Leżenie na brzuchu w ciąży może być po prostu niemożliwe: duży brzuszek sprawia, że nie da się wygodnie ułożyć w tej pozycji. Jednak do czasu, kiedy jest on jeszcze niewidoczna, czyli na początku ciąży możesz spać na brzuchu – pod warunkiem, że leżąc tak, jest ci wygodnie i czujesz się dobrze.
Spis treści
- Kiedy wolno leżeć na brzuchu w ciąży?
- Jaka jest najlepsza pozycja do leżenia w ciąży?
- Czy warto kupić poduszkę do leżenia w ciąży?
Kiedy wolno leżeć na brzuchu w ciąży?
We wczesnym etapie okresu oczekiwania na dziecko leżenie na brzuchu w ciąży nie stanowi żadnego zagrożenia dla płodu, który jest tak maleńki, że bezpiecznie skrywa się w macicy chroniony ciałem mamy: jamą brzuszną i kością łonową.
Inaczej jest w drugi i trzecim trymestrze, gdy brzuch zaczyna „wystawać” i robi się duży. Wówczas, leżenie w tej pozycji jest po prostu niewygodne – to tak, jakbyś spała z poduszką lub piłką pod brzuchem.
Ale oprócz tego taka pozycja może być po prostu niebezpieczna dla dziecka. W ułożeniu na brzuchu macica (a więc i znajdujący się w niej płód) jest uciskana – ponieważ jest ona tylko miękkim mięśniem, dlatego nie jest w stanie utrzymać tego nacisku z dala od dziecka.
Taki ucisk może być dla dziecka niewygodny, ale w skrajnych przypadkach może też prowadzić do uszkodzeń.
Lekarze odradzają leżenie na brzuchu w ciąży kobietom, u których brzuszek jest już większy i zalecają inne korzystniejsze z punktu widzenia maleństwa pozycje. Szczególnie zwracają na to uwagę kobietom z ciążą zagrożoną.
Czytaj też: Jak rośnie brzuch w ciąży
Ułożenie dziecka w brzuchu: główkowe, miednicowe i poprzeczne
Jaka jest najlepsza pozycja do leżenia w ciąży?
Jaka zatem jest najlepsza pozycja do spania w ciąży? Zdaniem specjalistów, najdogodniejsze i najzdrowsze dla dziecka jest to, gdy jego mama układa się do snu na lewym boku. To zdecydowanie lepsze niż leżenie na prawym boku, a także na plecach – o brzuchu nie wspominając. Dlaczego?
W pozycji na plecach macica uciska na naczynia krwionośne jamy brzusznej, a w pozycji na prawym boku – na żyłę główną dolną. To powoduje gorszy przepływ krwi do serca, czego konsekwencją są obrzęki nóg, a przede wszystkim trudności z dopływaniem krwi do płodu.
Układając się na lewym boku, unikasz takiej sytuacji – zmniejszasz ucisk na duże naczynia żylne i poprawiasz przepływ krwi przez łożysko. To bardzo ważne, ponieważ wraz z krwią do płodu dociera tlen oraz substancje odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu.
Zobacz: Bezsenność w ciąży: przyczyny problemów ze snem
Czy warto kupić poduszkę do leżenia w ciąży?
Jeśli jesteś fanką spania na brzuchu i w czasie snu zdarza ci się nieświadomie podkręcić, zainwestuj w poduszkę ciążową – tzw. kojec. To miękki wałek, który możesz podłożyć sobie pod plecy lub brzuch, tak aby uniemożliwić sobie wiercenie się w łóżku.
Zobacz: Poduszki do spania w ciąży - nasz PRZEGLĄD
Nie martw się też na zapas – jeśli nieświadomie przekręcisz się np. plecy i zmniejszy się stopień dotlenienia organizmu, on sam da ci o tym znać zawrotami głowy lub po prostu przebudzeniem. Podobnie jest z dzieckiem – gdy zaczyna mu brakować tlenu, gwałtownie się rusza, co zwykle niepokoi mamę i zmusza ją do zmiany pozycji ciała.
To, kiedy zacznie rosnąć brzuch, to indywidualna sprawa, która zależy m.in. od budowy ciała i tuszy przyszłej mamy. Zazwyczaj pojawia się on 12. a 24. tygodniem ciąży.