"Nikt nie ustąpił mi miejsca, bo ponoć ciąża to nie choroba"

2021-08-25 11:40

W sklepie, w punkcie badań, u lekarza - czy ciężarne faktycznie mogą liczyć na bezkolejkową obsługę? Choć przejawów uprzejmości nie brakuje, ciężarnym wciąż zdarza się słyszeć, że "ciąża to nie choroba". Dlaczego ustępowanie miejsca ciężarnej powinno być normą?

Ustępowanie miejsca kobietom w ciąży - dlaczego należy to robić?

i

Autor: Getty images Ustępowanie miejsca kobietom w ciąży - dlaczego należy to robić?

W drogeriach, punktach badań, przychodniach, nad kasami w supermarketach - tabliczki z informacją o tym, że kobiety w ciąży obsługiwane są poza kolejnością to częsty widok. Podobnie jak specjalne piktogramy w komunikacji miejskiej informujące o tym, że jest to specjalne miejsce dla osób uprzywilejowanych, a do nich zalicza się także kobiety w ciąży.

Tymczasem wciąż słyszy się o nieprzyjemnych sytuacjach, które przyszłe mamy stresują. I nie chodzi o samo zignorowanie ciężarnej w kolejce (której brzuszka można nie zauważyć), lecz o głośne komentowanie, że "ciąża to nie choroba", a skoro na zakupy miała siłę to i w kolejce postoi, jak inni.

Czytaj także: Jak bezpiecznie podróżować autem w ciąży? Wywiad z ekspertem

Spis treści

  1. "Ciąża to nie choroba" - dlaczego ciężarne wciąż to słyszą?
  2. Dlaczego trzeba ustępować miejsca kobiecie w ciąży?
M jak mama - Sposoby na ból pleców w ciąży

"Ciąża to nie choroba" - dlaczego ciężarne wciąż to słyszą?

Przywileje, które przysługują kobietom w ciąży, ewidentnie działają na nerwy części osób, które z wiadomych względów skorzystać z nich nie mogą. To m.in. stuprocentowo płatne zwolnienie lekarskie w ciąży, urlopy macierzyńskie czy właśnie obsługa bez kolejki. Mimo wielu społecznych kampanii wciąż powszechne jest hasło, że ciąża to nie choroba.

Choroba - nie, ale stan z wielu względów szczególny. Dla jednych pełen radości, dla innych - miesiące pełne stresu i wielu ciążowych dolegliwości. Ból pleców, obrzęki nóg, ciążowe mdłości, huśtawka nastrojów - wiele kobiet wprost nie może doczekać się porodu

Osobom, które niechętnie ustępują miejsca ciężarnym wciąż wydaje się, że prawo do obsługi bez kolejki to jakaś fanaberia. To przecież w większości młode, zdrowe osoby, dlaczego więc trzeba ustępować im miejsca? Czy stanie w kolejce to aż tak wiele?

Często takie podejście do tematu wynika też ze zwykłej niewiedzy. 

Czytaj także: Ile może dźwigać kobieta w ciąży?

Dlaczego trzeba ustępować miejsca kobiecie w ciąży?

Spacerująca bez większego wysiłku kobieta w ciąży, dopiero gdy się zatrzyma i w tej pozycji będzie musiała spędzić długie minuty odczuje, jak bardzo jest to dla niej uciążliwe. Dlaczego? Oto argumenty które powinny przekonać cię do tego, by ciężarne przepuszczać w kolejce, ustępować miejsca siedzącego:

  • Rosnąca macica utrudnia długie utrzymywanie moczu. Mówiąc najprościej: uciska na pęcherz moczowy. To dlatego długie minuty w kolejce są tak trudne dla wielu przyszłych mam. Nerki kobiet ciężarnych filtrują dużo więcej krwi niż przed ciążą, szybciej produkują mocz. Kobiety w ciąży dwa razy częściej muszą korzystać z toalety.
  • Stanie w bezruchu może sprawić, że ciężarnej zrobi się słabo. Dlaczego? Bo już w 1 trymestrze ciąży (nawet zanim otoczenie zauważy, że kobieta spodziewa się dziecka), jej serce pracuje z dużo większym obciążeniem. Zbyt długie stanie może przyczyniać się do obniżenia ciśnienia krwi - co może być przyczyną groźnego niedotlenienia.
  • Ponad połowa kobiet w ciąży cierpi na bóle pleców, zwłaszcza na ból kręgosłupa w części lędźwiowej. Długie stanie naprawdę potrafi ciężarnej dać... "w kość".
  • W ciąży łatwiej o upadek. Kobiecie w ciąży trudniej zachować równowagę, dlatego powinna korzystać z miejsc siedzących, zwłaszcza podróżując komunikacją miejską. W razie nagłego hamowania może dojść do groźnego upadku.
  • Zbyt długie stanie może być przyczyną niskiego ciśnienia, jednak może też... niebezpiecznie je podwyższać. To z kolei może skutkować stanem przedrzucawkowym i innymi poważnymi powikłaniami.
  • Ciężarna jest bardziej narażona na choroby. Długie przebywanie w kolejce w sklepie czy u lekarza naraża ją na większe ryzyko, że obniżona odporność nie poradzi sobie z infekcją.

Co ciekawe, ustąpienia miejsca kobiecie ciężarnej często odmawiają nie nastolatkowie czy mężczyźni, ale... inne, dorosłe kobiety. Jeśli jesteś świadkiem takiej sytuacji, reaguj, w sposób kulturalny. Często doświadczenia stojącej obok ciebie ciężarnej sprawiają, że sama zainteresowana boi się upomnieć o miejsce, które jej się słusznie należy. 

Sprawdź: Kalendarz badań w ciąży - PDF do wydruku

Czy znasz swoje ciążowe prawa i przywileje?

Pytanie 1 z 12
Możesz skorzystać z bezpłatnej opieki położnej jeszcze przed porodem?
Zdjęcie