Opuchlizna w ciąży dotyka wielu kobiet. Zobacz, kiedy nie powinnaś jej bagatelizować

2022-04-01 15:24

Obrzęki w czasie trwania ciąży u przyszłej mamy są zupełnie naturalne, ale czasem mogą być niebezpieczne i świadczyć o chorobie. Kiedy powinnaś pokazać je lekarzowi? Wyjaśniamy, kiedy opuchlizna w ciąży jest niebezpieczna.

Opuchlizna w ciąży

i

Autor: Getty Images Jak radzić sobie z obrzękami w ciaży? Kiedy koniecznie isć do lekarza?

Obrzęki w ciąży to nic nadzwyczajnego - wynikają ze zmian, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Niestety, nie zawsze obrzęki w ciąży są zjawiskiem naturalnym. Czasami są niebezpieczne i mogą być sygnałem rozwijającym się problemie zdrowotnym. Kiedy obrzęki w ciąży świadczą o chorobie?

Jeżeli nie ustępują po dłuższym odpoczynku, pojawiają się nagle, obejmują nie tylko stopy i dłonie, ale też twarz, uda, podbrzusze, wtedy musisz szybko zgłosić się do lekarza. Może ci bowiem grozić zatrucie ciążowe, które nie ma nic wspólnego ze zjedzeniem nieświeżego dania, nie wywołują go drobnoustroje ani nie można się nim zarazić. 

Spis treści

  1. O czym mogą świadczyć obrzęki w ciąży?
  2. Nie zwlekaj z wizytą u ginekologa, jeśli...
  3. Co robić, jeśli opuchlizna świadczy o zatruciu ciążowym?
Domowe sposoby na obrzęki nóg w ciąży

O czym mogą świadczyć obrzęki w ciąży?

Opuchlizna w ciąży może być objawem zatrucia ciążowego, czyli gestozy. Choroba ta związana jest również z wysokim ciśnieniem. Dlatego lekarz z pewnością zmierzy ci ciśnienie krwi. Jeśli okaże się, że wynosi ono 140/90 mmHg albo więcej – zleci ci także badanie ogólne moczu, aby wykluczyć ewentualny białkomocz.

Jeśli wyniki będą nieprawidłowe, może okazać się, że obrzęki to objaw wspomnianego zatrucia ciążowego, do niedawna nazywanego EPH-gestozą. Każda z dużych liter jest pierwszą literą jednego z trzech angielskich słów, określających objawy towarzyszące temu schorzeniu. A więc E to eodema (obrzęk), P to proteinuria (białkomocz), zaś H – hypertension (nadciśnienie).

Obecnie chorobę tę nazywamy również nadciśnieniem indukowanym ciążą (NIC). Jej objawy nie muszą występować jednocześnie, ale jeśli tak jest, lekarz może szybko postawić diagnozę.

Częściej dotyczy kobiet, które spodziewają się pierwszego dziecka i tych, które oczekują wieloraczków. Ryzyko choroby wzrasta, gdy u kobiety przed ciążą stwierdzono nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, choroby nerek lub któreś ze schorzeń związanych z wadliwą pracą układu odpornościowego (np. toczeń). Specjaliści zastanawiają się też, czy nie jest ona uwarunkowana dziedzicznie.

Dobrze wiedzieć

Nie zwlekaj z wizytą u ginekologa, jeśli...

  • obrzęki bardzo ci dokuczają
  • gwałtownie przytyłaś - więcej niż 0,4 kg tygodniowo w drugim trymestrze ciąży i więcej niż 0,5 kg w trzecim
  • obrzęki nie ustępują po wypoczynku
  • puchną nie tylko stopy i dłonie
  • obrzękom towarzyszy wzrost ciśnienia tętniczego (140/90 mmHg i więcej).

Co robić, jeśli opuchlizna świadczy o zatruciu ciążowym?

Gdy okaże się, że kobieta oczekująca dziecka cierpi na gestozę, musi stosować się do zaleceń lekarskich: dużo odpoczywać, jak najmniej stać, unikać stresu, odpowiednio się odżywiać i zażywać zaordynowane leki. Czasem lekarz zaleca pozostanie w łóżku, a nawet pobyt w szpitalu.

Te zalecenia muszą być ściśle respektowane – po to, by nie doszło do tzw. stanu przedrzucawkowego, a nawet rzucawki (to drgawki przypominające napad padaczki). Mogą ją zwiastować: zaburzenia widzenia, złe samopoczucie, ból głowy, nudności, wymioty, ból w górnej części brzucha. Czasem dochodzi do utraty przytomności.

Konsekwencje bywają poważne: przedwczesny poród, odklejenie się łożyska, niedotlenienie dziecka czy zaburzenia w jego rozwoju. Gdy lekarz stwierdzi stan przedrzucawkowy lub rzucawkę, przyszła mama musi jak najszybciej trafić do szpitala. Tu zwykle dostaje leki w kroplówce i tlen do oddychania. Bywa, że trzeba przyspieszyć rozwiązanie.

Dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć nienaturalnych obrzęków, często mierzyć sobie ciśnienie i regularnie wykonywać kontrolne badania moczu.

miesięcznik "M jak mama"