Nerwica w ciąży: objawy i leczenie

2015-06-22 14:12

Nerwica w ciąży to stan, w którym dominuje nieuzasadniony lęk i niepokój oraz stałe poczucie zagrożenia. Ponieważ ciąża zwykle rodzi stres i obawy u przyszłej mamy, w obliczu dodatkowych czynników potęgujących negatywne emocje, istnieje ryzyko, że ten lęk przyjmie formę poważnych zaburzeń emocjonalnych. Co wtedy?

Depresja w ciąży

i

Autor: thinkstockphotos.com Nerwica w ciąży może wpłynąć na stan zdrowia dziecka.

Spis treści

  1. Nerwica w ciąży – objawy
  2. Czytaj także: >> Baby blues: jak sobie radzić ze smutkiem po porodzie? >>
  3. Leczenie nerwicy w ciąży

Każda ciąża to silne emocje dla przyszłej mamy. Nawet, jeśli dominuje radość, od czasu do czasu wkrada się w to uczucie także odrobina stresu i niepokoju. Lęk o to, czy przyszła mama sobie poradzi, obawy związane z porodem i opieką nad noworodkiem – to całkiem normalne odczucia każdej ciężarnej. Gorsze chwile mogą wynikać również z dolegliwości i pogorszonego samopoczucia. Zmęczenie, emocjonalna chwiejność, zmiany hormonalne, trudne relacje z partnerem, brak wsparcia i zrozumienia, samotność  mają oczywisty wpływ na poziom stresu, który w przypadku niektórych kobiet osiąga niepokojący poziom. Stąd do nerwicy już niedaleko.

Zobacz:

Dotknęła mnie depresja w ciąży: jak sobie z nią poradzić?

Ból w klatce piersiowej w ciąży - przyczyny. Kiedy do lekarza?

Nerwica w ciąży – objawy

Ciąża może być źródłem zaburzeń emocjonalnych, u których podstawy leży silny lęk. U kobiet, które chorowały na nerwicę przed zajściem w ciążę, ciąża może nasilić chorobę. Oprócz poczucia silnego lęku i zagrożenia, kobieta z nerwicą ma problemy z uzyskaniem spokoju, jest w ciągłym napięciu i gotowości. Cierpi na zaburzenia snu spowodowane natrętnymi myślami, ataki paniki, może mieć nerwowe drżenie dłoni i nóg, odczuwać kołatanie serca, a nawet mieć ataki duszności związane z ryzykiem hiperwentylacji. Częstym objawem mogą być również mdłości i wymioty, zawroty głowy, bóle stawów - wszystko na tle tego silnego stresu.

Z występowaniem nerwicy i jej objawów wiążą się również reakcje zachodzące w organizmie. Jak wiadomo, nie są one korzystne dla nienarodzonego dziecka. W przypadku silnej nerwicy w pierwszym trymestrze ciąży może dojść nawet do poronienia. Nerwica osłabia organizm matki, naraża go na infekcje. W chorobie wzrasta poziom hormonów we krwi odpowiedzialnych za stres – kortyzolu i adrenaliny, które mogą wywołać przedwczesny poród lub przyczynić się do niskiej masy urodzeniowej dziecka. Problemy z dusznościami mogą mieć wpływ na niedotlenienie dziecka.

Czytaj także: >> Baby blues: jak sobie radzić ze smutkiem po porodzie? >>

Leczenie nerwicy w ciąży

Nerwica powinna być leczona farmakologicznie, co w przypadku ciężarnych jest dość trudne ze względu na silne działanie leków nieobojętnych na dziecko. Najistotniejszą kwestią jest tutaj zgodna współpraca lekarza psychiatry i ginekologa, którzy powinni konsultować ze sobą metodę leczenia przyszłej mamy.

Ponieważ leki psychotropowe przyjmowane przez kobietę, przenikają również do krwiobiegu płodu, nie są zalecane przez cały okres trwania ciąży, a nawet i później – dopóki kobieta karmi piersią. Są jednak przypadki, gdy leczenie farmakologiczne jest konieczne, mimo ciąży  - lekarz powołuje się na prawo wyższych korzyści.Największe ryzyko leczenia farmakologicznego nerwicy przypada na pierwszy trymestr ciąży. Jeśli jest to możliwe, w tym czasie nie zaleca się ciężarnej stosowania leków. Jeśli nerwica jest wyjątkowo silna i uniemożliwia normalne funkcjonowanie przyszłej mamie, leczenie farmakologiczne stosuje się i w pierwszym trymestrze, ale w możliwie najniższych dawkach najsłabszych lekarstw. Najlepszym wsparciem dla chorej  jest leczenie psychoterapeutyczne, które pomaga jej przetrwać trudny okres. Każdy lekarz opiekujący się ciężarną chorującą na nerwicę powinien dążyć do tego, by psychoterapia z powodzeniem zastąpiła leczenie farmakologiczne.