Nudności i wymioty w ciąży wieczorem i rano: skąd się biorą wieczorne mdłości w ciąży

2020-02-05 11:16

Nudności i wymioty w ciąży pojawiają się również wieczorem. Wcale nie są wyłącznie "poranna" dolegliwość. Nie wiadomo na pewno, co je powoduje i nie ma też niezawodnej metody, by się jej pozbyć.

Nudności i wymioty w ciąży wieczorem

i

Autor: Getty images

Spis treści

  1. Nudności w ciąży: problem poranny i wieczorny
  2. Co pomaga na mdłości w ciąży? Spróbuj tego!
  3. Przyczyny nudności w ciąży

Wieczorne nudności w ciąży to powszechna dolegliwość, mimo że mdłości kojarzy się z porankami. "Mdli mnie rano, w ciągu dnia, wieczorami, a nawet w nocy. Kilka razy na dzień wymiotuję. Ja już prawie nic nie jem. Mam dość! Czy to jest naprawdę normalne? Co to za norma, która człowieka wykańcza?!” – pisze jedna z naszych czytelniczek w e-mailu do redakcji.

No właśnie – skąd się biorą nudności i wymioty w ciąży i dlaczego występują nie tylko rano, ale i wieczorem? Kiedy problem przestaje być normą i co wtedy robić? Spróbujemy o tym opowiedzieć, choć to nie takie proste, bo sami naukowcy nie są tu zgodni.

Nudności w ciąży: problem poranny i wieczorny

Nudności i wymioty są uważane za najbardziej uciążliwe z dolegliwości, jakie towarzyszą początkom ciąży. Stwierdzono, że ich natężenie i charakter odpowiada tym, jakie występują u... pacjentów onkologicznych poddawanych chemioterapii.

Z badań wynika, że tylko co piąta kobieta może cieszyć się początkiem ciąży bez tych przykrych dolegliwości. Na mdłości uskarża się ok. 30 proc. przyszłych mam, a ponad 50 proc. ciężarnych cierpi zarówno z powodu nudności, jak i wymiotów.

Co więcej, nie jest to dolegliwość epizodyczna, lecz rozciągnięta w czasie na wiele tygodni. Nudności i wymioty pojawiają się najczęściej już ok. 4.6. tygodnia ciąży i wcale nie znikają wraz z końcem I trymestru – jak się najczęściej sądzi.

W większości badanych przypadków ustępują dopiero ok. 20.–22. tygodnia ciąży, a u 10 proc. kobiet trwają przez całe dziewięć miesięcy.

Nudności najczęściej opisywane są w podręcznikach jako poranne. To także mit. Jak wynika z licznych badań, większości kobiet nudności i wymioty towarzyszą przez cały dzień.

Czytaj: Niepowściągliwe wymioty ciężarnych - wymioty, które trudno powstrzymać

Nudności w ciąży: co pomaga? Nietypowe sposoby na mdłości w ciąży

Jak sobie radzić z mdłościami ciążowymi w pracy, sklepie, na uczelni lub w miejscu publicznym?

Dobrze wiedzieć

Co pomaga na mdłości w ciąży? Spróbuj tego!

Sposoby kulinarne

  • Possij plasterek cytryny (bez skórki) lub wypij pół szklanki zimnej wody z 2–3 łyżkami soku z cytryny lub octu jabłkowego.
  • Plasterek lub dwa świeżego imbiru zalej wrzątkiem i parz pod przykryciem przez 10 minut. Przestudzoną herbatkę posłodź miodem i dodaj plasterek cytryny. Drobno starty świeży imbir możesz też jeść na surowo, np. dodając do sałatek.
  • Żuj kilka migdałów obranych ze skórki.

SuplementacjaWitamina B6 łagodzi nudności. Możesz stosować 10–20 mg witaminy B6 dziennie – jako składnik preparatu wielowitaminowego lub osobny preparat.

AkupresuraStymuluj tzw. punkt Neiguan, znajdujący się w okolicy nadgarstka. Uciskaj wewnętrzną stronę nadgarstka kciukiem drugiej ręki (najpierw prawej, a następnie lewej). Ucisk powinien być mocny, ale niebolesny i trwać maks. dwie minuty. Możesz też w tym celu nosić specjalną opaskę.

Ciepły okładW czasie gwałtownego ataku mdłości ułóż się w pozycji półleżącej, przykładając do brzucha termofor z gorącą wodą.

Czytaj: Wymioty w ciąży: bezpieczne i skuteczne sposoby na wymioty w ciąży

Jak sobie z radzić z wymiotami w ciąży? Najskuteczniejsze sposoby na mdłości

Przyczyny nudności w ciąży

Powszechnie uważa się, że nudności i wymioty w ciąży związane są ze wzrastającym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej (hCG), bo objawy rozwijają się równolegle ze wzrostem stężenia tego hormonu we krwi ciężarnej. Stężenie hCG osiąga maksimum w 10.–12. tygodniu – jest to też czas, kiedy nudności i wymioty są najbardziej nasilone.

Wyniki wielu badań wskazują także na zwiększony poziom hCG u ciężarnych cierpiących na tę przypadłość w porównaniu z ciężarnymi bez tych objawów. Potwierdzałoby to też częstsze występowanie nudności i wymiotów w sytuacjach zwiększonego poziomu hCG, np. u kobiet w ciąży bliźniaczej czy oczekujących córki.

Związek z tą dolegliwością mogą mieć też inne hormony, tj. estradiol, estriol, progesteron, prolaktyna. Jednak wyniki badań są niejednoznaczne. Jedni autorzy opisują wyższy poziom estradiolu i niższy prolaktyny u kobiet z nudnościami czy wymiotami, natomiast brak związku z progesteronem oraz estriolem, inni z kolei opisują zmniejszony bądź podwyższony poziom progesteronu.

Istnieją też opinie, że zmiany hormonalne tylko w niewielkim stopniu są odpowiedzialne za te dolegliwości. Bo przecież nie dotyczą one wszystkich ciężarnych (a zmiany hormonalne są u wszystkich) i występują z różnym nasileniem. Dlatego wymienia się także inne czynniki.

Poza hormonami, przyczyn mdłości zwłaszcza wieczornych badacze szukają w stresie, zmęczeniu oraz w czynnikach psychologicznych, podkreślając, że nudności i wymioty mogą być wynikiem ambiwalentnej postawy kobiety wobec ciąży, jej braku gotowości do macierzyństwa, dużego napięcia i lęku odczuwanego w związku z ciążą itp.

Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia nudności i wymiotów są: młody wiek matki, zwiększona masa ciała, nudności i wymioty w poprzedniej ciąży, zaburzenia odżywiania przed ciążą (np. bulimia).

Z kolei zaawansowany wiek matki oraz zażywanie witamin przed ciążą podobno zmniejsza ryzyko wystąpienia nudności i wymiotów. Jedno z badań wykazało również, że częściej występują one u kobiet bezrobotnych lub prowadzących dom niż u tych pracujących poza domem. Mdłości może nasilać stosowanie preparatów z żelazem.

Czytaj także: Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają i czym są spowodowane?

Dieta na mdłości w ciąży: co jeść, by zwalczyć nudności

miesięcznik "M jak mama"