Homeopatia w ciąży to jedna z form medycyny naturalnej. Dlatego jest bezpiecznym sposobem na ból w ciąży, przeziębienie i inne infekcje. Leki homeopatyczne to rozwiązanie dla osób, które boją się przyjmowania normalnych leków w okresie oczekiwania na dziecko. Niestety, skuteczność leków homeopatycznych poddawana jest ciągle w wątpliwość. Czy homeopatia w ciąży jest bezpieczna i skuteczna?
Spis treści
- Czym jest homeopatia w ciąży?
- Homeopatia w ciąży - czy jest bezpieczna?
- Czy homeopatia w ciąży jest skuteczna?
- Homeopatia w ciąży - na co pomaga?
- Homeopatia przy porodzie
Czym jest homeopatia w ciąży?
Homeopatia opiera się na zasadzie podobieństwa, zgodnie z którą pewne substancje wywołują u osób zdrowych objawy choroby, u chorego zaś, mającego takie dolegliwości, mogą je zwalczać. Pod warunkiem, że zostaną podane w bardzo małych dawkach. Oznacza to np. że osobie, która ma wysoką temperaturę, zaleca się preparat zawierający substancję… wywołującą gorączkę.
Preparaty homeopatyczne wytwarza się wyłącznie z substancji naturalnych (roślinnych, pochodzenia zwierzęcego i minerałów) w procesie tzw. potencjalizacji, polegającej na stopniowym, coraz większym rozcieńczaniu substancji leczniczej. Czasem rozcieńczenie jest tak duże, że gotowy lek zawiera zaledwie milionową część substancji wyjściowej.
Ale homeopaci uważają, że to całkowicie wystarcza, by pobudzić w organizmie chorego naturalne mechanizmy samonaprawcze. Zapewniają też, że dzięki tak dużemu rozcieńczeniu leki te są bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Homeopatia w ciąży - czy jest bezpieczna?
Co robić, kiedy w czasie oczekiwania na dziecko pojawiają się kłopoty ze zdrowiem? Czy obawa o dziecko oznacza, że trzeba się męczyć z dolegliwościami? Zdaniem zwolenników medycyna naturalnej rozwiązaniem jest homeopatia.
- Homeopatia w ciąży oferuje bezpieczne leki i preparaty, przygotowane bez chemii, tylko na bazie naturalnych składników – zachęca pediatra homeopata dr Joanna Gzik. - Wytwarza się je w procesie tzw. potencjalizacji, polegającym na stopniowym, coraz większym rozcieńczaniu substancji leczniczej. To ma pobudzić w organizmie chorego mechanizmy samonaprawcze.
Jeśli więc przyszła mama ma lekką infekcję dróg oddechowych, nie występuje wysoka gorączka i lekarz nie zaleci bardziej inwazyjnej terapii, może wystarczyć homeopatia. – Jeżeli katar jest obfity, łzawią oczy, a nos jest czerwony i podrażniony, to pomoże Allium cepa, gdy dodatkowo bolą zatoki – polecam Cinnabaris, Lachesis czy Apis mellifica. Ale zawsze leczenie musi ustalić lekarz homeopata po zbadaniu chorego i zebraniu dokładnego wywiadu – dodaje dr Gzik.
Czytaj: Alergia w ciąży - czy w ciąży można brać leki przeciwalergiczne?
1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy
Jeśli jesteś w ciąży, a chcesz zastosować lek homeopatyczny, powinnaś skontaktować się ze swoim lekarzem ginekologiem.
- Nie zażywaj leków homeopatycznych na własną rękę. Powinien je zalecić dobry homeopata na podstawie szczegółowego wywiadu.
- Koniecznie zapoznaj się z informacjami na opakowaniu bądź z ulotką dołączoną do leku.
- Zanim je zastosujesz, skonsultuj się ze swoim lekarzem ginekologiem.
- Pamiętaj, że leki homeopatyczne zwykle wspomagają leczenie i nie zastępują medycyny tradycyjnej.
- Jeśli wystąpią niepożądane objawy, odstaw lekarstwo.
Czy homeopatia w ciąży jest skuteczna?
Zanim jednak zdecydujesz się na jakikolwiek lek homeopatyczny, musisz wiedzieć, że homeopatia budzi kontrowersje i często zupełnie sprzeczne opinie. Zwolennicy homeopatii wskazują na pozytywne aspekty tej metody – leczenie przyczyn, a nie tylko objawów choroby, mobilizowanie naturalnych sił odpornościowych, brak niepożądanych działań ubocznych, ryzyka przedawkowania, a także przeciwwskazań dla dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących.
Jest wiele osób, które twierdzą, że ta terapia im pomogła. Jednak świat nauki pozostaje wobec homeopatii krytyczny. Wciąż bowiem nieznane są mechanizmy jej działania, a jej skuteczność nie jest potwierdzona naukowo.
Według prestiżowego pisma medycznego „The Lancet”, leki homeopatyczne działają podobnie jak sugestia (tzw. efekt placebo). Dlatego lekarze ginekolodzy odnoszą się do homeopatii z rezerwą.
Homeopatia w ciąży - na co pomaga?
Jakie dolegliwości w okresie ciąży można leczyć homeopatią? Ratunek w granulkach mogą znaleźć te przyszłe mamy, którym w pierwszych tygodniach ciąży dokuczają mdłości. Można je zmniejszyć lub całkowicie wyleczyć, stosując Ipecę, Sepię czy Cocculus.
Ciąża to również czas burzy hormonalnej. Wiele przyszłych mam dopada huśtawka emocjonalna, nastroje zmieniają się w mgnieniu oka. – Mamom, które łatwo przechodzą od płaczu do śmiechu, są labilne emocjonalnie, jednym słowem mają oczy w mokrym miejscu, możemy pomóc – zapewnia dr Joanna Gzik. – Idealna jest Ignatia, bo bardzo ładnie wycisza emocje, uspokaja.
Świetnie działa też u tych kobiet, które mają skłonności do skurczów, bólów i naprężeń brzucha (bo wiele takich objawów pojawia się lub nasila pod wpływem stresu czy niepokoju), a także do przedwczesnych porodów. To leczenie można wspomóc, podając działający rozkurczowo Colocynthis i spokojnie doczekać właściwego terminu porodu.
Oczywiście nie mówię o sytuacji, gdy dochodzi do poronienia zagrażającego, gdy występują zaburzenia hormonalne albo kobieta krwawi. Wtedy interweniować musi ginekolog, a homeopatia jedynie wspomoże leczenie.
Homeopatia przy porodzie
Lekarze homeopaci polecają też zażywanie odpowiednich granulek w okresie okołoporodowym. Przede wszystkim leki homeopatyczne pomogą opanować strach przed bólem, trapiącym prawie każdą przyszłą mamę.
– Są one całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Jeżeli kobieta trzęsie się ze strachu i myśli: „Nie dam rady, nie dam rady”, można podać jej preparat Gelsemium. Jest idealny dla tych mam, które panicznie boją się porodu – mówi dr Gzik i zapewnia, że przygotowanie do fizjologicznego porodu też może być proste.
– Gdy zaczynają pojawiać się skurcze przepowiadające, podajemy raz dziennie granulki Caulophyllum i Actea racemosa. Jeżeli ciężarna nie zauważyła tych skurczów wcześniej i poród już się rozpoczął, nadal nic straconego. Można je podać w czasie samego porodu: naprzemiennie, co pół godziny po trzy granulki. Pomogą one w łatwiejszym, efektywniejszym rozwieraniu się szyjki macicy, aby dziecko mogło bez problemu przejść przez kanał rodny.
Zdaniem lekarzy homeopatów, warto także przed porodem oraz w dniu porodu przyjąć Arnicę. To lek, który stosuje się przy urazach, ale działa ona też wzmacniająco na naczynia krwionośne. Zmniejsza ryzyko krwotoku i skłonność do pękania naczynek krwionośnych na twarzy oraz w spojówkach – takie problemy mogą się pojawić w trakcie wysiłku, podczas silnego parcia. Arnica, przyjęta przez mamę, chroni również naczynka dziecka.
Czytaj: Poród krok po kroku: zobacz, co cię czeka w kolejnych etapach porodu
Dozwolone i zabronione leki w ciąży
miesięcznik "M jak mama"