Nadmiar wody w organizmie - jak w ciąży pozbyć się nadmiaru wody?

2020-08-18 10:29

Nadmiar wody w organizmie to typowa przypadłość kobiet w ciąży. Zatrzymanie wody w organizmie powoduje uczucie dyskomfortu - pojawia się wrażenie ciężkości, opuchlizna oraz uczucie zmęczenia. Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Nadmiar wody w organizmie

i

Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Nadmiar wody w organizmie - co go powoduje?
  2. Nadmiar wody w organizmie - objawy
  3. Nadmiar wody w organizmie - jak się go pozbyć?
  4. Nadmiar wody w organizmie - winna sól
  5. Nadmiar wody w organizmie - domowe sposoby

Nadmiar wody w organizmie - pewnie każda kobieta wie, że w ciąży można puchnąć. Co to znaczy? Opuchnięte kostki, "nalana" twarz, wzdęty brzuch i zmęczenie, senność - kobiety ciężarne bardzo często są przygotowywane przez lekarzy na dyskomfort związany z zatrzymaniem się wody w organizmie. Jest to zjawisko naturalne, wynikające ze zmian hormonalnych w ciele.

Trzeba jednak wiedzieć, co powoduje nadmiar wody w organizmie i spróbować maksymalnie wyeliminować wszystkie przyczyny. Nawet niewielka poprawa będzie odczuwalna, zwłaszcza, kiedy brzuch jest już duży, coraz ciężej chodzić, a tu jeszcze pojawia się opuchlizna związana z zatrzymaniem wody...

Czytaj: Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli w którym miesiącu widać brzuch? 

Nadmiar wody w organizmie - co go powoduje?

Jeśli w organizmie zatrzymała się woda, to z cała pewnością to odczujesz. Pojawi się uczucie ciężkości, opuchlizna, przewlekłe zmęczenie. Może pojawić się ból nóg, a brzuch może być wzdęty - co będzie widoczne przy małym brzuszku u ciężarnej. 

Do tego dołóżmy dalsze dolegliwości - zmęczenie, zmienność nastrojów, rozdrażnienie oraz obniżony poziom koncentracji. Najczęstszym powodem zatrzymania wody w organizmie jest zaburzona gospodarka hormonalna, a jak wiemy u ciężarnych zachodzą poważne zmiany. Przyczyną zatrzymania wody w organizmie może być także siedzący tryb życia i nadmiar soli w diecie.

Czytaj: Hormony – dlaczego rządzą naszym ciałem?

Do zatrzymania wody w organizmie dochodzi w wyniku działania hormonów. Rozszerzają się naczynia krwionośne, stają się bardziej przepuszczalne, a w efekcie krew gromadzi się w tkankach i płyny łatwiej wnikają do krwi. W ten sposób organizm przygotowuje się do porodu i do utraty krwi w jego trakcie.

Zatrzymanie wody w organizmie może być także spowodowane zbyt niską podażą płynów w diecie. Organizm zatrzymuje wodę w tkance podskórnej, aby ją magazynować. Dlatego tak ważne jest picie odpowiednich ilości wody w ciągu każdego dnia.

Nadmiar wody w organizmie - objawy

Nadmiar wody w organizmie ciężarne kobiety odczuwają zazwyczaj w końcowym okresie ciąży. Objawy zatrzymania wody w organizmie nasilają się w czasie upałów i w porze wieczornej.

Pojawiają się obrzęki - najczęściej na dłoniach, nadgarstkach, stopach, wokół kostek, a nawet na twarzy. Kobiety mogą uskarżać się także na zmęczenie, senność, rozdrażnienie, obniżenie koncentracji, uczucie ciężkości. 

Nadmiar wody w organizmie - jak się go pozbyć?

Chociaż może zabrzmieć to jak paradoks, to najlepszym sposobem na pozbycie się wody z organizmu jest spożywanie jej w większych ilościach. W ten sposób pobudzimy nasz organizm do usuwania zalegających płynów. Dobrze jest pić, ale pamiętajmy, że najlepsza będzie woda - niegazowana, może być z cytryną. Pić można też ziołowe lub owocowe herbaty, ale uwaga - bez zawartości cukru.

Czytaj: Jaką wodę pić w ciąży?

Aby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu można też jeść owoce, które składają się głównie z wody. Najlepsze z nich? Arbuzy ( zawierają aż 92 proc. wody i dużo potasu) oraz ziemniaki, ogórki, selery czy szparagi sprawdzą się jako remedium na nadmiar wody w organizmie. Owoce z wysoką zawartością wody pobudzają do pracy nerki i tym samym przekładają się na szybkie zapełnianie pęcherza moczowego.

Na nadmiar wody w organizmie i obrzęki pomóc może poprawa krążenia, czyli aktywność fizyczna. Kobietom ciężarnym polecane jest szczególnie pływanie. Warto także w miarę możliwości spacerować. Aktywność fizyczną w ciąży należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Nadmiar wody w organizmie - winna sól

Sól wiąże wodę w tkankach, przez co zwiększa wagę ciała i ciśnienie krwi. Często za zatrzymaniem wody w organizmie stoi właśnie sól - wszyscy powinniśmy unikać słonych przekąsek i mocno solonych potraw, ale kobiety ciężarne - zwłaszcza. Wyeliminowanie soli z diety jest łatwym i szybkim sposobem na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu.

Pamiętajcie, żeby solić makarony i kasze na krótko przed ich wyjęciem - w ten sposób nie zdążą wchłonąć soli i będą miały niższą jej zawartość. Kobiety ciężarne powinny zrezygnować z solenia potraw - sól można zastąpić ziołami.

Nadmiar wody w organizmie - domowe sposoby

  • unoszenie nóg do góry podczas leżenia,
  • kąpiele stóp w wodzie z dodatkiem soli,
  • masaż stóp.

Pamiętaj - dolegliwości związane z nadmiarem wody w organizmie powinny ustąpić zaraz po porodzie (maksymalnie kilka dni po rozwiązaniu).