Krwiak w ciąży - przyczyny i leczenie krwiaka w macicy

2021-09-29 18:13

Krwiaki w macicy mogą być przyczyną niepokojącego krwawienia w okresie oczekiwania na dziecko. Zobacz, co może być przyczyną krwiaków w ciąży i jak wygląda ich leczenie oraz czym się różni krwiak podkosmówkowy od krwiaka spowodowanego przedwczesnym odklejaniem się łożyska.

Krwiak w ciąży

i

Autor: thinkstockphotos.com Przyczyn krwotoków z dróg rodnych ciężarnych może być kilka – dość często jest nią krwiak w macicy w ciąży.

Krwawienie z jamy macicy jest najczęstszym powodem hospitalizacji w pierwszym trymestrze ciąży. Każdy taki objaw w ciąży budzi słuszny niepokój zarówno kobiety, jak i lekarza prowadzącego. Przyczyn krwotoków z dróg rodnych ciężarnych może być kilka – dość często jest nią krwiak w macicy: krwiak podkosmówkowy lub krwiak spowodowany przedwczesnym odklejaniem się łożyska.

Spis treści

  1. Podkosmówkowy krwiak w ciąży – co to jest?
  2. Przyczyny krwiaka podkosmówkowego
  3. Krwiaki podkosmówkowe – leczenie
  4. Czym są krwiaki pozałożyskowe
  5. Krwiaki pozałożyskowe – przyczyny
  6. Krwiaki pozałożyskowe – leczenie
M jak mama: Zwolnienie lekarskie w ciąży

Podkosmówkowy krwiak w ciąży – co to jest?

Krwiak podkosmowkowy to wynaczynienie krwi między ścianą macicy a jajem płodowym. Stwierdza się je u około 20% kobiet w ciąży, najczęściej w I trymestrze w czasie diagnozowania krwawień i plamień, na które uskarża się ciężarna pacjentka. Najczęściej dotyczy to sytuacji, gdy krwiak podkosmówkowy jest usytuowany blisko szyjki macicy i powoduje wypływanie krwi przez kanał rodny. Wiele krwiaków podkosmówkowych, zwłaszcza tych małych, nie daje jednak żadnych objawów. Wykrywa się je zazwyczaj dopiero podczas rutynowego badania USG.

Przyczyny krwiaka podkosmówkowego

Przyczyny powstawania krwiaków podkosmówkowych nie są do końca znane, jednak wielu lekarzy skłania się do twierdzenia, że tworzą się one w momencie oderwania się jaja od ściany macicy podczas procesu jego zagnieżdżania się. Krwiaki powodują odwarstwienie się tkanki płyty kosmówkowej i upośledzają wymianę płodowo-matczyną, co może, choć nie musi prowadzić do poronienia. Nie musi – ponieważ większość (ok. 90 proc.) krwiaków podkosmówkowych wchłania się samoistnie zwykle do 20. tygodnia ciąży. Dotyczy to zwłaszcza niewielkich krwiaków, w których krew krzepnie, a sam krwiak zabliźnia się. Bardziej niebezpieczne są duże krwiaki w macicy , które mogą spowodować odklejenie jaja od ściany macicy. Groźne, bo zagrożone poronieniem, jest również ulokowanie się krwiaka między łożyskiem a ścianą macicy, które może uniemożliwiać transport tlenu i składników odżywczych do płodu lub umiejscowienie go między dwoma płatami łożyska, co może powodować odklejenie łożyska.

Przeczytaj: Łożysko przodujące - wyjaśniamy, czy jest zagrożeniem dla ciąży?

Krwiaki podkosmówkowe – leczenie

Leczenie krwiaków macicy polega głównie na oszczędnym trybie życia. Dźwiganie, nadmierny wysiłek czy skurcze macicy spowodowane np. odwodnieniem, a także współżycie seksualne mogą prowadzić do silnego krwotoku. Coraz częściej odchodzi się od zaleceń przymusowego leżenia, które może przynieść więcej szkód dla zdrowia przyszłej mamy niż pożytku. Stosuje się je wyłącznie przy krwiakach o bardzo dużej powierzchni. Niekiedy lekarz zaleca podanie ciężarnej witaminy C, która przyspiesza wchłanianie się krwiaka, leków rozkurczowych zapobiegających skurczom macicy lub leków hormonalnych podtrzymujących ciążę. Niekiedy podawane są leki rozrzedzające krew, których celem jest usunięcie skrzepu. Pacjentka cały czas musi być pod kontrolą ginekologa.

Czym są krwiaki pozałożyskowe

Innym rodzajem krwiaków, dużo rzadszym są krwiaki pozałożyskowe, spowodowane przedwczesnym odklejaniem się łożyska. Łożysko jest dla dziecka źródłem tlenu oraz składników odżywczych. Jego przedwczesne odklejenie się (prawidłowe następuje dopiero po porodzie, zaraz po narodzinach dziecka) może spowodować problemy z dotlenieniem i odżywieniem płodu, co w konsekwencji może prowadzić do jego obumarcia lub nieprawidłowego rozwoju. Niebezpieczeństwo związane z odklejeniem się łożyska zależy od stopnia jego oddzielenia się od ściany macicy.

Krwiaki pozałożyskowe – przyczyny

Przedwczesne oddzielenie się łożyska wiąże się zawsze z mniej lub bardziej intensywnym krwotokiem. Jest on spowodowany krwiakiem pozałożyskowym, który powstaje w miejscu oddzielenia się łożyska: między ścianą macicy a matczyną stroną łożyska. Krwiak rozpoznaje się podczas badania USG, chyba że łożysko umiejscowione jest zlokalizowany jest na tylnej ścianie macicy – wtedy nie zawsze jest widoczny.

Krwiaki pozałożyskowe – leczenie

Postępowanie przy krwiaku pozałożyskowym polega na zahamowaniu krwawienia i zależy od stopnia odklejenia się łożyska. Jeżeli krwiak i krwawienie jest niewielkie, po obserwacji w szpitalu i po podaniu leków pacjentka może wrócić do domu z zaleceniem ograniczenia wysiłku. Jeżeli stopień odklejenia się łożyska jest duży i zagraża życiu dziecka, lekarze decydują się na jak najszybsze rozwiązania ciąży.

Polecamy: Krwawienie implantacyjne: jakie są jego przyczyny, objawy i czym się różni od miesiączki?

Co wiesz o badaniach w ciąży?

Pytanie 1 z 13
Badania morfologiczne krwi wykonuje się po to, aby: