłużnych plastrów, które zmniejszają ból, obrzęk limfatyczny, rozluźniają nadwerężone mięśnie.
Chociaż terapia ta stosowana jest najczęściej przez sportowców, to jednak z kinesiotapingu korzystają z niej również kobiety w ciąży: nie ma do niej przeciwwskazań i jest bezpieczna dla przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka.
Dodatkowo jest skuteczna – ulga przychodzi szybko i zostaje tak długo, jak długo noszony jest plaster. A ponieważ nie ma ograniczeń czasowych w jego stosowaniu, to kobieta w ciąży można naklejać go dowolną liczbę razy, w zależności od potrzeb.
Spis treści
- Jak działa kinesiotaping?
- Jak nakładać taśmy do plastrowania?
- Kinesiotaping na kresę białą
- Plastrowanie na obrzęki
- Kinesiotaping na ból pleców
Jak działa kinesiotaping?
Zasada działania kinesiotapingu jest prosta. Plastry naklejane na skórę delikatnie ją unoszą, tworząc większą przestrzeń między nią a mięśniami. – To poprawia mikrokrążenie pod plastrem, usprawnia przepływ płynów i drenaż – tłumaczy Agata Skoworodko, fizjoterapeutka z warszawskiej Fizjokliniki.
– Łagodzi też ból, ponieważ unosząc skórę od powięzi, czyli tkanki znajdującej się pod skórą, działa na znajdujące się w niej receptory bólowe. Plaster może też stabilizować osłabione fragmenty ciała, ponieważ działa na głębsze warstwy powięzi, stykające się z mięśniami - dodaje.
Zdaniem ekspertki plastry działają od razu, więc kobieta czuje natychmiastową ulgę. – To terapia skuteczna, dlatego warto z niej korzystać. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie może być głównym i jedynym sposobem leczenia – podkreśla Agata Skoworodko.
Jak nakładać taśmy do plastrowania?
Plastry stosowane do kinesiotapingu to długie bawełniane taśmy z klejem akrylowym. Ich kolor nie ma znaczenia dla działania. Są wodoodporne, więc można się w nich myć. Po naklejeniu utrzymują się na ciele około tygodnia, potem można nakleić ponownie nowe taśmy.
Zasada jest taka, że pierwsze plastrowanie powinno odbywać się w gabinecie fizjoterapeuty, który na podstawie badań nie tylko kreśli miejsce, w którym powinno się nakleić taśmy, lecz także siłę ich naciągnięcia (nieprawidłowo naklejone taśmy może nie zaszkodzą, ale na pewno nie pomogą). Jeśli przyszła mama chce, może poprosić o przeszkolenie, aby kolejne plastrowanie wykonać samodzielnie.
Czytaj: Masaż kręgosłupa, pleców dla kobiet w ciąży: jak prawidłowo wykonywać masaż?
Osteopatia: terapia bólu w ciąży. OPINIE
U kobiet ciężarnych plastrowanie dynamiczne stosuje się w kilku przypadkach: jako profilaktykę rozejścia mięśnia prostego brzucha, sposób na zlikwidowanie obrzęków (najczęściej nóg), na bóle kręgosłupa, czasem na tzw. kciuk mamy czy cieśnię nadgarstka – mówi Agata Skoworodko.
Kinesiotaping na kresę białą
Rozejście się mięśni brzucha to skutek ich nadmiernego rozciągnięcia w okresie ciąży, które może spowodować po porodzie wystąpienie tzw. kresy. To szczelina, czyli rozstęp między mięśniem prostym, która nie chce się zamknąć. – Kresa psuje wygląd sylwetki, ale też powoduje dolegliwości bólowe związane z nieprawidłową postawą ciała, wymuszoną przez rozejście się mięśni – tłumaczy fizjoterapeutka. – W ciąży można zapobiegać takim sytuacjom, stosując właśnie plastrowanie, które nie pozwoli na nadmierne rozejście się mięśni.
Plastrowanie na obrzęki
Kinesiotaping pomaga również w usprawnieniu drenażu limfatycznego, który w okresie oczekiwania na dziecko może być upośledzony. – W trakcie dziewięciu miesięcy ciąży pojawiają się czasem zastoje limfatyczne, wywołujące obrzęki np. łydek i stóp. Można je zmniejszyć, naklejając rozgałęzione plastry (mają wygląd meduzy).
Baza taśmy znajduje się w miejscu, gdzie są węzły limfatyczne, do których prowadzona jest limfa, a plastry przeplata się na łydce, aby odtworzyć ścieżkę drenażu – tłumaczy ekspertka.
Kinesiotaping na ból pleców
Ponieważ kinesiotaping działa również przeciwbólowo i rozluźniająco na mięśnie, to często zalecany jest przyszłym mamom, które cierpią na bóle kręgosłupa. To częsty objaw ciążowy, wywołany przemieszczeniem się środka ciężkości i spowodowaną tym zmianą postawy ciała.
– Plastry można stosować w przypadku dolegliwości w odcinku lędźwiowym, szyjnym, piersiowym czy jakimkolwiek innym. Zmniejszają ból, ale też działają na mięśnie: rozluźniająco na te nadwerężone i wspomagająco na osłabione – tłumaczy Agata Skoworodko.
– Jeśli ciężarna ma bardzo duży brzuch i z tego powodu cierpi na dolegliwości bólowe, można nakleić plastry, które będą – jak szelki – prowadzić od brzucha aż do pleców – to odciąża kręgosłup. Poza tym plastry przypominają ciężarnej o prawidłowej postawie ciała, co również zmniejsza problemy z kręgosłupem – dodaje fizjoterapeutka.
Czytaj: 11 sposobów na ból pleców w ciąży
Pas poporodowy: na czym polega jego działanie i czy warto go nosić?