Masz dość ciąży i związanych z nią dolegliwości? Nie jesteś jedyną kobietą, która jest już znudzona i zmęczona ciążą.
Spis treści
- Dlaczego masz dość ciąży?
- Masz prawo mieć już dość ciąży
- Co robić, by poczuć się lepiej?
- Czy martwić się znużeniem ciążą?
Dlaczego masz dość ciąży?
Ostatni trymestr to nie jest to, co przyszłe mamy lubią najbardziej. Wręcz przeciwnie: wszystko, co było ekscytujące i nowe na początku ciąży, teraz stało się nużące, a coraz większy brzuszek sprawia, że codzienne funkcjonowanie staje się coraz trudniejsze i bardziej uciążliwe.
Bo nie ma nic ekscytującego w tym, że chodzi się do toalety kilkanaście razy dziennie, a zwykłe odwrócenie się w łóżku na drugi bok staje się niemal operacją logistyczną. W ostatnich tygodniach ciąży pojawiają się również – lub bardzo nasilają – takie problemy, jak zgaga, popuszczanie moczu, zaparcia.
Także emocjonalna i psychologiczna strona ciąży jest męcząca i trudna do wytrzymania – huśtawki nastroju, roztargnienie i zapominanie o wielu sprawach oraz obawy o przyszłość zbierają wtedy swoje żniwo. Nic więc dziwnego, że niejedna kobieta w późnej ciąży ma ochotę wykrzyczeć: mam dość! Kiedy to się wreszcie skończy?
Masz prawo mieć już dość ciąży
Większość jednak nie mówi tego głośno i wprost – najwyżej w wąskim, zaufanym gronie. Może czują, że nie wypada narzekać, że będą się wydawać niewdzięczne, jeśli nie będą się cieszyć każdą sekundą ciąży? Bo przecież ciąża to „stan błogosławiony”, więc kobieta powinna stale okazywać, jaka jest szczęśliwa i radosna, że nosi dziecko.
Ale przecież gdy czujemy się fizycznie i psychicznie źle, nie można udawać, że jest inaczej. My mówimy: masz prawo czuć się zmęczona i znużona ciążą, i masz prawo to okazywać. Nie martw się, że mówiąc o swoim dyskomforcie, nudzie czy innych przykrych odczuciach, odstajesz od normy, że coś jest z tobą nie tak. Jest całkiem sporo mam, które czują się dokładnie tak samo!
Czytaj również: Senność i zmęczenie w ciąży – jak sobie z nimi radzić?
Co może cię zaskoczyć w 3 trymestrze ciąży?
Co robić, by poczuć się lepiej?
Dobrym pomysłem jest zajęcie się czymś zupełnie niezwiązanym z ciążą i dzieckiem. Spróbuj zorganizować sobie czas – podejmując nowe wyzwania lub po prostu robiąc to, co lubiłaś robić kiedyś – tak aby twoje myśli skupiły się na czymś innym niż ciąża. Oto kilka pomysłów i propozycji.
-
Spędzaj czas z przyjaciółmi i znajomymi
Jeśli czujesz się na siłach, zapraszaj ich do domu, a jeśli nie – spotykajcie się na mieście albo chociaż ciesz się długimi rozmowami przez telefon. Podczas takich spotkań i rozmów staraj się zupełnie pomijać temat swojej ciąży, a gdy ten wątek się pojawi, po prostu przekieruj rozmowę z powrotem na inne tematy.
-
Zaplanuj i wykonaj jakieś konkretne zadanie
Może to być na przykład zrobienie większej ilości mrożonych posiłków – będą jak znalazł na pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka. Możesz też zrobić porządek w kuchennych szufladach, wywołać zdjęcia i umieścić je w albumach albo uporządkować szafę z ubraniami. W domu zawsze jest sporo takich rzeczy do zrobienia – pamiętaj jednak, że muszą to być czynności, które nie obciążą cię fizycznie – większe sprzątanie czy dźwiganie ciężkich sprzętów odpada!
-
Odpręż się i zrelaksuj
Pozwól sobie na odrobinę luksusu i skorzystaj z odprężającego masażu albo wyjazdu do SPA. Tylko upewnij się, że masażysta jest przeszkolony w zajmowaniu się kobietami w ciąży. Ewentualnie możesz zapisać się na pedikiur – sama już raczej nie dasz rady tego zrobić – lub zabieg na twarz.
-
Pielęgnuj relację ze swoim partnerem
Umawiajcie się na romantyczne randki i wspólne wyjścia, dopóki jeszcze nie ma dziecka. Niezależnie od tego, czy wybierzecie się na spokojną wycieczkę za miasto, czy pójdziecie na elegancką kolację – ważne jest, abyście skupili się na sobie. Rozmawiajcie o swoich uczuciach, mówcie sobie miłe rzeczy, jak najwięcej się przytulajcie – takie chwile zostaną w pamięci na dłużej i podładują twój emocjonalny akumulator. Jeśli masz już dzieci, pomyśl o wynajęciu na ten czas opiekunki do dziecka.
-
Wykonuj delikatne ćwiczenia
Nawet w późnej ciąży można i trzeba zażywać ruchu, pod warunkiem że ciąża rozwija się prawidłowo. Nie może to być ruch forsowny, ale ciążowa joga, pilates czy relaksujące kąpiele w basenie są jak najbardziej wskazane. A jeśli to dla ciebie za duży wysiłek, spróbuj chociaż codziennie wychodzić na spacery na świeżym powietrzu.
-
Zanurz się w innym świecie
Oczywiście nie dosłownie, ale dobrze ci zrobi przeczytanie jakiejś intrygującej, soczystej powieści lub obejrzenie trzymającego w napięciu serialu. To doskonałe sposoby na przeniesienie twoich myśli w inne miejsce lub czas, by nie krążyły teraz wokół tego, co tu i teraz.
-
Poszukaj i wybierz imię dla dziecka
Jeśli jeszcze go nie masz, to pora się nad tym zastanowić, bo to poważna sprawa. Przeglądaj słowniki i spisy imion, zobacz, jakie imiona są teraz najbardziej popularne (i lepiej z nich... zrezygnuj), a te, które najbardziej podobają się tobie i ojcu dziecka, „wypróbuj w praktyce”, czyli sprawdź, czy będą dobrze brzmieć razem z nazwiskiem, czy mają ładne dziecięce zdrobnienia itd.
-
Dołącz do społeczności przyszłych mam w internecie
Tam możesz ponarzekać na to, co cię wkurza, podzielić się swoimi spostrzeżeniami, zapytać, jak się czują inne kobiety na tym samym etapie ciąży. Fora internetowe czy grupy na Facebooku to dobre miejsca do dzielenia się radami i wskazówkami, zadawania pytań, wzajemnego wspierania się – co służy poprawie samopoczucia w ciąży.
Czy martwić się znużeniem ciążą?
W większości przypadków poczucie nudy w ciąży i chęć jej jak najszybszego zakończenia nie jest powodem do niepokoju. Samym znudzeniem ciążą, które łączy się z niecierpliwym czekaniem na poród, jeszcze nie ma się co martwić. Ale jeśli przez dłuższy czas czujesz się psychicznie bardzo źle – nic cię nie interesuje i nie sprawia radości – mogą to być objawy depresji, która występuje nie tylko po porodzie, ale również w ciąży.
Koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem lub położną, jeśli od dłuższego czasu czujesz uporczywy smutek, masz poczucie, że w twoim życiu nie ma nic przyjemnego i fajnego, pragniesz wycofania się z życia, przerastają cię zwykłe, codzienne czynności: nie masz siły i chęci zrobić sobie śniadanie, wziąć kąpiel, wstać z łóżka...
Szacuje się, że na depresję w czasie ciąży cierpi średnio jedna na 10 przyszłych mam. Na szczęście obecnie – zgodnie z nowym standardem opieki okołoporodowej – każda kobieta ma w ciąży wykonywane testy oceny ryzyka i nasilenia objawów depresji. Powinny one być wykonywane dwukrotnie w ciąży (w 11.–14. tygodniu oraz w 33.–37. tygodniu) i raz po porodzie (podczas wizyty po połogu).
Nieleczona depresja nie jest korzystna dla ciebie i twojego dziecka, dlatego ważne jest, aby uzyskać pomoc. Warto wiedzieć, że większość przypadków depresji związanej z ciążą można leczyć. Ważne, by szukać pomocy, bo im szybciej się ją otrzyma, tym szybciej kobieta znów może cieszyć się ciążą.
Czytaj: Depresja w ciąży - czy można stosować leki antydepresyjne w ciąży?
Dokumenty do porodu: badania i dokumenty potrzebne w szpitalu
Jeśli to depresja, trzeba ją leczyć
Treść: Jest to konieczne nie tylko ze względu na matkę, lecz także dziecko. Nieleczona depresja w ciąży skutkuje wzrostem kortyzolu we krwi matki, krwi pępowinowej i w płynie owodniowym. Wzrastają stężenia interleukin prozapalnych, co może stanowić przyczynę porodu przedwczesnego, a w późniejszym okresie wywołuje zaburzenia o charakterze poznawczym u dziecka.
Są badania, które dowodzą, że takie niemowlęta wolniej rozwijają się psychoruchowo, później zaczynają mówić. Dzieci depresyjnych matek prawdopodobnie będą też miały większą skłonność do zapadania na choroby, u których podłoża leżą reakcje prozapalne – zaliczają się do tego także choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość czy cukrzyca.