8 miesiąc ciąży: przed porodem zwolnij tempo!

2021-10-04 12:21

8 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 32 tygodnia ciąży do 35 tygodnia ciąży. Poród już się powoli zbliża. Wydaje ci się, że jesteś w ciąży od zawsze i tak już zostanie? To częste odczucia kobiet w 8 miesiącu ciąży. Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, co powinna zrobić i na co się przygotować kobieta w 8 miesiącu ciąży.

8 miesiąc ciąży: przed porodem zwolnij tempo!

i

Autor: photos.com

Spis treści

  1. 8 miesiąc ciąży a tygodnie ciąży
  2. Dolegliwości w 8 miesiącu ciąży
  3. Badania w 8 miesiącu ciąży
  4. 8 miesiąc ciąży: emocje w ciąży
  5. Rady na 8 miesiąc ciąży
  6. Jak wygląda poród naturalny? Zobacz niezwykłe zdjęcia z sali porodowej:
  7. Rozwój dziecka w 8 miesiącu ciąży

Jesteś już bardzo „duża” i coraz bardziej dokuczają ci dolegliwości ciążowe charakterystyczne dla ostatniego trymestru ciąży. Na szczęście na bóle kręgosłupa, zaparcia, zgagę i opuchnięte nogi istnieją skuteczne sposoby – piszemy o nich często.

8 miesiąc ciąży a tygodnie ciąży

8 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 32 tygodnia ciąży do 35 tygodnia ciąży. Jesteś w połowie 3 trymestru ciąży. 8 miesiąc nie należy do najprzyjemniejszych, to ostatni moment na przygotowania do porodu.

Badania w 8. miesiącu ciąży

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Dolegliwości w 8 miesiącu ciąży

W 8 miesiącu ciąży możesz zacząć odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa. Są to rytmiczne, bezbolesne, choć nieprzyjemne skurcze macicy, które objawiają się napięciem i twardnieniem brzucha. Skurcze są rzadkie, nieregularne, ustępują pod wpływem ruchu, zmiany pozycji ciała, kąpieli itp. – w ten sposób można je odróżnić od właściwych skurczów porodowych.

Sporo przybierasz teraz na wadze, co w połączeniu z maksymalnym uniesieniem się macicy sprawia, że zaczynasz czuć się jak wieloryb (pamiętasz te czasy, gdy chciałaś, by brzuch szybciej rósł?). Twój brzuch zetknął się już z klatką piersiową.

Płuca, ściśnięte przez macicę, trudno wypełnić powietrzem – dlatego w 8 miesiącu ciąży czasami brakuje ci tchu i miewasz zadyszkę. Poza tym wszystko po staremu: boli cię kręgosłup, puchną nogi, dokucza zgaga i skurcze łydek.

Jest ci ciężko i niewygodnie, pogodziłaś się z częstymi wizytami w toalecie, powoli zapominasz, jak wyglądają własne stopy... Czasami wydaje ci się, że w ciąży jesteś od zawsze, i tak już zostanie. Czy to możliwe, by kiedyś ten monstrualnych rozmiarów brzuch zniknął? Już nie możesz się doczekać 9 miesiąca ciąży. Ale z drugiej strony...

Badania w 8 miesiącu ciąży

W 8 miesiącu ciąży czeka cię trzecie, zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, badanie USG (zwykle wykonuje się je w 35.37. tygodniu ciąży). Badanie pozwoli stwierdzić, jak duże jest dziecko, ocenić jego stan i położenie łożyska.

Można też sprawdzić, czy dziecko przybrało już pozycję startową (w pierwszej ciąży zwykle następuje to później, ale w kolejnej – może się to zdarzyć na tym etapie). W 8 miesiącu ciąży warto zrobić posiew z pochwy, aby sprawdzić, czy nie ma tam paciorkowca z grupy B (Streptococcus agalactiae), który może być groźny dla rodzącego się dziecka.

8 miesiąc ciąży: emocje w ciąży

W 8 miesiącu ciąży coraz częściej obawiasz się tego, co nieuchronnie nastąpi. I być może nie mieści ci się w głowie, że to, co masz w środku, trzeba będzie jakoś urodzić. Choć urodzenie dziecka może się wydawać równie nieprawdopodobne jak przejście wielbłąda przez ucho igielne, to jednak są to – uwierz! – sytuacje nieporównywalne.

Pochwa to narząd bardzo rozciągliwy, jej wewnętrzna ściana zbudowana jest z wielu fałdów tkanki, która staje się jeszcze bardziej elastyczna pod wpływem wydzielanego przez całą ciążę progesteronu. Dziecko sobie poradzi – przejdzie i przez miednicę, i przez pochwę.

To naturalny proces, do którego ciało przygotowuje się przez wiele miesięcy. Zobaczysz, że wszystko pójdzie dobrze i urodzisz tak jak miliony innych kobiet przed tobą. Oczywiście, odczuwanie obaw w 8 miesiącu ciąży jest normalne. Staraj się jednak trzymać je na wodzy. Tłumacz sobie racjonalnie, że poród to najnormalniejsza rzecz pod słońcem, a w razie jakichkolwiek trudności medycyna na pewno przyjdzie ci z pomocą – nigdy dotąd nie potrafiła tyle, co teraz!

Najlepszym sposobem na złagodzenie lęku jest oswojenie sytuacji, która go wywołuje. Po to chodziłaś do szkoły rodzenia, by jak najwięcej dowiedzieć się o porodzie i o tym, jak się podczas niego zachowywać. 

Rady na 8 miesiąc ciąży

Spokój i cierpliwość są w 8 miesiącu ciąży na wagę złota. Tylko skąd je wziąć? Najgorsze jest czekanie bezczynne, dlatego wyznacz sobie konkretne zadania i skup się na ich realizacji. Co możesz robić w ostatnich tygodniach ciąży?

  • Nadal codziennie ćwicz mięśnie Kegla i masuj krocze – zwiększa to szanse na ochronę przed nacięciem krocza. Masaż najlepiej wykonywać codziennie od połowy ciąży, ale można zacząć i w 8 miesiącu ciąży. Przez 5 minut dziennie masuj miejsce między wejściem do pochwy a odbytem, rozciągając tkanki kciukiem i palcem wskazującym. Do masażu używaj olejku migdałowego lub z kiełków pszenicy.
  • Skompletuj wyprawkę. Sprawdź, czy masz wszystko, co jest niezbędne przy dziecku: łóżeczko, przewijak, wózek, wanienkę, ubranka, pieluchy, kosmetyki. Jeśli czegoś brakuje, 8 miesiąc ciąży to ostatni moment, żebyś mogła w spokoju zrobić zakupy (oczywiście z czyjąś pomocą).
  • Pilnuj terminów wizyt i badań. Od 8 miesiąca ciąży powinnaś zgłaszać się na badania kontrolne co dwa tygodnie.
  • Wykorzystaj ten czas dla siebie. Na zapas naciesz się wolnością decydowania o swoim czasie i rób w 8 miesiącu ciąży to, co sprawia ci największą przyjemność: delektuj się kontaktem ze sztuką, książką, przyrodą, spotykaj się z bliskimi ludźmi, zafunduj sobie masaż lub zabieg w gabinecie kosmetycznym. W ten sposób, na powinnościach i przyjemnościach, szybciej upłynie ci 8 miesiąc ciąży. A wtedy do wielkiego finału pozostanie już tylko ostatnia prosta.
  • Dbaj o kręgosłup. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z bólami pleców są ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu, zwłaszcza tzw. koci grzbiet, czyli przyjmowanie (w klęku podpartym) na przemian pozycji, w której plecy i głowa tworzą linię prostą lub zaokrągloną. Doskonale odciąża plecy także regularne pływanie. Unikaj długiego stania, noszenia ciężkich rzeczy, chodzenia na wysokich obcasach i koniecznie kup specjalną poduszkę do spania w ciąży. Są też pasy ciążowe, które odciążają kręgosłup, zmniejszając bóle pleców.
  • Uważaj na drogi moczowe. W późnej ciąży często pojawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu. Samo w sobie nie jest ono groźne, ale przy niedostatecznej dbałości o siebie – sprzyja infekcjom dróg moczowych, a one już mogą być groźne. Dlatego przy nietrzymaniu moczu często zmieniaj wkładki, jedz owoce żurawiny, pij dużo wody, a gdy podejrzewasz zapalenie pęcherza – bez zwłoki idź do lekarza, bo trzeba je wyleczyć.
  • Podejmij decyzje gdzie i z kim rodzić. Wybierz szpital, ewentualnie umów się ze sprawdzoną położną na indywidualną opiekę. Jeżeli zamierzasz zapłacić za obecność konkretnej położnej – poznaj ją, porozmawiaj o tym, co dla ciebie ważne podczas porodu. Pewność, że będziesz rodzić z osobą, do której masz zaufanie, daje komfort i poczucie bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy będziesz miała „swoją” położną, czy zdasz się na opiekę tej, którą wyznaczy ci los i grafik dyżurów, w 8 miesiącu ciąży pojedź do wybranego szpitala, obejrzyj porodówkę, dowiedz się na miejscu, jakie panują tam zwyczaje. Nawet jedna taka wizyta sprawi, że oswoisz trochę to miejsce i będziesz się mniej bała.
  • Zamontuj adapter do pasów bezpieczeństwa w aucie. Im większy brzuch, tym trudniej ci zapiąć pasy i tym mniej jest to dla ciebie bezpieczne. Chociaż kobiety w widocznej ciąży zgodnie z przepisami nie muszą tego robić, to jednak warto, ale za pomocą specjalnych adapterów. To przystawki do pasów, które utrzymują dolny pas poniżej brzucha – w razie wypadku nie uciśnie on macicy.
  • Kup poduszkę w kształcie rogala. To idealne rozwiązanie dla pań, które mają problemy z plecami i którym brzuch utrudnia zaśnięcie. Rogal pozwala wygodnie usiąść z oparciem pod plecy oraz komfortowo ułożyć się w łóżku. Przyda się też po porodzie, podczas karmienia dziecka.
  • Napisz plan porodu. Powinny się w nim znaleźć twoje życzenia i oczekiwania wobec lekarzy i położnych, którzy będą z tobą w czasie narodzin dziecka. Jeśli nie chcesz mieć nacięcia krocza – napisz o tym. Jeśli chcesz rodzić przy muzyce – zaznacz to. Plan porodu pomoże personelowi zaopiekować się tobą właściwie, a tobie lub osobie, która będzie ci towarzyszyć przy porodzie, ułatwi wyegzekwowanie tych życzeń.
  • Zacznij liczyć ruchy malca. Warto to robić od 32. tygodnia ciąży – na tej podstawie można obserwować, czy z dzieckiem wszystko w porządku. Licz ruchy kilka razy dziennie, leżąc na lewym boku – powinnaś czuć ok. 10 ruchów na godzinę. 

Jak wygląda poród naturalny? Zobacz niezwykłe zdjęcia z sali porodowej:

Rozwój dziecka w 8 miesiącu ciąży

W 8 miesiącu ciąży dziecko ma ok. 45 cm długości i waży ok. 2,5 kg. Każdego dnia przybywa mu ok. 14 g tłuszczu. Skóra dziecka nabiera ładnej, różowej barwy. Zanika niemal zupełnie meszek pokrywający ciało, a zastępowany jest przez grubą warstwę ochronnej mazi płodowej.

W 8 miesiącu ciąży dojrzały jest centralny układ nerwowy, prawie w pełni rozwinięte są również płuca i przewód trawienny. Płuca potrafią się już rozprężać i mają wystarczające pole powierzchni, by umożliwić przechodzenie tlenu do krwi. Nie ma jeszcze krążenia płucnego, które włączy się dopiero po porodzie, ale wszystkie naczynia krwionośne czekają już w gotowości. 

Dziecko w 8 miesiącu ciąży potrafi wysiusiać codziennie pół litra moczu, a zawarte w nim produkty przemiany materii są filtrowane przez łożysko i przesyłane krwiobiegiem do nerek mamy. Rozwija się układ odpornościowy dziecka – w 8 miesiącu ciąży łożysko pobiera przeciwciała odpornościowe z twojej krwi i dostarcza je do krwi dziecka.

Tak nabyta odporność wystarczy na kilka pierwszych miesięcy życia dziecka. By umożliwić sprawną pracę układu krwionośnego, w 8 miesiącu ciąży w wątrobie magazynowane jest żelazo. To niezbędny składnik budulcowy dla czerwonych krwinek.

Funkcjonują wszystkie zmysły dziecka. W 8 miesiącu ciąży dziecku w szybkim tempie przybywa komórek mózgowych, przez co górna część ciała staje się coraz cięższa. Dziecko w 8 miesiącu ciąży rozróżnia dzień i noc, ma okresy czuwania i snu z marzeniami sennymi.

U dorosłych sny zajmują tylko 25 procent czasu snu, u dziecka w 8 miesiącu ciąży - aż 60 procent. Prawdopodobnie nie śnią mu się jednak obrazy, ale dźwięki, dotyk, ruch. Najbardziej lubi muzykę poważną, choć jego gusta muzyczne mogą być różne. Wiesz, kiedy dziecko się uspokaja, kiedy jest zaniepokojone, co lubi, a za czym nie przepada.

Pod koniec 8 miesiąca ciąży dziecko może się już ustawić głową w dół, przybierając pozycję do porodu. Jeśli nadal to się nie stało, jest jeszcze szansa – dzieci obracają się czasem w ostatniej chwili. Gdy tak się nie stanie, dziecko zostanie obrócone w brzuchu przez lekarza lub przyjdzie na świat przez cesarskie cięcie.

miesięcznik "M jak mama"

Jak zmienia się rozwarcie szyjki macicy podczas porodu?

Czy jesteś gotowa na poród?

Pytanie 1 z 7
Czy wiesz, co zabrać ze sobą do szpitala?