Masaż w ciąży to znakomity zabieg pielęgnacyjny i relaksujący. Podpowiadamy, jaki masaż w ciąży będzie bezpieczny, przyjemny i skuteczny. Zobacz, jak wykonać masaż pleców, brzucha, ud i nóg w ciąży.
Spis treści
- Czy warto robić masaż w ciąży?
- Bezpieczny masaż dla kobiet w ciąży - o tym warto pamiętać
- Czego użyć do masażu w ciąży - krem czy oliwka?
- Kiedy wykonywać masaż w ciąży?
- Masaż brzucha, piersi, ud w ciąży - zrób to sama
- Masaż kręgosłupa i nóg - idź do specjalisty
- Przeciwwskazania do masażu w ciąży
Czy warto robić masaż w ciąży?
Nawet jeśli nigdy wcześniej się nie masowałaś, podczas ciąży prawdopodobnie odczujesz taką potrzebę. Powodów do masażu w ciąży będzie przynajmniej kilka – narastające wraz z każdym miesiącem zmęczenie, spowodowane coraz większym ciężarem brzucha, opuchnięte nogi, dolegliwości kręgosłupa, a nawet chęć zadbania o skórę, której w czasie ciąży potrzebne jest wyjątkowe traktowanie.
Możliwości są dwie. Mniej skomplikowany masaż piersi, brzucha czy ud można wykonać samodzielnie, w zaciszu własnej łazienki albo na kanapie przed telewizorem.
Masaż w ciąży kręgosłupa, relaksujący lub antyrozstępowy przy użyciu specjalistycznych kosmetyków lepiej powierzyć specjaliście. Masaż w ciąży wykonywane jest zawsze w pozycji bezpiecznej i wygodnej dla kobiety, zwykle na boku, na siedząco lub półsiedząco.
Bezpieczny masaż dla kobiet w ciąży - o tym warto pamiętać
Co jest ważne, by masaż w ciąży był bezpieczny i sprawiał ci przyjemność?
- Masuj ciało po wieczornej kąpieli lub – jeśli preferujesz masaż pod prysznicem – podczas niej. Masaż delikatnie rozgrzewa, a jednocześnie odpręża, dobrze więc, byś nie musiała już później nigdzie wychodzić.
- Niezależnie od rodzaju wybranego masażu ważne jest, by ciało masować okrężnymi ruchami, od dołu ku górze (bo ten kierunek pobudza mikrokrążenie w skórze i poprawia jej ukrwienie, sprawiając, że tlen i składniki odżywcze docierają do każdej komórki).
- Intensywność masażu dostosuj do masowanego miejsca. Będąc w ciąży delikatniej masuj brzuch i piersi – omijaj sutki, bo ich stymulacja pobudza wydzielanie oksytocyny, hormonu odpowiedzialnego za skurcze macicy. Silniej natomiast masuj pośladki, uda i biodra.
- Czego użyć do masażu w ciąży? Na dłoń, gąbkę albo masażer wylej odrobinę oliwki lub kremu przeciw rozstępom. Masaż w ciąży będzie wtedy skuteczniejszy, a dodatkowo bardziej przyjazny dla skóry (intensywne tarcie bez poślizgu, jaki daje kosmetyk, mogłoby uszkodzić naskórek).
- Będąc w ciąży brzuszek najlepiej masować na siedząco, delikatnie „obszczypując” skórę i lekko pociągając ją do góry. W takiej pozycji najłatwiej jest uchwycić skórę na brzuchu. Jeśli nie odpowiada ci ten rodzaj masażu, zamiast obszczypywać, skórę na brzuchu możesz masować okrężnymi ruchami – kciuki połóż na bokach, a palcami skierowanymi w stronę pępka zataczaj koła.
- Opuchnięte łydki to częsta dolegliwość w ciąży. Łydki najwygodniej ci będzie masować, gdy ułożysz je na podwyższeniu. Jeśli twój brzuszek jest już spory, poproś o pomoc partnera albo kogoś z rodziny, bo sama możesz ich nie dosięgnąć. Łydki też masuj ruchami okrężnymi, od stóp w kierunku kolan, lekko ugniatając skórę. Najlepiej użyć chłodzącego żelu zmniejszającego opuchliznę.
Czego użyć do masażu w ciąży - krem czy oliwka?
To, czy podczas masażu w ciąż wykorzystać oliwkę czy krem, zależy od stanu skóry i jej potrzeb. Jeśli nie masz jeszcze rozstępów, możesz użyć zarówno kremu przeciw rozstępom, jak i oliwki (dobrze, by zawierała ona olejki o udowodnionym działaniu, jak olejek migdałowy, makadamia, jojoba, olej sojowy i słonecznikowy, a także witaminę E). Jeśli rozstępy już się pojawiły, lepszy będzie krem, który nie tylko zapobiega rozstępom, ale też zmniejsza już istniejące.
Kiedy wykonywać masaż w ciąży?
Eksperci zajmujący się nauką o rytmach biologicznych radzą, by wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, a więc również masaże, wykonywać po godzinie 18. Wtedy bowiem skóra zaczyna przygotowywać się do nocnej odnowy. Lekko wzrasta temperatura ciała, otwierają się pory skóry, a naczynia krwionośne szybciej transportują krew, dzięki czemu tempo wchłaniania składników pielęgnacyjnych również jest większe. Masaż przed pójściem spać będzie skuteczniejszy niż ten, który zrobisz po wstaniu z łóżka.
Masaż brzucha, piersi, ud w ciąży - zrób to sama
Samodzielny masaż w ciąży potraktuj jak zabieg pielęgnacyjny, W domu możesz masować te miejsca, do których masz łatwy dostęp – stopy, łydki, uda, brzuch czy piersi. Taki masaż to bardzo dobry sposób, by poradzić sobie z opuchlizną nóg po ciężkim dniu, i – co także istotne – zawalczyć o skórę bez rozstępów.
Podczas ciąży na skutek działania hormonów słabną znajdujące się pod skórą włókna podporowe – kolagen i elastyna.Masaż, wykonywany w ciąży raz czy dwa razy dziennie, pomaga pobudzić komórki do regeneracji, co bezpośrednio wzmacnia owe włókna.
Będą w ciąży możesz masować ciało na dwa sposoby: pod prysznicem (przy użyciu szorstkiej gąbki) oraz tradycyjnie, dłonią albo masażerem.
Zobacz też: Jakie zabiegi kosmetyczne są odpowiednie dla kobiety w ciąży?
Bóle mięśni w ciąży - z czego wynikają i jak je złagodzić
Masaż kręgosłupa i nóg - idź do specjalisty
Jeśli lekarz prowadzący ciążę wyrazi zgodę, a ty masz na to ochotę, warto od czasu do czasu chodzić będąc w ciąży na masaże do gabinetu kosmetycznego. Klasyczny masaż nie tylko doskonale cię zrelaksuje, ale też przygotuje do porodu, zmniejszy ciążowe dolegliwości.
Najlepiej udać się na masaż do salonu, który specjalizuje się w zabiegach dla kobiet w ciąży, co daje gwarancję, że wykona go fachowiec. By było widać i czuć efekty, na masaże w ciąży trzeba chodzić regularnie. Z jakich typów masaży możesz bezpiecznie korzystać, będąc w ciąży?
Podczas ciąży w gabinecie można wykonywać tylko masaż klasyczny. Masaże w ciąży z użyciem aparatów są odradzane, gdyż dotyk głowicy nie jest aż tak precyzyjny jak ucisk dłoni.
Nie stosuje się również masażu tajskiego czy shiatsu, czyli technik, które pobudzają na ciele punkty refleksoteryczne, zaś refleksoterapia stóp jest dozwolona tylko wtedy, gdy masaż wykonuje dyplomowany refleksoterapeuta.
- Profesjonalny masaż w ciąży: manualny drenaż limfatyczny
Pomaga zmniejszyć obrzęki nóg, powstałe na skutek zwężenia naczyń, odprowadzających limfę z okolic miednicy, a także ograniczonej aktywności i zwiększenia masy ciała. Masowanie okolic narażonych na opuchliznę (zwłaszcza stóp i łydek) wspiera proces przenikania płynu tkankowego do naczyń limfatycznych, co pomaga zarówno zmniejszyć obrzęki, jak również – przy regularnym korzystaniu z zabiegów – niemal całkowicie im zapobiec.
- Profesjonalny masaż w ciąży: rozluźniający
Warto się na niego zdecydować, jeśli dokuczają ci bóle kręgosłupa i stawów. Podczas zabiegu masażysta uciska i masuje konkretne punkty na ciele, dzięki czemu mięśnie się rozluźniają. To przynosi ulgę więzadłom i stawom, zmniejszając dolegliwości bólowe w okolicy barków, szyi i kręgosłupa (zwłaszcza jego odcinka lędźwiowego, który najbardziej cierpi z powodu przesunięcia się środka ciężkości ciała, związanego z powiększającym się brzuchem).
Z reguły przyszła mama może wybrać sobie pozycję, w jakiej jest jej najwygodniej – może leżeć na boku lub ułożyć się w pozycji półsiedzącej.
- Profesjonalny masaż w ciąży: relaksacyjny
Pomaga przy bezsenności, przywraca prawidłowe krążenie i ciśnienie krwi, zmniejsza też dolegliwości związane ze stresem, takie jak bóle szyi, głowy, pleców, depresję czy nadpobudliwość. Masaż zmniejsza napięcie mięśni, odpręża, znosi też napięcie psychiczne. Wykonywane przez masażystę ruchy są spokojne, łagodne, rytmiczne, dzięki czemu oddziałują nie tylko na mięśnie, ale też na psychikę. Jeśli jest prawidłowo wykonany, mięśnie całego ciała rozluźniają się do tego stopnia, że zasypiamy na leżance. Zabiegowi często towarzyszy nie tylko cicha muzyka, lecz także aromatyczne kadzidełka i pachnące olejki – warto wcześniej poprosić o możliwość powąchania ich, bo w ciąży zwiększa się wrażliwość na zapachy i niektóre z nich mogą się teraz wydać nieprzyjemne, co zniweczy efekt zabiegu.
- Profesjonalny masaż w ciąży: ujędrniający
Masaż w ciąży ujędrniający, który oferowany jest przez gabinety kosmetyczne ma na celu zapobieganie rozstępom i poprawę kondycji skóry. Sprawia, że staje się ona nie tylko bardziej odporna na rozciąganie (a więc ryzyko powstania rozstępów jest mniejsze), ale też dotlenia tkanki i polepsza ich ukrwienie, dzięki czemu regenerują się szybciej. To ma znaczenie, jeśli masz już rozstępy, bo dzięki masażowi łatwiej się ich pozbędziesz. Podczas masażu wykorzystywane są profesjonalne kosmetyki bezpieczne dla kobiet w ciąży. Wmasowanie olejku lub kremu poprzedza zazwyczaj peeling całego ciała, dzięki któremu skóra lepiej wchłania substancje z kosmetyku. W niektórych gabinetach masaż ujędrniający jest samodzielnym zabiegiem, w innych – tylko jednym z jego elementów. W tym drugim przypadku zazwyczaj po masażu na skórę nakładana jest maska ujędrniająca.
Przeciwwskazania do masażu w ciąży
Na masaż do salonu może chodzić każda kobieta w ciąży, od 4. do 8. miesiąca ciąży, o ile nie ma przeciwwskazań do takich zabiegów. Przed pierwszym masażem konieczna jest wizyta u lekarza prowadzącego, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.
Kiedy nie należy poddawać się zabiegom masażu w ciąży? Do przeciwwskazań należą wszelkie stany patologiczne, jak:
- krwawienia z dróg rodnych,
- zagrożenie poronieniem lub porodem przedwczesnym,
- łożysko przodujące,
- gestoza,
- przedwczesne skracanie szyjki macicy i rozwieranie się kanału rodnego,
- odklejenie się łożyska przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego,
- a także wszystkie inne stany zagrożenia ciąży (jakie, o tym decyduje lekarz prowadzący).
Masażu nie wykonuje się również, jeśli przyszła mama cierpi na choroby nerek, tarczycy i trzustki, niektóre choroby sercowo-naczyniowe, w przypadku podejrzenia anomalii rozwojowych płodu, jak również wtedy, gdy kobieta ciężarna ma niekontrolowaną cukrzycę albo nadciśnienie tętnicze.
Czytaj również: Masaż krocza w ciąży. Instrukcja, jak masować krocze
Skóra i paznokcie w ciąży: jakich kosmetyków nie używać w pierwszym trymestrze ciąży?
Maseczki na ciążowy brzuszek - czy ten trend to hit, czy kit?
miesięcznik "M jak mama"