To twoja pierwsza ciąża? Oto 10 najcenniejszych rad dla pierworódki

2022-06-05 18:40

Pierwsza ciąża to wielka radość, ale też wielka niewiadoma. Pierworódka doświadcza bowiem wielu lęków i obaw. Co powinna wiedzieć o pierwszym trymestrze ciąży, co o ostatnim? O czym warto pamiętać, chcąc być świadomą ciężarną?

To twoja pierwsza ciąża? Zobacz, o czym powinnaś wiedzieć i pamiętać

i

Autor: Getty images Zobacz, o czym powinnaś wiedzieć i pamiętać

Jesteś w swojej pierwszej ciąży? To serdecznie ci gratulujemy! Ale też chcemy cię przestrzec: w ciąży mogą się przydarzyć różne trudne chwile i emocje. Warto mieć tego świadomość i podejść do tego stanu z należytą powagą. Zobacz co powinnaś wiedzieć, jako pierworódka.

Spis treści

  1. Pierwsza ciąża to zawsze wielka radość?
  2. Pierwsza ciąża – 10 porad dla pierworódki
I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?

Pierwsza ciąża to zawsze wielka radość?

Choć powyższe zdanie może brzmieć nieco niepokojąco, nie chcemy cię niepokoić, chcemy cię jak zawsze rzetelnie informować. Wciąż słyszymy bowiem, że media zakłamują obraz ciąży i macierzyństwa – infantylizują go, przekonując, że to „sama radość”. Nie sposób pominąć jednak trudnych aspektów ciąży i porodu.

Wydawać by się mogło, że w XXI wieku nawet młoda dziewczyna może się dowiedzieć o ciąży wszystkiego, co wiedzieć powinna. A jednak nie zawsze tak się dzieje – ciężarne bywają zaskoczone ciążowymi dolegliwościami w pierwszym trymestrze ciąży, ograniczeniami, zaleceniami, nie mówiąc już o samym porodzie.

Dlatego namawiamy cię: potraktuj ciążę z należną jej uwagą i powagą. Miej świadomość, z czym może się wiązać i przygotuj się na różne okoliczności.

Czytaj również: Omdlenia i zawroty głowy w ciąży. Czy trzeba się nimi niepokoić?

Skuteczne i bezpieczne zioła na lepsze trawienie w ciąży

Pierwsza ciąża – 10 porad dla pierworódki

1. Masz prawo do odczuwania różnych emocji... nawet złości!

„Obowiązującą” reakcją na wiadomość o ciąży jest dziś radość, entuzjazm czy nawet euforia. Wiele, zwłaszcza młodych, kobiet manifestuje to na swoim koncie na Facebooku, przyozdabiając wiadomość bijącymi serduszkami. To świetnie, gdy kobieta planuje ciążę i naprawdę się cieszy na wieść o tym, że zostanie matką.

Jednak wiele ciąż w Polsce to ciąże nieplanowane i w takiej sytuacji kobieta jak najbardziej ma prawo czuć zaskoczenie, rozczarowanie, lęk, a nawet złość czy smutek, bo ciąża pokrzyżowała jej plany czy bezpowrotnie zabrała poczucie wolności. I to też jest normalne!

2. Nie pozwól sobie wmówić, że twoja postawa jest zła

Nie daj sobie wmówić, że jeśli to właśnie czujesz, to jesteś/będziesz złą matką, bo „nie chcesz dziecka”. To bzdura! Wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży, a czasem nawet miesiącach ciąży wcale się z niej nie cieszy – i nie jest to żaden powód, by czuły się winne. Nie masz obowiązku czuć się teraz wyłącznie szczęśliwa!

Pozwól sobie na swoje autentyczne uczucia, także te negatywne. One stopniowo na pewno będą się zmieniać. Na szczęście ciąża trwa aż dziewięć miesięcy, a to wystarczająco dużo czasu, aby psychicznie przygotować się do tej rewolucyjnej życiowej zmiany, jaką jest pojawienie się dziecka.

3. Nie bój się bać! Lęk w ciąży jest naturalny

Z kolei im bliżej porodu, tym bardziej zapewne będzie o sobie dawał znać lęk o to, jak sobie poradzicie z dzieckiem. I to też jest normalne, a nawet dobrze o tobie świadczy – bo oznacza, że jesteś osobą odpowiedzialną i zatroskaną o przyszłość swojej rodziny.

Nie musisz ukrywać tych obaw – wręcz przeciwnie: dzieląc się nimi z osobami bliskimi, masz szansę na uzyskanie od nich wsparcia i pomocy.

Zobacz także: Wczesne objawy ciąży. Jakie są pierwsze objawy ciąży? [PORADNIK]

Jakich kosmetyków nie używać w pierwszym trymestrze ciąży?

4. Przygotuj się na nieprzyjemne objawy w pierwszym trymestrze ciąży

Kiepskie samopoczucie w pierwszym trymestrze ciąży to akurat temat zwykle dobrze znany, bo wiele się o tym mówi i pisze, ale dopóki osobiście nie doświadczy się wielotygodniowych nudności czy palącej zgagi – trudno to sobie pewnie wyobrazić.

A to tylko niektóre z fizycznych objawów ciąży. Mogą ci też dokuczać obrzęki albo skurcze nóg, żylaki, hemoroidy, nietrzymanie moczu...

5. Twoje ciało zmienia się, by wydać na świat nowe życie – bądź cierpliwa

Piersi w ciąży nagle staną się tak „niedotykalskie”, że nawet zakładanie biustonosza może być nieprzyjemne, z kolei pod koniec ciąży duży brzuch będzie powodował bóle kręgosłupa, a także uniemożliwiał wykonanie najprostszych czynności, takich jak zapięcie butów, zajęcie wygodnej pozycji przy stole czy sprawne wsiadanie do samochodu, nie mówiąc już o podbiegnięciu czy uprawianiu sportu.

I powinnaś być przygotowana na to, że to wszystko – i o wiele więcej – może stać się twoim udziałem.

6. Poszerzaj swoją wiedzę o ciąży, ale tylko w oparciu o opinie specjalistów

Nie warto udawać, że tak nie jest – to cena, jaką trzeba zapłacić, aby zostać mamą. Masz oczywiście święte prawo do narzekań na bolące plecy czy utrudniającą życie zadyszkę, ale też staraj się nie dramatyzować.

Dopóki są to normalne objawy towarzyszące prawidłowej ciąży – spróbuj znaleźć sposób na to, by sobie z konkretnym problemem poradzić.

Gdy masz wątpliwości, pytaj lekarza (może zaleci jakiś specyfik z apteki), znajome kobiety, które już były w ciąży, i oczywiście sięgaj do wiarygodnych źródeł pisanych, takich jak: pisma parentingowe, książki czy niektóre strony internetowe.

Warto szukać pomocy i informacji– ale nie wszędzie! Świadoma ciężarna musi nauczyć się odróżniać rzetelne informacje podawane przez lekarzy, położne czy profesjonalnych dziennikarzy od tego, co można przeczytać na niektórych forach internetowych, blogach czy stronach prowadzonych przez domorosłych „specjalistów”.

7. Internet na cenzurowanym, czyli nie wierz we wszystko, co przeczytasz

Dziś już widać to wyraźnie, że internet jest miejscem, gdzie obok tekstów wartościowych i publikacji naukowych jest cała masa stron rozpowszechniających informacje nieprawdziwe, nieaktualne, a nawet mniej lub bardziej szkodliwe, którym absolutnie nie można wierzyć.

Często piszemy o mitach dotyczących różnych aspektów ciąży i porodu – warto to czytać i weryfikować, żeby wiedzieć, czy naprawdę trzeba mierzyć sobie w ciąży rozwarcie szyjki macicy (własnoręcznie!) albo zrezygnować z leczenia kanałowego zęba, bo u ciężarnych lepiej nie wykonywać zdjęć RTG.

8. Nie bój się zadawać pytań lekarzowi

Powtarzamy więc: gdy czegoś nie wiesz albo chcesz się dowiedzieć więcej, zapytaj o to swojego lekarza (do którego oczywiście musisz mieć pełne zaufanie) albo sięgnij do źródeł napisanych lub skonsultowanych przez lekarzy czy innych specjalistów w danej dziedzinie – podpisanych nazwiskiem i tytułem naukowym.

Zawsze miej też „włączony” zdrowy rozsądek – jeśli jakaś informacja czy zalecenie wydaje ci się dziwne albo spotykasz się z tym pierwszy raz, to potraktuj to z rezerwą, dopóki nie potwierdzisz w innych źródłach.

Zobacz również:  Ból brzucha na początku ciąży to powód do zmartwień?

Książki o ciąży – 10 najpopularniejszych książek o ciąży

Prawidłowa dieta w ciąży - zastąp szkodliwe potrawy, zdrowymi GALERIA

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

9. Zadbaj o odpowiednią dietę i wybierz suplementy dla ciężarnej

Jako świadoma i odpowiedzialna mama powinnaś też oczywiście wiedzieć, że w ciąży trzeba dbać o siebie, bo od kondycji i stanu zdrowia przyszłej mamy zależy także stan jej dziecka. Staraj się więc zdrowo i rozsądnie odżywiać, a także stosuj zalecane na czas ciąży suplementy diety.

I bardzo poważnie potraktuj kwestię opieki medycznej – wybierz dobrego lekarza ginekologa, zgłaszaj się do niego w terminie na wszystkie wizyty i wykonuj polecone przez niego badania. W dzisiejszych czasach to absolutny standard i powinność kobiety spodziewającej się dziecka – nie daj się nabrać na „w pełni naturalną ciążę”, czyli rezygnację z jakichkolwiek kontaktów z lekarzem czy położną. Takie podejście to skrajna nieodpowiedzialność!

10. Bez paniki w ciąży, czyli postaw na umiar

Słuchaj swojego lekarza, pytaj go, gdy masz jakieś wątpliwości, czytaj książki i gazety o ciąży i porodzie. Ale też staraj się nie przesadzać – nie zastanawiaj się np. pół godziny nad każdym kęsem, czy możesz to zjeść, czy nie.

Jest tylko kilka rzeczy, z których w ciąży trzeba zrezygnować (surowe mięso, jaja, produkty z niepasteryzowanego mleka i bezwarunkowo alkohol), ale nawet jeśli zjesz ser pleśniowy raz czy dwa, to też raczej nic złego się nie stanie. Zbyt daleko posunięta ostrożność i ciągłe obawy mogą ci zatruć życie, bo będziesz w ciągłym stresie.

W każdej życiowej sytuacji – także w ciąży – dobrze jest po prostu zachować umiar i nie popadać w przesadę. Możesz sobie pozwolić na słodycze czy kawę, gdy czujesz taką potrzebę, byle w umiarkowanych ilościach. Zbyt restrykcyjne podejście do diety może bowiem wywoływać frustrację, która nie wpływa dobrze na przyszłą mamę.

I tak jest ze wszystkim. Najważniejsze, żeby kierować się zdrowym rozsądkiem i słuchać tylko tych rad i zaleceń, które są merytorycznie uzasadnione.

Traktuj swój obecny stan jako szczególny, ale fizjologiczny – jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to staraj się funkcjonować w miarę normalnie i nie wpadaj w panikę, gdy przyjdzie ci np. skorzystać z publicznej toalety (bo zarazki!) albo gdy małe dziecko siostry wpadnie na ciebie rozpędzone.

Dobrze wiedzieć
  • Tylko 1/3 kobiet w Polsce przyjmuje kwas foliowy przed zajściem w ciążę (w latach 90. było to tylko 5 proc.). Większość zaczyna suplementację po 5. tygodniu ciąży, kiedy już są jej świadome.
  • Połowa przebadanych kobiet w ciąży (TNS OBOP, 2012) uważa, że dieta ciężarnej powinna zawierać warzywa i owoce, ale tylko 17 proc. z nich przyznało, że starało się jeść więcej tych produktów w tym okresie.
  • Ponad 50 proc. kobiet w ciąży eliminuje z diety różne produkty spożywcze, bo uważają, że zapobiegnie to alergii u dziecka. Tymczasem badania naukowe dowodzą, że sposób odżywiania przyszłej matki nie ma wpływu na występowanie alergii u jej potomka.

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?

Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy: