Spis treści
- Olejki eteryczne w ciąży – działanie
- Olejki eteryczne w ciąży – czy na pewno bezpieczne?
- Aromaterapia podczas porodu – czy działa?
- Olejki eteryczne w ciąży – na co stosować?
- Olejki eteryczne w ciąży - aplikacja
Olejki eteryczne w ciąży – działanie
Choć olejki eteryczne nie są produktami leczniczymi, zdarza się, że są one wykorzystywane w celu poprawy ogólnego samopoczucia. Wpływają one nie tylko na nastrój, ale niekiedy (i w pewnym stopniu) również na kondycję fizyczną. Niektóre z nich mogą ukoić Twoje nerwy po ciężkim dniu, inne wręcz przeciwnie, mogą dodać siły do działania.
Niektóre z olejków eterycznych mają również właściwości łagodzące objawy związane z przeziębieniem. Mimo iż wielu lekarzy nadal dość sceptycznie podchodzi do stosowania aromaterapii, pojawia się coraz więcej rzetelnych badań naukowych związanych z tym tematem potwierdzających skuteczność olejków eterycznych.
Olejki eteryczne w ciąży – czy na pewno bezpieczne?
Olejki eteryczne to produkty kojarzone przez większość osób jako „naturalne”. Takie społeczne przeświadczenie powoduje, że brane są pod uwagę jako wolne od związków chemicznych, a co za tym idzie- w pełni bezpieczne. Z tego też powodu, wiele kobiet w ciąży nie mówi swojemu lekarzowi prowadzącemu o stosowanych ziołach czy właśnie olejkach eterycznych. Jest to błąd, gdyż wiele preparatów ziołowych zawiera w swoim składzie substancje, które bywają szczególnie szkodliwe dla kobiet w ciąży.
Mimo to jednak, niektóre prace naukowe wskazują, że wdychanie olejków eterycznych ma bardzo mały wpływ na płód oraz nie prowadzi do poważnych powikłań takich jak np. poronienia. Co więcej, wiele z nich stosowanych w odpowiedni sposób może łagodzić dolegliwości typowe dla okresu ciąży takie jak nudności, wymioty, czy bóle głowy.
Pamiętaj jednak, aby użycie wszelkiego rodzaju preparatów ziołowych czy olejków eterycznych zawsze konsultować ze swoim lekarzem ginekologiem. Do olejków eterycznych zakazanych w trakcie ciąży zalicza się m.in. Absinthii hba, Aloë, Anisi ol., Ginkgo fol., bylicę pospolitą, mirrę, brzozę czy też niebieski cyrprys.
Zobacz: Nietypowe sposoby na nudności w ciąży
Aromaterapia podczas porodu – czy działa?
Aromaterapia jest jedną z metod niefarmakologicznego łagodzenia bólu podczas porodu. Według badań, zastosowanie olejków eterycznych pobudza układ limbiczny w mózgu kobiety, który odpowiedzialny jest m.in. za wspomnienia oraz emocje. W ten sposób mogą one łagodzić ból oraz napięcie związane z akcją porodową.
Co więcej, wdychanie olejków eterycznych może pobudzać organizm do produkcji hormonów, biorących udział w przekaźnictwie między neuronami w układzie nerwowym. Do produkowanych substancji zaliczane są m.in. dopamina i serotonina.
Modulując przekaźnictwo, łagodzą ból oraz zmniejszają stres u kobiety rodzącej. Istnieje również kilka randomizowanych badań naukowych, które dowodzą, że kobiety wykorzystujące aromaterapię podczas porodu uznawały ją w większości za pomocną. Niektóre doniesienia naukowe wskazują również, że olejki eteryczne łagodzą nie tylko ból porodowy, ale także lęk u matki.
Zobacz: Pijesz kawę rano? Lepiej rób to dopiero po śniadaniu!
Olejki eteryczne w ciąży – na co stosować?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów olejków eterycznych, które maja odmienne działanie na ludzki organizm. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:
- Olejek sosnowy – pozyskiwany z igieł sosny zwyczajnej. Szczególnie polecany w przypadku różnego rodzaju przeziębień oraz infekcji. Ponadto ułatwia oddychanie, ma działanie wykrztuśne.
- Olejek herbaciany – w ciąży polecany jest również w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Ma także działanie przeciwgrzybiczne, dlatego miejscowo mogą również być stosowane na skórę.
- Olejek miętowy – łagodzi objawy takie nudności oraz wymioty. Według niektórych doniesień łagodzi również bóle głowy.
- Olejek imbirowy – bardzo skutecznie łagodzi nudności oraz wymioty w trakcie trwania ciąży.
- Olejek eukaliptusowy – może w pewien sposób obniżać ciśnienie krwi, poprawia samopoczucie kobiety, działa uspokajająco oraz łagodzi dolegliwości bólowe.
- Olejek lawendowy – redukuje lęk oraz napięcie, a także łagodzi dolegliwości bólowe związane z plecami.
- Olejek jaśminowy – może zwiększać siłę skurczy porodowych w pierwszej fazie jego trwania jednocześnie łagodząc dolegliwości bólowe z nimi związane.
Zobacz też: Oleje do ciała w ciąży - jaki olejek wybrać na rozstępy?
Olejki eteryczne w ciąży - aplikacja
Są różne sposoby w jaki możesz aplikować olejki eteryczne podczas aromaterapii. Pierwszym z nich jest inhalacja. Jest to sposób, który stwarza najmniejsze zagrożenie zarówno dla ciebie jak i dla płodu. Wystarczy nanieść kilka kropli na wacik czy poduszkę. Możesz w tym celu użyć również specjalnego dyfuzora przeznaczonego do rozpylania olejków eterycznych.
Olejki eteryczne możesz również stosować bezpośrednio na skórę. Mogą okazać się pomocne np. w przypadku różnego rodzaju chorób skóry czy zakażeń grzybiczych. Pamiętaj jednak, że mogą one również wywoływać podrażnienia oraz odczyny alergiczne, dlatego w przypadku wystąpienia objawów takich jak świąd czy zaczerwienienie, zrezygnuj z ich stosowania, a w razie utrzymywania się objawów - skonsultuj się z lekarzem.
Inne sposoby wykorzystania olejków eterycznych to m.in. wykorzystanie ich podczas kąpieli w wannie, używanie ich do masażu ciała czy zakraplanie ich na czoło, dłonie lub odzież.
Zobacz też: Czy lawenda może zaszkodzić kobiecie w ciąży?